Oceniaj i komentuj książki ze swojej biblioteki.

Stwórzmy razem bazę rekomendacji dla bibliotekarzy. Które podobają się czytelnikom, a które nie?

Dodaj recenzję książki +
Bruno. Epoka genialna

Autor: Anna Kaszuba-Dębska

Znak, 2020

Gatunek: biografia

ISBN: 978-83-240-5899-0

Wiek 16+

Ocena użytkowników:

{{average}} {{votes}}

Jak się sprawdza w bibliotece? {{userRate}} ({{rates[userRate]}})

Minirecenzja:
Życie artysty
Książka na medal

Biografia Brunona Schulza. Autorka na 600 stronach pokazuje go jako artystę totalnego, niepozornego z wyglądu, a jednocześnie wielkiego czarodzieja słowa. Książka zrywa ze stereotypowym portretem człowieka biednego i prowincjonalnego. W tle bogaty obraz epoki, w jakiej żył, ludzi, z którymi się spotykał, i miejsc, gdzie bywał Schulz. Anna Kaszuba-Dębska dokładnie zbadała życie artysty z Drohobycza, poznała drzewo genealogiczne rodziny – dzięki swego rodzaju śledztwu mogła rozprawić się z niektórymi prawdami i półprawdami. Perełka dla koneserów literatury.

Bernadeta Listwoń

i Opis wydawcy:

Jako dziecko: piąty. Najmłodszy syn Jakuba Schulza i Henrietty z domu Kuhmerker. Po śmierci ojca i brata: jedyny żywiciel rodziny. Jako uczeń: wybitny. Jako nauczyciel: nieznoszący swojej pracy. Za sprawą Xięgi Bałwochwalczej: nazywany przez niektórych szerzycielem pornografii. Dzięki Zofii Nałkowskiej: geniusz awangardy. W Drohobyczu: artysta wyjątkowy. W żydowskim getcie: jeden z wielu mu podobnych, którego śmierć nie znaczy nic.

Pozostały po nim niekompletne listy, legenda o niedokończonej powieści, baśniowe malowidła ścienne wykonane podczas wojny dla synka gestapowca. I miano jednego z najważniejszych prozaików 20-lecia międzywojennego, o którego Sklepach cynamonowych słyszał każdy Polak.