Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Uczniowie czytali na trawie, tworzyli gry planszowe i zakładki do książek

Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych

Uczniowie czytali na trawie, tworzyli gry planszowe i zakładki do książek Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych
Zdjęcie: Biblioteka Ekonomik Siedlce
 1. Czytanie na Trawie 2024 – Piknik Literacki

  Biblioteka Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach

  5 czerwca w szkolnym ogrodzie odbyła się akcja „Czytania na Trawie”, w czasie której czytano literaturę polską i obcą. Wspólne czytanie stanowiło również doskonałą okazję do dyskusji na temat zalet czytania oraz upodobań czytelniczych uczestników spotkania. Chętne osoby mogły wziąć udział w konkursie „Z jakiej książki pochodzi ten cytat?”. Na koniec wszyscy otrzymali zakładki przygotowane specjalnie na tę okazję oraz mogli zabrać cytat na dobry dzień. Akcja okazała się sukcesem, dlatego planowane jest jej powtórzenie w przyszłości. Szczegóły na profilu biblioteki.

  Profil Biblioteki Ekonomik Siedlce w Siedlcach na Facebooku (wpis 3 i 7 czerwca 2024)  Źródło zdjęć: Profil Biblioteki Ekonomik Siedlce w Siedlcach na Facebooku (wpis 3 i 7 czerwca 2024)

 2. Gra planszowa z ulubionym bohaterem literackim

  Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego w Warszawie

  W czerwcu nastąpiło rozwiązanie konkursu bibliotecznego na stworzenie gry planszowej z ulubionym bohaterem literackim. Celami konkursu były: popularyzacja czytelnictwa oraz promowanie rozrywki, jaką są gry planszowe; integracja przy tworzeniu gry, a także integracja społeczności szkolnej podczas wspólnej zabawy. Konkurs skierowany był do uczniów klas I-VIII. Zadaniem uczestników było wykonanie gry planszowej związanej z ulubionym bohaterem literackim. Gra mogła być wykonana indywidualnie lub w zespołach maksymalnie 3-osobowych. Gra powinna być wykonana z tektury lub innego trwałego materiału. Praca powinna zawierać elementy charakterystyczne dla gry: tytuł, instrukcję, plansze, pionki oraz wszystkie inne potrzebne elementy. Liczba graczy powinna wynosić od 2-4 osób. Ocenie podlegały oryginalność oraz estetyka pracy. W konkursie przyznano dwie nagrody. Gry są dostępne w bibliotece szkolnej. Szczegóły na profilu biblioteki.

  Profil Biblioteki SP nr 307 w Warszawie na Facebooku (wpis 6 maja, 3 czerwca 2024)

  Źródło zdjęć: Profil Biblioteki SP nr 307 w Warszawie na Facebooku (wpis 3 czerwca 2024)

 3. Najpiękniejsza zakładka do książki

  Biblioteka I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach

  Konkurs na najpiękniejszą zakładkę skierowany był do wszystkich uczniów szkoły. Zadanie polegało na wykonaniu najpiękniejszej zakładki do książki dowolną techniką plastyczną lub komputerową. Zakładka powinna być wykonana na sztywnym papierze o maksymalnych wymiarach 21x6 cm. Celami konkursu były: pobudzenie weny twórczej, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych i literackich, a także aktywizowanie uczniów oraz kształtowanie zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa. W konkursie nagrodzono 3 osoby. Szczegóły na profilu biblioteki.

  Profil Biblioteki I LO w Myślenicach na Facebooku (wpis 29 kwietnia i 4 czerwca 2024)  Źródło zdjęć: Profil Biblioteki I LO w Myślenicach na Facebooku (wpis 4 czerwca 2024)