Jadwiga Andrzejewska (1923-2010)

10. rocznica śmierci

Jadwiga Andrzejewska (1923-2010)
Fot. z archiwum Teresy Miodek

Z Teresą Miodek podczas Dnia Bibliotekarza w 2004 r.

Wspomnienie Jadwigi Andrzejewskiej, która odegrała ważną rolę w historii bibliotekarstwa. Swoim przesłaniem i zaangażowaniem mobilizowała środowisko bibliotekarzy do działania. Co warto sobie przypomnieć i o czym trzeba pamiętać?

„Bez porządnej biblioteki w porządnej szkole porządnie uczyć się nie da” – te często (także obecnie) przywoływane słowa dr Jadwigi Andrzejewskiej świetnie oddają jej stosunek do roli i miejsca biblioteki szkolnej w systemie edukacji. Od początku istnienia „Biblioteki w Szkole” staramy się upowszechniać (a jak trzeba, to bronić) model biblioteki szkolnej, którego „nauczyła” nas dr Andrzejewska. Często brakuje nam jej rady i wsparcia.

Mówiąc w dużym uproszczeniu, Jadwiga Andrzejewska widziała bibliotekę szkolną jako ważną, niezbędną w szkole, wielofunkcyjną pracownię wspierającą proces edukacyjny i wychowawczy, odgrywającą istotną rolę w przygotowaniu uczniów do korzystania ze źródeł informacji i samokształcenia. Takie przesłanie miały jej wszystkie publikacje – począwszy od licznych artykułów i poradników metodycznych, przez materiały programowe, a skończywszy na dwutomowej pracy: Bibliotekarstwo szkolne. Teoria i praktyka, wydanej w 1996 r. Takie przesłanie kierowała też do studentów i bibliotekarzy podczas niezliczonych wykładów, kursów,...

Dalszy ciąg dostępny jest

dla posiadaczy rocznej prenumeraty zamówionej w Wydawnictwie Sukurs.

Otrzymasz dostęp do archiwum z 4 tysiącami artykułów, drukowane numery pocztą i wiele narzędzi dla bibliotekarzy.

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

03/2020

...lub zamów papierowy numer 03/2020 Biblioteki w Szkole

W cenie 20,00 zł

Zamów numer
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.
Galeria zdjęć
Komentarze
{{firstLetter(guest_name)}}
{{firstLetter(comment.user.username)}}
{{firstLetter(comment.guest)}}
{{comment.guest}} {{comment.user.username}} {{ comment.created_words }}