I. Uzyskanie dostępu do portalu

1. Jeżeli nie masz prenumeraty Biblioteki w Szkole.

Dostęp do portalu dołączany jest za darmo do rocznej prenumeraty miesięcznika „Biblioteka w Szkole” zamówionej bezpośrednio w Wydawnictwie Sukurs. Możesz zamówić ją tutaj. Kod otrzymasz mailem po złożeniu zamówienia (w przypadku instytucji) lub jego opłaceniu (gdy zamawiasz prywatnie).

2. Jeżeli masz roczną prenumeratę Biblioteki w Szkole zamówioną w Wydawnictwie Sukurs.

Jeżeli korzystasz z forum Biblioteki w Szkole, możesz zalogować się na te same dane.

Po zalogowaniu wejdź na konto użytkownika i w zakładce Prenumeraty i subskrypcje wprowadź kod.

Jeżeli nie korzystasz z forum, zarejestruj się. Następnie wybierz pierwszą opcję: Mam prenumeratę papierową i chcę uzyskać dostęp do portalu.

W polu rejestracji podaj kod otrzymany mailem. Jeżeli go nie masz, możesz go odzyskać.

3. Jeżeli masz prenumeratę Biblioteki w Szkole zamówioną u kolportera.

Niestety nie możemy zaoferować dostępu czytelnikom, którzy wykupili prenumeratę u kolporterów. Ubolewamy nad tym i uprzedzaliśmy o tym na każdym kroku od września zeszłego roku, by nikt nie poczuł się zawiedziony. Wiemy, że bardzo często wybór prenumeraty u kolportera a nie u wydawcy, nie zależy od nauczyciela bibliotekarza, ale prosimy o wyrozumiałość. Gdy zamawiacie u kolporterów, nie mamy dostępu do Waszych danych i maili, a przez to możliwości weryfikacji, kto jest prenumeratorem. Oferujemy na tej stronie tak wiele, że nie możemy pozwolić sobie na wyciek kodów dostępu i utratę nad nimi kontroli, ponieważ portal szybko przestałby istnieć.

Nasze wydawnictwo nie otrzymuje żadnych dotacji, utrzymuje się wyłącznie z dochodów własnych, więc warunkiem istnienia „Biblioteki w Szkole” i tego portalu jest utrzymanie elementarnej dyscypliny finansowej.

Mamy nadzieję, że szczere podejście pomoże w zrozumieniu tej sytuacji. W przyszłym roku serdecznie zapraszamy do tańszej i lepszej prenumeraty bezpośrednio w naszym wydawnictwie.

Zamówisz ją tutaj.

4. Jeżeli masz półroczną lub kwartalną prenumeratę Biblioteki w Szkole zamówioną w Wydawnictwie Sukurs.

Niestety nie dajemy dostępu do portalu biblioteka.pl do prenumeraty półrocznej, kwartalnej lub do prywatnych abonamentów. Przekazując dostęp do ponad 4 tys. materiałów z archiwum z 29 lat i tak przekazujemy treści, które inne wydawnictwa w różnej formie sprzedają. Z finansowego punktu widzenia darmowy dostęp do bazy nie ma sensu nawet w przypadku rocznych prenumeratorów, ponieważ z reguły (przy o wiele skromniejszych i mniej dopracowanych bazach) jest dodatkowo płatny.

Nie możemy pozwolić sobie na to, by jakiś nieuczciwy czytelnik zamówił raz kwartalną prenumeratę i pobrał wszystkie materiały, którymi dysponujemy. Oferujemy natomiast dokupienie prenumeraty do okresu roku (czyli II półrocza w przypadku prenumeraty na I półrocze lub pozostałych kwartałów w przypadku I kwartału). W tym celu prosimy o kontakt.

Mamy nadzieję, że szczere podejście pomoże w zrozumieniu tej sytuacji.

II. Korzystanie z portalu bez dostępu

Możesz także korzystać z niektórych funkcji portalu (np. z forum) bez wykupionej prenumeraty. Wystarczy się zarejestrować albo zalogować (jeżeli masz już konto na forum Biblioteki w Szkole).

III. Archiwum materiałów

Baza zawiera ponad 4 tys. materiałów. Można je wyszukiwać i selekcjonować na wiele sposobów.

1. Wyszukiwarka i filtry

W pole wyszukiwania możesz wpisać tytuł, słowo kluczowe lub autora. Wpisując słowa kluczowe wpisuj krótkie frazy, najlepiej pojedyncze hasła. Mogliśmy bowiem nie wpaść na to, by opisać dany artykuł zapytaniem, którego chcesz użyć. Wyszukiwarka niestety nie jest inteligentna jak Google i traktuje hasła zero-jedynkowo (zgadza się lub nie).

Obok znajdują się filtry, które umożliwiają zawężenie wyników wyszukiwania:

  • Typ – forma artykułu (np. scenariusz zajęć, konkurs)
  • Poziom – przedział wiekowy ucznia, dla którego jest materiał. Gdy jest on uniwersalny lub jest to artykuł na ogólne, bibliotekarskie tematy, poziom nie ma znaczenia
  • Rok publikacji – z których roczników pochodzi

Artykuły wyświetlają się automatycznie po wpisaniu hasła lub wybraniu filtra. Nie musisz ich nigdzie zatwierdzać. Wyniki wyszukiwania układają się od najnowszych do najstarszych. Sortowanie możesz zmienić po prawej stronie.

Wpisane słowa kluczowe i filtry wyświetlają się nad listą wyników. Możesz je usuwać pojedynczo lub wszystkie naraz.

3. Archiwum numerów

Do całej bazy artykułów masz dostęp od strony numerów, w których się ukazały. Nad listą możesz wybrać źródło (Biblioteka w Szkole lub dodatki) oraz rocznik. Wybór filtrów działa tak samo jak w przypadku wyszukiwania artykułów.

Po kliknięciu w okładkę lub tytuł numeru przejdziesz do spisu treści, z którego z kolei możesz przejść do zawartości artykułów.

4. Indeks tematyczny

Każdemu artykułowi w bazie nadaliśmy temat, które zawarliśmy w indeksie tematycznym. By przejść do artykułów poświęconych danemu tematowi, wystarczy w niego kliknąć. Na górze znajdują się najpopularniejsze z nich. Artykuły, które pojawią się po kliknięciu w dany temat, to wszystkie materiały, które mają taki temat lub zawierają takie słowo kluczowe.

Nad listą tematów możesz zawęzić ich listę, wpisując pożądane hasło.