Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Do góry nogami

– scenariusz zajęć dotyczący uzależnień

Scenariusz zajęć, kilkakrotnie sprawdzony w praktyce i pozytywnie oceniony przez młodzież, jest odpowiedzią na współczesny problem uzależnień dotykający uczniów w coraz młodszym wieku.

Cele zajęć:

  • ukazanie młodzieży problemu uzależnień jako sposobu radzenia sobie z różnego typu problemami;
  • ukierunkowanie zachowań uczniów, którzy dostrzegają u siebie lub u innych symptomy uzależnień, na poszukiwanie przyczyn, a nie koncentrację na samym uzależnieniu: palę/ nie palę, biorę/ nie biorę, gram/ nie gram;
  • pokazanie uczniom problematyki uzależnień poprzez obsadzenie ich w roli nie osoby, która potencjalnie bierze/ nie bierze, ale tej, która dostrzegając problem, zastanawia się, czy i jak można pomóc.
Metody: dyskusja, burza mózgów, prowokacja, ćwiczenia warsztatowe, elementy psychodramy.
Pomoce: kartki A5 w liczbie odpowiadającej liczbie uczniów w grupie, pinezki do przypięcia na tablicy.
Czas zajęć: 45 min (godzina lekcyjna). Zajęcia mogą być kontynuowane na trzech kolejnych lekcjach – w zależności od wieku uczestników, liczebności i dynamiki grupy.

Efekty zajęć:

  • doświadczenie przez młodzież w trakcie ćwiczeń warsztatowych, jakie mogą być przyczyny powstawania uzależnień;
  • zrozumienie, jakie metody mogą być skuteczne, a jakie nieskuteczne w radzeniu sobie z problemami;
  • doświadczenie traktowania uczniów jako osób, które mogą stanowić wsparcie dla osób uzależnionych.

Treści zajęć są oparte na koncepcji poznawczo-behawioralnej, a zwłaszcza na podejściu do postrzegania uzależnień Aleksandra Czopa1, terapeuty pracującego również z młodzieżą i jej rodzicami w Ośrodku Leczenia Uzależnień w Lublinie. Tytuł Do góry nogami odzwierciedla przyjęte w scenariuszu niestereotypowe podejście do problematyki uzależnień, bez koncentracji na rodzajach uzależnień oraz ich objawach i skutkach. Może być uzupełnieniem zajęć wprowadzających w tematykę uzależnień.

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie

Prowadzący krótko odwołuje się do wiedzy uczniów na temat uzależnień. Stawia tezę, że większość z uczniów miała...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

Informacje

Źródło:
Biblioteka w Szkole nr 10/2019

Typ: Scenariusze zajęć

Temat:
Zdrowie

Autor:
Agata Sierota

Poziom: Szkoła średnia

Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.