Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Biblioteki cyfrowe, serwisy i portale internetowe – nowe źródła informacji

Scenariusz zajęć bibliotecznych

Scenariusz zajęć zapoznających uczniów z cyfrowymi źródłami informacji i przygotowujących do samodzielnego wyszukiwania i selekcji nowych wiadomości.

W świecie, gdzie wiedza jest bogactwem, a informacja produktem, w społeczeństwie, w którym wszechobecne są media, umiejętność efektywnego wyszukiwania, analizowania, przetwarzania oraz wykorzystywania informacji jest kluczową kompetencją wpływającą na jakość naszego życia. Każde znalezione źródło powinniśmy właściwie ocenić, przede wszystkim ze względu na jego wiarygodność.

Czas: 45 minut.
Uczestnicy: uczniowie szkoły ponadpodstawowej, ok. 15 osób.
Cele lekcji:
  • rozwijanie wiedzy na temat powszechnie dostępnych zasobów informacyjnych;
  • rozwijanie umiejętności efektywnego korzystania z zasobów internetu;
  • wprowadzanie w technikę uczenia się poprzez wykorzystanie ogólnodostępnych narzędzi w pracy umysłowej;
  • przygotowanie do samodzielnego wyszukiwania informacji, korzystania z nich oraz selekcji i krytycznego odbioru.
Uczeń wie:
  • gdzie szukać legalnie udostępnianych zasobów, z których można swobodnie korzystać;
  • że obecność zasobów w internecie nie oznacza możliwości dowolnego z nich korzystania.
Uczeń potrafi:
  • rozwijać swoje zainteresowania, poszukując właściwych informacji;
  • samodzielnie dokonać wyboru źródeł informacji w zależności od potrzeby informacyjnej;
  • przeszukiwać i korzystać z zasobów bibliotek cyfrowych, serwisów edukacyjnych, baz danych, zwłaszcza w tzw. szarym internecie, w celu znalezienia potrzebnej informacji;
  • obsługiwać zautomatyzowane katalogi biblioteczne;
  • korzystać z narzędzi internetowych w celach edukacyjnych.
Metody pracy:
– praca indywidualna;
– praca w grupach;
– prezentacja;
– dyskusja.
Pomoce dydaktyczne:
– komputery z dostępem do internetu;
– karty z poleceniami do zadań.

Przebieg zajęć:

Pogadanka wprowadzająca w tok lekcji (10 minut)
Rozmowa z uczestnikami zajęć na temat digitalizacji, rozumienia przez nich tego pojęcia. Uświadomienie uczniom, że wiele instytucji kultury pracuje nad digitalizacją i udostępnianiem materiałów z zakresu nauki, sztuki i literatury. Tworzone są pełnotekstowe bazy danych, biblioteki i muzea cyfrowe. Zwykle ich zasoby nie są wyświetlane w popularnych wyszukiwarkach internetowych. Niektóre biblioteki cyfrowe działają na zasadach wolnego dostępu, do innych dostęp mają tylko zarejestrowani użytkownicy. Wynika to najczęściej z ograniczeń licencji, na...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.