Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Folwark zwierzęcy

Recenzja 27 kwietnia 2020

Folwark zwierzęcy

Autor: George Orwell

Ilustracje: Odyr

Jaguar, 2020

Gatunek: komiks, adaptacja komiksowa

ISBN: 978-83-7686-869-1

Wiek 16+

Minirecenzja:
Adaptacja graficzna powieści Orwella
Książka na medal
Graficzna perełka

Zwierzęta pewnego folwarku postanawiają zaprotestować przeciw okrucieństwu farmera. Na czele buntu stają najmądrzejsze wśród zwierząt – świnie. Rewolucja kończy się sukcesem, zostają ustalone nowe zasady. Jednak z biegiem czasu nowi przywódcy zaczynają nadużywać swej władzy, nie liczą się ze zdaniem innych zwierząt. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich – punkt wyjścia do rozmów na temat demokracji i tolerancji.

Bernadeta Listwoń

Minirecenzja:
Orwellowski świat jeszcze raz
Graficzna perełka

Orwellowski Folwark zwierzęcy to tytuł zaliczany do klasyki literatury. Odyr zaproponował jego adaptację w komiksowej formie. Ponadczasowy przekaz tej powieści – konieczność obnażenia mechanizmów manipulacji, nadużycia władzy totalitarnych, konsekwencje trwania w takim ustroju – przedstawiony w formie graficznej zachwyca. Ilustracje przywodzące na myśl wczesne prace impresjonistów uzupełnione mocnym przekazem treści robią na odbiorcy kolosalne wrażenie. Folwark zwierzęcy w tej adaptacji musi koniecznie znaleźć się w bibliotece szkolnej: zarówno szkoły podstawowej, jak i ponadpodstawowej.

Bernadeta Listwoń

i Opis wydawcy:

Ponadczasowy tekst George’a Orwella, opublikowany w 1945. Na przykładzie sytuacji na farmie pana Jonesa obrazuje, w jaki sposób wypacza się i deformuje każda władza, która zapomni o zasadach demokracji i zechce działać samowolnie. Zwierzęta, które buntują się przeciwko traktowaniu ich przez farmera, zaprowadzają własne porządki. Początkowo wszystkie zwierzęta miały uzyskać równe prawa i równe traktowanie, po czasie okazało się, że są równe i równiejsze. I tak zamknęło się koło, doprowadzając do sytuacji wyjściowej.

Orwell, uczestnik wojny domowej w Hiszpanii, zagorzały krytyk ustrojów totalitarnych i zwolennik socjalizmu demokratycznego, uważał, że utrzymanie zasad demokracji wymaga silnej kontroli społeczeństwa, które musi trzymać w ryzach rządzących. Tę wizję – do czego doprowadzić może brak nadzoru nad władzą – zawarł w jednym ze swoich dwóch podstawowych (obok Roku 1984) dzieł.

Oto wersja nieznana dotąd czytelnikom, która w niczym nie ustępuje oryginałowi i nie gubi jego oryginalnego sensu. Odwrotnie, ujęta w ramy ilustrowanej opowieści, odsłania swoje dodatkowe oblicze.