Zbój Szczyrek i jego dobre uczynki

Scenariusz zajęć z edukacji regionalnej z elementami biblioterapii

Scenariusz nawiązuje do jednego z kierunków realizacji polityki oświatowej MEN na rok szkolny 2019/2020: „Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych”. Poznawanie oraz szanowanie tradycji, z których się wywodzimy, jest właśnie kształtowaniem postaw obywatelskich i patriotycznych.

Treści z podstawy programowej:

  • wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji;
  • wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele);
  • wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej;
  • formowanie w uczniach poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych
    osób.

Cele ogólne:

  • zdefiniowanie i zrozumienie, czym jest mała ojczyzna;
  • rozwijanie umiejętności współpracy w grupie;
  • utrwalenie umiejętności rozróżniania pojęć „dobro” i „zło”;
  • rozwijanie kreatywnego myślenia.

Cele szczegółowe:
Uczeń:

  • określa swój nastrój;
  • kojarzy przedmioty z osobą;
  • bierze udział w rozmowie;
  • rozumie pojęcia „dobro”, „zło”, „ojczyzna”, „mała ojczyzna”;
  • korzysta ze słownika;
  • czyta ze zrozumieniem;
  • wykonuje ilustrację;
  • wykonuje pocztówkę prezentującą miasto;
  • bierze udział w dramie;
  • dokonuje oceny zajęć.

Wiek i grupa uczestników:

  • liczba uczestników: 15-20 osób;
  • wiek uczestników: 9-11 lat.
Czas pracy: 2 x 45 minut.

Formy pracy:

  • indywidualna;
  • zbiorowa;
  • zespołowa.

Metody pracy:

  • rozmowa kierowana;
  • głośne czytanie;
  • dyskusja;
  • analiza tekstu;
  • elementy dramy;
  • wykład;
  • prace plastyczne;
  • burza mózgów.

Materiały dodatkowe:

  • tekst literacki;
  • arkusze papieru A3;
  • torba z przedmiotami zbója: pukawka, sakiewka, kapelusz, proca, kamizelka;
  • teatrzyk kamishibai;
  • kartki, kredki, długopisy, flamastry, kleje, nożyczki;
  • gazety, foldery.
Warunki techniczne: Miejsce realizacji: sala szkolna, biblioteka.

Treści przekazywane:

  • szacunek do „małej ojczyzny”;
  • dobro rodzi dobro.

W edukacji każdego młodego człowieka bardzo ważną rolę odgrywa regionalizm. Dzięki zajęciom z edukacji regionalnej można ocalić od zapomnienia tradycje, zwyczaje i obyczaje, a także stroje obowiązujące w danym regionie. W połączeniu z biblioterapią powstaje wartościowa lekcja, dzięki której młody człowiek będzie mógł przekazywać szacunek do swojej małej ojczyzny dalej – swoim rówieśnikom i rodzinom.

Przebieg zajęć

Badanie nastroju – uczniowie wyrażają kolorem nastrój, w jakim przyszli na zajęcia, np.: „Jestem Magda, przyszłam w kolorze żółtym”; „Jestem Karol, dziś mam nastrój w kolorze zielonym”.

Elementy dramy –...

Dalszy ciąg dostępny jest

dla posiadaczy rocznej prenumeraty zamówionej w Wydawnictwie Sukurs.

Otrzymasz dostęp do archiwum z 4 tysiącami artykułów, drukowane numery pocztą i wiele narzędzi dla bibliotekarzy.

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

04-05-06/2020

...lub zamów papierowy numer 04-05-06/2020 Biblioteki w Szkole

W cenie 60,00 zł

Zamów numer
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.