Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Wielkie odkrycia geograficzne – projekt odwróconej klasy

Scenariusz lekcji z historii

Metoda odwróconej lekcji, która mocniej angażuje i aktywizuje dzieci. Różne sposoby przedstawienia jednego zagadnienia i sposoby realizacji tematu.

Szersze zagadnienie: Świat w XVI wieku.

Czas realizacji: 2 x 45 minut.

Główny cel lekcji:

Zapoznanie uczniów z przyczynami, przebiegiem i skutkami epoki wielkich odkryć geograficznych w XVI wieku.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

•    przedstawia przyczyny wielkich odkryć geograficznych w XVI wieku;

•    opisuje wyobrażenia i wiedzę na temat świata w epoce średniowiecza;

•    charakteryzuje rozwój żeglugi i sposobów nawigacji w XV i XVI wieku;

•    przedstawia najważniejsze wydarzenia z przebiegu wypraw Krzysztofa Kolumba, Bartolomeu Diasa, Vasco da Gamy, Ferdynanda Magellana;

•    omawia przebieg i skutki wypraw;

•    potrafi wskazać na mapie trasy najważniejszych wypraw;

•    wymienia w ujęciu chronologicznym najważniejsze daty epoki odkryć geograficznych;

•    charakteryzuje postawę władców, społeczeństwa oraz poszczególnych państw zaangażowanych w wielkie odkrycia geograficzne;

•    przedstawia sylwetki Henryka Żeglarza, Bartolomeu Diasa, Krzysztofa Kolumba, Vasco da Gamy, Ameriga Vespucciego, Ferdynanda Magellana;

•    ocenia znaczenie wielkich odkryć geograficznych dla historii świata;

•    doskonali umiejętności posługiwania się pojęciami historycznymi;

•    doskonali umiejętności odczytywania treści z różnych źródeł informacji;

•    doskonali umiejętności samodzielnego, krytycznego myślenia, formułowania wniosków i sądów;

•    rozwija umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii;

•    rozwija umiejętność poszukiwania i sortowania informacji;

•    doskonali współpracę w zespołach zadaniowych, kreatywność, interdyscyplinarność.

Metody pracy:

•    odwrócona lekcja;

•    praca z filmem;

•    praca z: ćwiczeniami interaktywnymi, materiałem ikonograficznym, mapą;

•    praca w grupach;

•    praca z wykorzystaniem technologii informacyjnej.

Środki dydaktyczne:

•    podręczniki;

•    filmy;

•    mapy;

•    atlas historyczny;

•    strony internetowe;

•    aplikacja;

•    testy online.

TOK ZAJĘĆ

I. CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNO--PORZĄDKOWE

Powitanie, sprawdzenie listy obecności.

II. REKAPITULACJA WTÓRNA

Kiedy podsumowywano epokę średniowiecza, nauczyciel przedstawił uczniom propozycję zmiany w procesie uczenia się. Zaproponował, aby kolejny dział — epoka nowożytna — był prezentowany w inny sposób niż dotychczas. Zajęcia będą prowadzone metodą odwróconych lekcji. Uczniowie otrzymali rozbudowany pakiet materiałów edukacyjnych: adresów stron, filmów, animacji dotyczących poszczególnych zagadnień. Przed nowymi lekcjami mają za zadanie samodzielnie opracować tematy w domu i przygotować materiały dla kolegów...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

04/2019

...lub zamów dodatek Biblioteka – Centrum Informacji 04/2019

W cenie 30,00 zł

Zamów numer