Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Wypożyczanie na wakacje

Jednym z warunków uzyskania dotacji na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest „dostosowanie organizacji pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich”.

Przede wszystkim trzeba rozwiać wszystkie wątpliwości – nie chodzi o to, by biblioteki szkolne były otwarte dla czytelników w czasie ferii zimowych i wakacji, lecz o umożliwienie zainteresowanym uczniom wypożyczenia książek na czas, kiedy szkoła (a więc i biblioteka szkolna, będąca częścią szkoły) jest z powodu ferii lub wakacji zamknięta. 

Na ferie wypożyczano zawsze

Trudno zrozumieć, dlaczego w programach wspierających zakup książek do bibliotek szkolnych stawiany jest wymóg wypożyczania na okres ferii zimowych. Wprowadza to zbędny chaos. Ferie zimowe (w przeciwieństwie do wakacji) są etapem roku szkolnego....

Odzyskanie zbiorów

Jak odzyskać pożyczone i nieoddawane w terminie zbiory biblioteki szkolnej?

W ciągu roku szkolnego kontaktujemy się z wychowawcami klas, za ich pośrednictwem z rodzicami uczniów, sporządzamy informacje dla wychowawców o czytelnictwie w klasach, informujemy o dłużnikach. Pod koniec roku szkolnego w najstarszych klasach możemy wprowadzić obiegówki, to forma dyscyplinująca uczniów, ale niewiele poza tym, świadectwa zatrzymać nie można.

Do uczniów, którzy opuścili szkołę, możemy wysyłać pisma, zadzwonić do rodziców uczniów oczekując od nich rozliczenia się ich dzieci ze szkolną biblioteką. Co jeśli i to nie zadziała? Prawnie nie mamy innych możliwości. Bywają uczniowie, którzy o tym doskonale wiedzą i rzetelnymi czytelnikami nie są. Problem zostaje dla nas, nauczycieli bibliotekarzy. Jeżeli wyczerpaliśmy prawnie dozwolone możliwości, powinniśmy o problemie porozmawiać z dyrekcją i pomyśleć o stosownym protokole.

Zniszczone podręczniki

Co zrobić, gdy uczniowie, zgodnie z przyjętą zasadą w danej szkole, odkupili zniszczone podręczniki, a w kolejnym roku szkolnym 2016/17 w danym poziomie nauczania jest mniej uczniów niż owych podręczników?

Podręczniki dla klas IV z ubiegłego roku szkolnego były kupione z dotacji dla każdego ucznia, jaką otrzymała każda szkoła. MEN zobowiązuje szkoły z rozliczenia każdego otrzymanego, wydanego uczniom egzemplarza w postaci określonej przez dyrekcję każdej placówki:

  • zwrot tego samego tytułu, nowego
  • wpłata określonej przez dyrekcję kwoty, pozwalającej odkupić dany tytuł.

Dlatego nie przejmujmy się tym, że mamy mniej uczniów w danym roku. Podręczniki muszą wrócić w takiej samej ilości jak zakupiona, mają czekać na uczniów i być dostępne w bibliotece szkolnej przez trzy lata.

Zbędne egzemplarze

Jak traktować elementarze dla klas młodszych, gdy jest ich dużo więcej niż uczniów klas I-II? Czy należy zbędne egzemplarze ubytkować?

Podręczniki dla klas III są nowe, jeszcze nikt ich nie zniszczył, pytanie dotyczy podręczników otrzymanych w poprzednich latach.

Ułożyć je na półkach i zostawić w spokoju przez trzy lata ich użytkowania. To nie ma znaczenia, że jest ich w kolejnym roku więcej. Podręczniki te mają być dostępne przez trzy lata, nie wiemy na pewno, co się wydarzy za rok. Ubytkujemy je zbiorczo dopiero po trzech latach ich używania (czy istnienia w szkole).

Zasada wprowadzona przez MEN (postępowanie związane z ewidencją i rozliczaniem podręczników jest wyjaśniane na stronie internetowej MEN w części dotyczącej podręczników szkolnych: naszelementarz.men.gov.pl/category/dla-nauczycieli) jest jedna: uczniowie (ich rodzice), którzy zniszczyli bądź zgubili wypożyczony podręcznik, muszą wpłacić na wskazane przez MEN konto określoną sumę pieniędzy (inną dla każdej części elementarzy czy, w klasie II, Naszej szkoły) i pokazać dowód wpłaty wychowawcy czy nauczycielowi bibliotekarzowi.

Radziłabym sumiennie podejść do tego wymagania i zawsze poprosić rodziców o dowód wpłaty. Zdarza się, że rodzice lekceważą problem i informują innych rodziców, że nikt tego nie sprawdzi, można nie płacić. Niebezpieczne finansowo działanie, ponieważ to my jesteśmy zobowiązani do dopilnowania zwrotu środków wydanych przez MEN na każdy egzemplarz. Podręczniki są publikowane z funduszy budżetu państwa, wydawane uczniom bezpłatnie, rodzice powinni być zobowiązani do dopilnowania poszanowania podręczników i rozumieć konieczność zapłaty za zniszczone egzemplarze.

Egzemplarze zagubione

Jak przyjąć książki, oddawane za zagubione? Czy można, przyjmując ten sam tytuł za zagubiony inny, wpisać go pod tym samym numerem, jaki miał egzemplarz zagubiony?

W żadnym wypadku nie należy wpisywać tytułów oddanych za zagubione pod numerami książek zagubionych, nawet jak to ten sam autor, tytuł i wydawca.

Sporządzamy protokół książek zagubionych i oddanych za zagubione, nowym książkom nadajemy kolejne numery. Książki przyjmujemy zawsze protokolarnie, czy to są zagubione, czy przekazane w darze, inne są protokoły przyjęcia ze względu na rodzaj przyjmowanych zbiorów (np.: za zagubione, dary, przekazane z innych instytucji, odzyskane i przyjęte do zbiory po wniosku komisji i decyzji dyrekcji z racji prowadzonego skontrum).

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.