Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Z wizytą w teatrze

– scenariusz zajęć edukacyjnych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Jak się zachowywać podczas oglądania spektaklów teatralnych? Czym się różni teatr cieni od teatru ulicznego? Scenariusz wprowadza uczniów w świat aktorskich spektakli oraz teatralnego bon tonu. Można go wykorzystać z okazji marcowego Międzynarodowego Dnia Teatru lub jako lekcję poprzedzającą wyjście z grupą na przedstawienie teatralne.

Tytuł zajęć: Z wizytą w teatrze.
Cele:
Uczeń:
  • zna zasady zachowania się w teatrze;
  • zna i potrafi scharakteryzować różne rodzaje teatrów;
  • wie, jak wyglądał aktor w starożytnym teatrze greckim;
  • zna i potrafi objaśnić następujące pojęcia: premiera, Dionizos, koturny, katharsis, teatrzyk kamishibai;
  • zna i umie zaśpiewać piosenkę Marka Majewskiego Magiczne miejsce.
Wiek i grupa uczestników: uczniowie edukacji wczesnoszkolnej (7-10 lat).
Miejsce: sala lekcyjna, świetlica lub biblioteka.
Metody pracy:
  • praca z tekstem;
  • dyskusja;
  • aktywizująca z kartami pracy.
Formy pracy:
  • indywidualna;
  • grupowa;
  • zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
  • teatrzyk kamishibai;
  • tekst literacki Wizyta w teatrze, czyli kilka słów o kulturze (Załącznik nr 1);
  • ćwiczenie na czytanie ze zrozumieniem (Załącznik nr 2);
  • płyta z piosenką Marka Majewskiego Magiczne miejsce;
  • plansze z nazwami rodzajów teatru (teatr cieni, teatr uliczny, teatr lalek, teatr grecki, opera, balet);
  • plansze z definicjami ww. teatrów;
  • plansze przedstawiające ww. teatry.
Czas trwania: 90 minut.
Materiały: kredki, flamastry, farby, pędzel, kubek na wodę.

Przebieg zajęć

CZĘŚĆ I – TEATR… MAGICZNE MIEJSCE

  1. Nauczyciel prezentuje uczniom teatrzyk kamishibai, który ma być punktem wyjścia do dzisiejszej dyskusji.

    Za pomocą teatrzyku prowadzący przedstawia wybraną przez siebie bajkę. Następnie zadaje uczniom pytanie: „Jak myślicie, o czym dzisiaj będziemy rozmawiać?”. Uczniowie odpowiadają.

    Prowadzący zadaje następujące pytania: „Czym jest teatr?”, „Po co ludzie chodzą na przedstawienia teatralne?”, „Jakie są rodzaje teatrów?”. Burza mózgów: uczniowie na podstawie własnego doświadczenia odpowiadają na pytania prowadzącego.

    Prowadzący przypina na tablicy następujące hasła:...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.