Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Wtajemniczeni. Czarna wołga. Tajemnica z przeszłości

Recenzja 15 lutego 2020

Wtajemniczeni. Czarna wołga. Tajemnica z przeszłości

Autor: Dorota Suwalska

Ilustracje: Marta Krzywicka

Nasza Księgarnia, 2019

Gatunek: powieść

ISBN: 978-83-10-13410-3

Wiek 12+

Minirecenzja:
Przygoda czai się za rogiem
Dobra

Nastoletnia Łucja pomaga przypadkowo poznanej Annie rozwiązać zagadkę sprzed lat. To tajemnica związana z dziwnym nagłym zniknięciem jej przyjaciółki. W tle pojawia się PRL-owska rzeczywistość: postacie, wydarzenia i zjawiska, m.in. Ryszard Jerzy Kukliński, Pan Samochodzik, Edward Gierek, MO, SB, LWP czy gry podwórkowe. To połączenie wielu gatunków powieści: obyczajowej, przygodowej, detektywistycznej i historycznej.

Bernadeta Listwoń

i Opis wydawcy:

Łucja ma dość ciągłych zmian w życiu! Najpierw rozwód rodziców, później przeprowadzka do Szczecina, teraz powrót do Warszawy… Dziewczyna czuje się samotna. Może dlatego jej uwagę zwraca zamyślona kobieta na ławce. Okazuje się, że to artystka planująca happening w miejscu, w którym mieszkała jako dziewczynka. Kobieta prowadzi także prywatne śledztwo. Chodzi o tajemnicze zniknięcie jej najbliższej przyjaciółki z dzieciństwa, Moniki. Czy porwała ją czarna wołga, jak mówiono w latach siedemdziesiątych? Poszukiwania nabierają tempa, gdy Łucja w dawnym mieszkaniu Moniki odkrywa pudełko pełne zagadkowych przedmiotów…

Wciągająca fabuła, tajemnica z przeszłości, miłosne rozterki, a do tego szereg wplecionych w treść ciekawostek, między innymi o władzach PRL, bloku wschodnim, Ryszardzie Kuklińskim, gitowcach, socrealizmie czy marcu 1968 roku.

Seria „Wtajemniczeni” wciąga!

Dorota Suwalska – pisarka, animatorka kultury, ilustratorka, dziennikarka, autorka scenariuszy. Nominowana do Astrid Lindgren Memorial Award 2013 i 2014.

Współpracowała z TVP, realizując krótkie filmy plastyczne i felietony autorskie dla dzieci. W swoim dorobku ma trzy tomiki poetyckie oraz powieści dla dzieci i młodzieży: „Znowu kręcisz, Zuźka!”, „Zuźka w necie i w realu”, „Bruno i siostry” (wyróżnienie literackie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku, nominacja do nagrody Kornela Makuszyńskiego, powieść na liście książek proponowanych przez Polski Instytut Książki), „Marionetki Baby-Jagi”, „Ratunku, marzenia!”, „Pan Fortepianek”.

Jej utwory tłumaczone były na hiszpański, słoweński, a także… na język przestrzeni. To ostatnie dotyczy literacko-internetowego projektu: „www .terapia” (dla dorosłych). Swoje wiersze, opowiadania i artykuły publikowała w prasie dziecięcej, literackiej i pedagogicznej, podręcznikach szkolnych. Współpracuje z portalem www .ngo.pl

Marta Krzywicka – zawsze chciała rysować i projektować książki, więc nie było innego wyjścia – najpierw skończyła wydział Grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, potem wiele lat projektowała podręczniki dla dzieci, żeby w końcu zająć się ilustrowaniem baśni, bajek, wierszy, opowiadań, czasem wesołych, a czasem mrocznych historii dla dzieci i dorosłych.

Ranek zaczyna od długiego spaceru z psem po lesie i dzięki temu do końca dnia jest szczęśliwa. Lubi czerwcowe wieczory, dalekie podróże i szybko jeździć na rowerze.