Oceniaj i komentuj książki ze swojej biblioteki.

Stwórzmy razem bazę rekomendacji dla bibliotekarzy. Które podobają się czytelnikom, a które nie?

Dodaj recenzję książki +
BJORN Syn burzy

Autor: Paweł Wakuła

Literatura, 2020

Gatunek: powieść historyczna

ISBN: 978-83-7672-644-1

Wiek 12+

Ocena użytkowników:

{{average}} {{votes}}

Jak się sprawdza w bibliotece? {{userRate}} ({{rates[userRate]}})

Minirecenzja:
Historia o Piastach i Wikingach
Dobra

Przełom wieków X i XI – początki państwa Polan. Wiking Bjorn, nieślubny syn Mieszka I, zostaje przywieziony na wyspę Lindisfarne. Opat miejscowego klasztoru dostaje polecenie spisania dziejów okrutnego wojownika. Tymczasem dziwne wydarzenia burzą dotychczas spokojne życie klasztornych mnichów. Kto stoi za tajemniczym morderstwem? Historyczna powieść zamienia się w trzymający w napięciu kryminał. Lektura dla miłośników historii. Oprócz ciekawej fabuły znajdą tu wiele informacji na temat dawnego życia. Można sięgnąć po kontynuację: Bjorn. Kruki Odyna.

Bernadeta Listwoń

i Opis wydawcy:

Ruiny klasztoru na wyspie Lindisfarne skrywają groźną tajemnicę. Król Knut Wielki każe zamieszkać w nich garstce mnichów, a niedługo potem przysyła na Świętą Wyspę tajemniczego więźnia. Opat klasztoru, wielebny Brendan z Corku, staje przed trudnym zadaniem. Musi rozwiązać zagadkę godną Odyna, ustrzec swoich współbraci przed niebezpieczeństwem, a „gościa” przed ludźmi, którzy usiłują go zamordować.

Bjørn – Syn burzy to opowieść o początkach państwa Polan i o bohaterach znanych ze skandynawskich sag. Losy Świętosławy, Bolesława Chrobrego i Bjørna Stenskalle na zawsze złączyło przeznaczenie. Nici splątane przez Norny może przeciąć tylko miecz.

******

Paweł Wakuła w rewelacyjny sposób przedstawia nam początki państwa Polan. Mamy tutaj historię, przygodę oraz kryminał. Świetna rozrywka gwarantowana.

przystanekszczescia.blogspot.com

Powieść wyróżnia dbałość o historyczne detale, dynamiczna fabuła i dosadność – bohaterowie nie są nieskazitelni niczym z podręcznika do historii, mają swoje słabości, przez co stają się bliżsi czytelnikowi.

w.bibliotece.pl

Bjørn. Syn burzy to niezbity dowód na to, że powieść historyczna może być dla młodzieży równie wciągającą lekturą co pierwszorzędna fantastyka. To efekt tego, że Paweł Wakuła w swej książce umiejętnie łączy trzymającą w napięciu intrygę kryminalną z barwną opowieścią (...) to powieść z wciągającą, wielowątkową akcją, intrygującymi bohaterami, a także przekonująco i barwnie nakreślonym obrazem średniowiecznego świata. Paweł Wakuła tam gdzie trzeba popuszcza wodzy fantazji, ale jednocześnie stara się wiernie oddawać historyczne realia.

Marcin Mroziuk Czarne chmury nad klasztorem

Esensja Magazyn Kultury Popularnej