Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

W krainie wiosennego wietrzyku

Scenariusz zajęć

W krainie wiosennego wietrzyku Scenariusz zajęć
Zdjęcie: Mr..music - Freepik.com

Scenariusz zajęć dla uczniów klasy I szkoły podstawowej na podstawie wiersza Juliana Tuwima Dwa wiatry. Celem jest poszerzenie wiadomości na temat wiatru i bliższe poznanie twórczości Tuwima. Przy okazji dzieci uczą się prawidłowej artykulacji i technik oddychania.

Cele główne:

  • popularyzacja twórczości Juliana Tuwima wśród najmłodszych;
  •  poszerzenie wiadomości dzieci na temat roli wiatru w przyrodzie;
  • integracja grupy poprzez udział w zabawach;
  • wyrażanie emocji poprzez ekspresję ruchową, plastyczną;
  • rozwijanie mowy poprzez ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

  • zapoznaje się z treścią wiersza Juliana Tuwima Dwa wiatry;
  • odpowiada na pytania dotyczące utworu literackiego;
  • odgaduje zagadkę;
  • przedstawia ruchem i dźwiękiem różne rodzaje wiatru;
  • prawidłowo wykonuje ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne;
  • określa, co i w jaki sposób wiatr wprawia w ruch;
  • wykonuje doświadczenia i wyciąga wnioski z obserwacji;
  • tworzy pracę plastyczną i opowiada o niej;
  • współpracuje w zespole.

Formy pracy:

  • indywidualna dziecka,
  • praca w grupach.

Metody:

  • słowne – czytanie, praca z tekstem, objaśnienia, rozmowa;
  • oglądowa – pokaz;
  • czynne – samodzielnych zadań stawianych do wykonania. 

Środki dydaktyczne:

  • wiersz Juliana Tuwima Dwa wiatry;
  • wiersz Marty Bogdanowicz Idzie pani, wietrzyk wieje;
  • balony, piórka, magnesy, tacki;
  • słomki, kolorowe tusze, papier;
  • fartuszki ochronne dla dzieci i nauczyciela (do wykonania pracy plastycznej);
  • apaszki (tyle, ile jest dzieci);
  • plastikowe butelki, miski, naczynia, kubki z wodą;
  • kółka z kolorowego papieru do ewaluacji zajęć. Czas trwania: 60-90 minut.

Bibliografia:

  • M. Bogdanowicz: Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki. Gdańsk: Harmonia, 2003
  • J. Bździuch: Tuwimolandia zaprasza. „Poradnik Bibliotekarza” 2013 nr 10, s. 41-42
  • J. Gajowska: Wietrzyk, wiatr i wicher. Scenariusz zajęć dodatkowych o konkretnej tematyce dla dzieci w wieku przedszkolnym. „Forum Nauczycieli” 2013 nr 2, s. 28-29
  • A. Jakubowska: Powietrze w roli głównej. „Życie Szkoły” 2013 nr 9, s. 40-42
  • T. Kuruc: Odkrywanie świata. „Wychowanie w Przedszkolu” 1992 nr 7, s. 424-427
  • A. Maćkowiak: Wielka księga zagadek. Gdańsk: Harmonia, 2012
  • K. Sugajska: W krainie wiatru. Scenariusz zajęcia w grupie 5-6-latków [online]. Dostępny w internecie: przedszkolak.pl/kacik/konspekty.php?pkey=1170276856 [dostęp: 26.01.2016]
  • J. Tuwim, I. Tuwim: Julian i Irena Tuwim dzieciom. Warszawa: Nasza Księgarnia, 2012

Przebieg zajęć

  • Powitanie dzieci oraz zaproszenie do rozpoczęcia zajęć. Nauczyciel proponuje dzieciom zabawę: „Witam wszystkich, którzy…” (jedli dzisiaj owoce, lubią czekoladę, mają psa, lubią tańczyć lub śpiewać, mają kolorową bluzkę…). Dzieci, których dotyczy wymieniona cecha, wykonują wskazaną przez nauczyciela czynność, np. pajacyk, przysiad, skłon.

  • Zagadki wprowadzające do tematu zajęć (do wyboru):

    Huczę, świszczę, lecę w pole,
    czynię wokoło swawole,
    zrywam ludziom kapelusze
    lub wykręcam parasole.

    Chociaż go nie widać, znać,
    że siłę ma.
    łamie w gniewie drzewa,
    chmury niebem gna.

    Nie ma ust – a dmucha,
    nie ma skrzydeł –...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 60 zł do końca roku 2023. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

Informacje
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.