Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Halo! Historia komunikowania się

Recenzja 2 stycznia 2020

Halo! Historia komunikowania się

Autor: Liliana Fabisińska

Ilustracje: Anita Graboś

Nasza Księgarnia, 2020

Gatunek: literatura popularnonaukowa dla dzieci i młodzieży, opracowanie, publikacja bogato ilustrowana

ISBN: 978-83-10-13219-2

Wiek 8+

Minirecenzja:
Jak przekazywano informacje
Książka na medal
Graficzna perełka

Ciekawie zilustrowana historia międzyludzkiej komunikacji od czasów najdawniejszych po współczesność. Czasy prehistoryczne, biblijne i nowe zdobycze techniki. Opowieści mają charakter gawęd – to nie prezentacja suchych faktów, ale ciekawe historie o mowie, piśmie, języku migowym, poczcie oraz komunikowaniu się za pomocą piktogramów, białej flagi, latarni morskiej, telefonu, telegrafu alfabetu Morse’a, radia czy telewizji. Kompendium wiedzy, w którym autorka skupia się głównie na przeszłości, wplatając w teksty dużo ciekawostek historycznych i społeczno-kulturowych. Dzieci dowiadują się, jak dawniej żyli ludzie.

Bernadeta Listwoń

i Opis wydawcy:

Znaki dymne, tam-tamy, tajemnicze symbole wyryte w kamieniach, supełki wiązane na sznurku, a wreszcie zalakowane koperty wystrzeliwane z armaty czy wysyłane gołębiem lub… wielbłądem pocztowym.

Ludzie próbują komunikować się z innymi – będącymi w sąsiednim pomieszczeniu, na drugiej półkuli albo na innej planecie – od tysięcy lat. A historia komunikacji jest fascynująca, zabawna i pełna przypadków, dzięki którym powstały przełomowe wynalazki.

Halo? Odebrałeś naszą wiadomość bez zakłóceń? Zatem wskakuj do kapsuły czasu i ruszaj z nami w tę szaloną podróż!

Liliana Fabisińska jest autorką książek dla dzieci i młodzieży (m.in. serie „Klinika pod Boliłapką”, „Bezsennik”, „Amor z ulicy Rozkosznej”) oraz dla dorosłych (m.in. „Córeczka”, „Śnieżynki”, „Sanatorium pod Zegarem”). Poza tym jest pedagogiem, kryminologiem, dziennikarką, tłumaczką i redaktorką. Kocha podróże (zwłaszcza te nad morze), rozmowy ze swoją gadającą papugą Żako i długie spacery po lesie ze zwariowanym kundelkiem Frygą.

Anita Graboś zajmuje się linorytem, rysunkiem oraz ilustracją książkową. Jej subtelne, przesycone atmosferą baśniowości prace łączą wieloznaczność z prostotą, melancholię z dziecięcą radością życia, a przede wszystkim zapraszają do samodzielnej podróży w głąb ukrytych szczegółów, znaczeń i odniesień kulturowych.