Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

W Sejmie o bibliotekach szkolnych

21 czerwca 2018 r. debatowano w Sejmie o bibliotekach szkolnych i czytelnictwie uczniów. Czy z szumnych wypowiedzi polityków da się wyciągnąć konstruktywne wnioski?

21 czerwca 2018 r. sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży rozpatrzyła „Informację na temat funkcjonowania bibliotek szkolnych oraz stanu czytelnictwa wśród uczniów”. O stanie czytelnictwa wśród uczniów nie padły żadne szczegóły (poza intuicyjnymi stwierdzeniami, że powinno być lepiej), ale za to podkreślono dużą rolę bibliotek szkolnych. Pozytywne jest samo zainteresowanie posłów bibliotekami szkolnymi, chociaż okazuje się, że zwolennicy zastępowania funkcji bibliotek szkolnych przez biblioteki publiczne nadal się pojawiają.

W roku szkolnym 2016/2017 w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych funkcjonowały 17 404 biblioteki szkolne. Tylko w 641 szkołach podstawowych, 484 gimnazjach, 170 liceach ogólnokształcących, 149 technikach oraz w 279 zasadniczych szkołach zawodowych był zatrudniony nauczyciel bibliotekarz w pełnym wymiarze czasu pracy. Z informacji MEN wynika, że w tym czasie biblioteki były w 97,59% szkół podstawowych, 96,5% gimnazjów, 98,89% liceów ogólnokształcących, 100% techników oraz 99,02% zasadniczych szkół zawodowych.

Tylko w 10% szkół nauczyciel bibliotekarz ma pełny etat

Wstępem do dyskusji...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.