Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Złodzieje snów

Recenzja 15 lutego 2020

Złodzieje snów

Autor: Małgorzata Strękowska-Zaremba

Ilustracje: Daniel de Latour

Nasza Księgarnia, 2019

Gatunek: powieść

ISBN: 978-83-10-13454-7

Wiek 9+

Minirecenzja:
O braku poczucia bezpieczeństwa w świecie dorosłych
Książka na medal
Graficzna perełka

Rodzice Basi podjęli decyzje o rozwodzie. Dziewczynka jest świadkiem ich kłótni, czynienia sobie wyrzutów, trzaskania drzwiami i wyprowadzki ojca. Z każdym dniem jest coraz smutniejsza. Nawet kolorowe sny ją opuszczają. Basia z bratem uciekają z domu w poszukiwaniu snów. Książka ma duże walory terapeutyczne – kiedy w rodzinie jest smutno, gdy rodzice się rozwodzą, pomaga ukoić smutki. Autorka subtelnie ujęła emocje, które pojawiają się u dziecka w takich trudnych sytuacjach – stąd to lektura również dla dorosłych, by mieli świadomość, co w małej duszy gra.

Bernadeta Listwoń

i Opis wydawcy:

To przypowieść o tym, jak trudno dzieciom zachować poczucie bezpieczeństwa w świecie ludzi dorosłych…

Małgorzata Strękowska-Zaremba

Mała Basia po rozstaniu rodziców nie może spać. Po jej kolorowych snach zostało tylko straszące puste miejsce. I choć mama i tata próbują pomóc córeczce, nie da się go wypełnić ani bajkami na dobranoc, ani zabawkami, ani lekarstwem o słodkim smaku. Dopiero Bartek, starszy brat dziewczynki, odkrywa prawdę. Marzenia senne Basi ukradli złodzieje. Dlatego rodzeństwo musi wyruszyć w niebezpieczną podróż…

„Złodzieje snów” – w nowym wydaniu z sugestywnymi ilustracjami Daniela de Latoura – zdobyli wyróżnienie w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY (2008) oraz II Nagrodę w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej (2009). Książka została także wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Małgorzata Strękowska-Zaremba – pisarka, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za swoją twórczość dla dzieci i młodzieży była wielokrotnie nagradzana: otrzymała m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego (za książkę „Abecelki i duch Bursztynowego Domu”) i wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2006 (za książkę „Bery, gangster i góra kłopotów”). Jej „Złodzieje snów” zdobyli wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2008 oraz II Nagrodę w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej; nagrodzoną książkę wpisano ponadto na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Autorka została nominowana do Astrid Lindgren Memorial Award 2016.

Daniel de Latour ilustruje książki i czasopisma dla mniejszych i większych, rysuje komiksy, uczy się grać na skrzypcach od wiejskich muzykantów. Otrzymał wiele nagród, takich jak Przecinek i Kropka (za ilustracje do „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek oraz do „Domu nie z tej ziemi” Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby) czy Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy (również za „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”). Dwukrotnie nominowano go w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku (za ilustracje do „Wyprawy do kraju księcia Marginała” Henryka Bardijewskiego oraz do „Zaskórniaków i innych dziwadeł z krainy portfela” Grzegorza Kasdepke i Ryszarda Petru). Jego „Zaskórniaki” wyróżniono także w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Najpiękniejsze Książki Roku. Do najbardziej znanych prac Daniela de Latoura należy publikowany w internecie cykl rysunków „Niepospolici ludzie w dniu swoim powszednim”.