Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Zabawy słowne z wykorzystaniem słowników

Scenariusz lekcji bibliotecznej

Propozycja zajęć zapoznających z zasadami prawidłowego korzystania ze słowników w formie zabawy. Scenariusz przeznaczony dla uczniów klasy VI szkoły podstawowej.

Czas trwania: 90 minut. 

Liczebność grupy: 15-18 osób.

Metody nauczania – uczenia się: gry i zabawy dydaktyczne, konkurs. Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Cele operacyjne:

Uczeń –

–  wyjaśni, co to jest wyraz bliskoznaczny (synonim), wyraz przeciwstawny (antonim), związek frazeologiczny;

–  posługuje się słownikami: słownikiem synonimów i antonimów, słownikiem wyrazów bliskoznacznych, słownikiem frazeologicznym;

–  dokona prawidłowego wyboru słownika odpowiedniego do wykonywanego zadania;

–  wytłumaczy znaczenie poznanych związków frazeologicznych;

–  posługuje się synonimami, antonimami, frazeologizmami w wypowiedziach pisemnych i ustnych;

–  tworzy wyrazy o przeciwnym znaczeniu (również bez użycia partykuły „nie”);

–  potrafi wyszukać w wydawnictwach informacyjnych potrzebne informacje. 

Środki dydaktyczne: słowniki: synonimów i antonimów, wyrazów bliskoznacznych, frazeologiczne; plansze z definicjami: wyraz bliskoznaczny (synonim), wyraz przeciwstawny (antonim), związek frazeologiczny; karty pracy; koperty z zadaniami dla każdej grupy; ilustracje przedstawiające wybrane przysłowia; kartki z zapisanymi przysłowiami do gry „Kto pierwszy odgadnie?”; książka Grzegorza Kasdepke Co to znaczy. 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń; karty ewaluacji.

Przebieg lekcji

Część wprowadzająca

  • Czynności organizacyjno-porządkowe.
  • Zabawa integracyjna „Bum”.

Dzieci siedzą lub stoją w kręgu i odliczają kolejno: „raz, dwa, trzy” itd., tylko zamiast liczby pięć i jej wielokrotności mówią „bum”. Kto się pomyli, odpada z zabawy.

Realizacja celów lekcji

  • Rozmowa z uczniami na temat różnych źródeł informacji:

  Skąd ludzie czerpią informacje?

  Jakie znacie źródła informacji? (telewizja, radio, internet, czasopisma, książki

wśród nich encyklopedie, leksykony, słowniki)

  Wymieńcie znane wam rodzaje słowników.

  • Zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji. Rozdanie słowników,...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.