Zagadki w ciemnościach

– scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadpodstawowych

W dzieciństwie często sięgamy po wesołe zagadki, by nauczyć dzieci prawd o życiu. Łatwo zapadają w pamięć, dają radość i rozwijają umysł. Wykorzystanie kilku literackich szarad kryjących się w znanych powieściach (m.in. w Hobbicie, serii o Harrym Potterze czy Lalce) to szansa, by pokazać, że literatura może być ciekawa z różnych powodów.

Tytuł/Temat zajęć:
Zagadki w znanych utworach literackich.
Treści z podstawy programowej:
  • łączenie zdolności krytycznego i logicznego myślenia z umiejętnościami wyobrażeniowo-twórczymi;
  • doskonalenie umiejętności myślowo--językowych, takich jak: czytanie ze zrozumieniem, wnioskowanie;
  • kształcenie umiejętności świadomego odbioru utworów literackich.
Cele zajęć:
  • rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i wnioskowania;
  • doskonalenie pamięci o lekturach;
  • rozwijanie wyobraźni literackiej w zabawie słowami i skojarzeniami.
Wiek i grupa uczestników:
17-19 lat, uczniowie szkoły ponadpodstawowej.
Czas pracy: 45 minut.
Cele:
Uczeń:
  • potrafi wskazać tytuł powieści z zagadką;
  • utrwala fragmenty znanych lektur i powieści;
  • doskonali umiejętności logicznego myślenia;
  • rozwija zdolności odczytywania ukrytego sensu w tekstach literackich.
Metody pracy:
  • praca indywidualna lub w 2-3-osobowej grupie;
  • praca z tekstem.
Materiały dodatkowe:
  • karta pracy z zagadkami z wybranych powieści (Załącznik);
  • ewentualnie słownik polsko-niemiecki.
Warunki techniczne: dowolne.

Przebieg spotkania

  1. Nawiązanie do tematu. Pytania do uczniów: Czy pamiętają zagadki z dzieciństwa? Czy były dla nich interesujące? Staramy się dać przykład takiej zagadki. Czy tylko dzieci rozwiązują zagadki? Podpowiadamy, że stanowią one rozrywkę także dla ludzi dorosłych, ale wtedy mają wyższy poziom trudności.

    Pozwalamy, by młodzież znalazła tytuły książek, w których pojawiają się zagadki (tytuły można także zamieścić na tablicy lub na karcie pracy). Przykładowe książki z zagadką: Stieg Larsson, Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet; Dan Brown, Kod Leonarda da Vinci; Umberto Eco, Imię róży.

  2. Uczniowie korzystają z...

Dalszy ciąg dostępny jest

dla posiadaczy prenumeraty zamówionej w Wydawnictwie Sukurs.

Otrzymasz dostęp do archiwum z 4 tysiącami artykułów, drukowane numery pocztą i wiele narzędzi dla bibliotekarzy.

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

01/2021

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 01/2021

W cenie 21,00 zł

Zamów numer

Typ: Scenariusze zajęć

Autor: Wioleta Mrowczyk

Poziom: Szkoła średnia

Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.