Dostęp do portalu bez inflacji, od 60 zł. Sprawdź.

Bezkonkurencyjna biblioteka

– proste pomysły na nietypowe święta

Przekonujący dowód na to, że konkursy czytelnicze to nie jedyny sposób na skuteczną promocję biblioteki wśród najmłodszych. Autorka dzieli się ciekawymi pomysłami na akcje czytelnicze, które zamiast do rywalizacji, pobudzają do rozwijania kreatywności, otwartości i ciekawości świata.

Uczniowie bezustannie zachęcani są do rywalizacji. Konkursy szkolne, pozaszkolne, dzielnicowe, miejskie, gminne, wojewódzkie wręcz ich zalewają, często powodując przesyt. Dlatego postanowiłam, że w tym roku w mojej bibliotece nie będzie konkursów, lecz wydarzenia promujące czytelnictwo w formie zabawy.

W organizacji takich wydarzeń bardzo pomaga kalendarz nietypowych świąt (np. dołączany do „Biblioteki w Szkole”). Ze względu na obciążenie nauczycieli bibliotekarzy różnego rodzaju obowiązkami (związanymi m.in. z podręcznikami oraz opieką nad uczniami) działania, które podejmowałam, musiały być efektowne i atrakcyjne dla dzieci, ale nie bardzo pracochłonne. Oto niektóre z nich.

Plebiscyty okolicznościowe

Plebiscyty, np. „Książka jesieni”, „Książka wiosny” – uczniowie głosują na specjalnie przygotowanych kartkach na ulubioną książkę, wrzucając głosy do urny w bibliotece. Spośród wszystkich głosujących losowana...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 60 zł do końca roku 2023. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.