Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Klub Pożeraczy Książek

Karta lojalnościowa twojej biblioteki

Oto pierwsza propozycja w ramach Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek Szkolnych – gotowa akcja czytelnicza.

Jest wzorowana na kartach lojalnościowych, sukcesie naszej akcji „Bilet powrotny do biblioteki” z 2021 r., a także na zasadach znanych z gier komputerowych.

W jej trakcie uczniowie przeczytają po pięć książek i i zrealizują dwa wyzwania związane z czytaniem, a jednocześnie będą zdobywać kolejne poziomy wtajemniczenia.

Tutaj znajduje się specjalna strona Programu wraz z rejestracją użytkowników.
Tutaj znajduje się społeczność osób biorących udział w Programie.

Prawie każda duża sieć handlowa ma swoją kartę lojalnościową. Ludzie, a tym bardziej dzieci, lubią coś zbierać. Stąd pomysły specjalistów od marketingu na Świeżaki, Lidlaki i inne profity mające sprawić, że dzieci namówią rodziców do korzystania z danego sklepu.

Biblioteki szkolne nie zatrudniają agencji marketingowych, dysponują za to czymś, za co każda z nich dałaby się pokroić: codziennym dostępem do uczniów, o których uwagę mogą walczyć. A raczej muszą walczyć, ponieważ współcześnie – na skutek istnienia ogromnej oferty wszystkiego, od rozrywki, przez dobra materialne, po edukację – mamy więcej możliwości niż czasu i zdolności do skupienia się na nich.

Bez obaw, nie proponujemy wdrażania do bibliotek programów lojalnościowych na poważnie. Jednak skoro wszyscy je znają i (w dużej mierze) chętnie stosują, to dlaczego nie skorzystać z gotowego pomysłu i zrozumiałych zasad działania, by zachęcić dzieci do czytania w nowym roku szkolnym?

NA CZYM TO POLEGA?

Zapraszamy do zabawy w Klub Pożeraczy Książek. W jej trakcie uczniowie przeczytają po pięć książek i i zrealizują dwa wyzwania związane z czytaniem, a jednocześnie będą zdobywać kolejne poziomy wtajemniczenia. Zabawa jest wzorowana na kartach lojalnościowych, sukcesie naszej akcji „Bilet powrotny do biblioteki” z 2021 r., a także na zasadach znanych z gier komputerowych.

DLA KOGO?

Zabawa skierowana jest do dzieci od rozpoczęcia szkoły aż do poziomu, który uznacie za adekwatny. Trudno ustalić tu sztywną granicę. Wiele zależy od preferencji uczniów, kontaktu z nimi oraz ich zaangażowania w życie biblioteki w danej szkole. W razie potrzeby zabawa zakłada możliwość modyfikacji, co ułatwia przystosowanie jej do potrzeb starszych uczniów.

INSTRUKCJA

  1. Rozdaj czytelnikom karty. Możesz je pobrać z portalu Biblioteka.pl lub skserować ze wzoru dołączonego do tego numeru. Karty najlepiej wydrukować dwustronnie, na grubszym papierze. Rozdając karty, wyjaśnij, na czym polega akcja.
  2. Karty można przekazać wszystkim uczniom (np. gdy będą wchodzić do szkoły lub za pośrednictwem wychowawców klas) albo tym, którzy skorzystają z biblioteki. Zachęcamy jednak do poszerzania grona odbiorców.
  3. Na karcie znajduje się osiem pól. Większe pola oznaczają przeczytane (i zwrócone) książki z określonych kategorii, których opis znajduje się na odwrocie. Mniejsze pola to towarzyszące czytaniu wyzwania.
  4. W trakcie całej zabawy uczeń ma do zrealizowania dwa wyzwania. Nie określamy jakie, żeby można je było dostosować do preferencji i wieku uczniów. Poniżej znajdują się nasze propozycje, ale możecie zaproponować dowolne. Zachęcamy jednak, by nie przesadzać z poziomem trudności. Dobrym pomysłem może być zaproponowanie kilku (np. rozpisanych na ścianie) do wyboru przez uczniów.
  5. Do waszej oceny należy, czy chcecie nagrodzić realizację każdego zrealizowanego wyzwania bonusem, czy potraktujecie je jako zwykły element akcji. Gdy wymyślaliśmy zasady, początkowo bonus miał towarzyszyć każdemu wyzwaniu, by zasady przypominały te z gier komputerowych, w których gracz, poza zwykłą rozgrywką i osiąganiem kolejnych poziomów, czasem otrzymuje dodatkowe zadania, dzięki którym np. odblokowuje dodatkowe funkcje. Nasze propozycje bonusów znajdziecie na końcu artykułu, ale nie musicie ich stosować.
  6. Po przeczytaniu każdej kolejnej książki (i czasem zrealizowaniu wyzwania) gracz (czyli uczeń) osiąga kolejny poziom. Kategorie książek umieszczone na polach są powiązane ze zdobywanymi poziomami. Kategorie celowo są bardzo ogólne. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze jest wystarczająca liczba atrakcyjnych książek z wąskich kategorii, dlatego stworzyliśmy je tak, by obejmowały większość tytułów dla dzieci i młodzieży.
  7. Po oddaniu piątej książki uczeń zdobywa poziom Pożeracza Książek i otrzymuje dyplom (do pobrania na Biblioteka.pl) lub inną nagrodę (np. z tabelki z bonusami).

W plikach do pobrania załączonych do artykułu znajdują się:

  • karta dla czytelnika wraz z legendą;
  • plakat;
  • dyplom dla uczestników.

Na dole plakatu znajdują się kuponiki do zerwania i wymienienia na docelowy kupon w bibliotece. Stwierdziliśmy, że dla młodszych uczniów fakt, że rówieśnicy będą odrywać karteczki i wymieniać je w bibliotece, może być dodatkową zachętą. By zbytnio wszystkiego nie komplikować, sugerujemy, by przyniesienie zerwanego kuponiku z plakatu nie było konieczne do odebrania kuponu akcji.

By kuponiki się odrywały, po wydrukowaniu plakatu należy go zagiąć na całej długości wzdłuż krawędzi ilustracji i kuponów, docisnąć mocno palcem lub paznokciem, a następnie powtórzyć to w drugą stronę i z powrotem 3-4 razy. Później nacinamy kuponiki wzdłuż kropek, a plakat dość mocno przyczepiamy do ściany (raczej taśmą, a nie szpilkami).

Nasze propozycje

Wyzwania:

  • Zaprojektuj swoją wersję okładki.
  • Napisz blurb, czyli rekomendację lub bardzo krótkie streszczenie, które umieszcza się najczęściej na tylnej okładce książki.
  • Przyprowadź do biblioteki koleżankę lub kolegę, którzy z niej nie korzystają, lub zachęć kogoś do przeczytania oddanej książki.
  • Wymień dwie pozytywne i dwie negatywne cechy tej książki.

Bonusy:

  • Od teraz możesz samodzielnie przeglądać i wybierać książki prosto z półki (bonus raczej dla najmłodszych uczniów).
  • Otrzymujesz jeden ze szkolnych kodów do e-booków.
  • Możesz zgłosić dowolną książkę na półkę książek polecanych przez bibliotekę.
  • W tym semestrze masz pierwszeństwo w razie kolejki oczekujących na daną książkę.
  • Otrzymujesz zakładkę do książki.
  • Dostajesz naklejkę czytelnika.
  • Dostajesz przekąski lub słodycze.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
07-08/2023

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 07-08/2023

W cenie 48,00 zł

Zamów numer
Do pobrania
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.