Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Trening pamięci – metody efektywnego uczenia się

Scenariusz zajęć dla uczniów liceum przeprowadzonych w bibliotece szkolnej

Scenariusz zajęć o pamięci dla klas licealnych. Uczniowie dowiadują się, czym jest i jak funkcjonuje oraz wykonują szereg ciekawych ćwiczeń poprawiających koncentrację i zdolność pamiętania.

Ćwiczenia pamięci wpływają na 5 funkcji mózgu, które można trenować: koncentrację, spostrzegawczość, słownictwo, sposób wysławiania się oraz sposób przekazywania wiedzy. Z tymi funkcjami wiążą się też inne, takie jak dedukcja, logiczne myślenie i wyciąganie wniosków. Wykonywanie tych ćwiczeń poprawia pamięć i utrzymuje ją w dobrej kondycji.

Odbiorcy: młodzież licealna
Miejsce spotkania: biblioteka szkolna
Czas spotkania: 90 minut
Cele warsztatów:
  • zapoznanie uczniów z technikami ułatwiającymi skuteczne zapamiętywanie;
  • kształtowanie u uczniów umiejętności stosowania technik efektywnego uczenia się i zapamiętywania;
  • kształtowanie u uczniów umiejętności tworzenia map myśli oraz posługiwania się mapami myśli;
  • doskonalenie koncentracji, uwagi, spostrzegawczości;
  • przekazanie uczniom wiedzy o tym, jak ważny jest trening pamięci, oraz technik efektywnego uczenia się.
Pomoce dydaktyczne:
  • kartki z tekstami ćwiczeń;
  • puste kartki;
  • tablica szkolna;
  • kredki, długopisy, kolorowe pisaki.
Metody pracy:
  • wykład;
  • ćwiczenia dotyczące szybkiego zapamiętywania;
  • tworzenie map myśli;
  • pogadanka.
Pomoce:
  • słownik wyrazów obcych;
  • komputer z dostępem do internetu;
  • projektor/tablica interaktywna do odtworzenia filmu;
  • urządzenia mobilne uczniów z dostępem do sieci;
  • karty pracy nr 1 i nr 2;
  • karty na brudnopisy do pracy przy deszyfrowaniu tekstu.
Zajęciom powinna towarzyszyć tematyczna wystawa zbiorów bibliotecznych, np.:
TAJEMNICA SZYFRU ENIGMY
  1. Szyfr Enigmy : metody złamania / Krzysztof Gaj, Warszawa, 1989.
  2. W kręgu Enigmy / Władysław Kozaczuk, Warszawa, 1986.
  3. Enigma. Bliżej prawdy / Marek Grajek, Poznań, 2007.
  4. Tajemnice szyfrów. Cz. 1, Polacy przeciwko Enigmie / Marek Grajek, Bogusław Kubisz [wywiad] // Mówią Wieki, 2014, nr 12, s. 45-49.
  5. Tajemnice szyfrów. Cz. 2, Wojna kryptologów / Marek Grajek, Bogusław Kubisz [wywiad] // Mówią Wieki, 2015, nr 1, s. 36-39.
  6. Gra tajemnic [Film] = The Imitation Game / Morten Tyldum (reżyseria), Warszawa, 2015.
  7. Tajemnice Bletchley Park. Kulisy łamania szyfrów Enigmy / Sinclair McKay, Warszawa, 2013.

Przebieg spotkania:

  1. Prowadzący nauczyciel bibliotekarz wita uczniów i przedstawia temat oraz cele spotkania.
  2. Prowadzący wprowadza uczniów w temat warsztatów krótkim wykładem nt. budowy i pracy mózgu, pojęcia pamięci, myślenia, inteligencji i uczenia się.
  3. Bibliotekarz rozdaje uczniom kartki z zadaniami i zachęca do ich rozwiązywania.

Ćwiczenie nr 1

Należy wypisać 5 przysłów i porzekadeł, w których występują nazwy części ciała. Przykład: paluszek
i główka to szkolna wymówka.

Ćwiczenie nr 2

Należy wypisać piosenki, w których występują nazwy zwierząt. Przykład: Widziałam orła cień.

Ćwiczenie nr 3

Należy wypisać w...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.