Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

NSZZ „Solidarność” chce spotkania z MEiN w sprawie problemów nauczycieli bibliotekarzy

Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zwróciła się do Ministerstwa Edukacji i Nauki z wnioskiem o spotkanie dotyczące bibliotek szkolnych.

W trakcie spotkania Sekcja chce przedstawić m.in. projekt norm zatrudniania nauczycieli bibliotekarzy.

Czy znowu się skończy na spławieniu związkowców wypróbowaną metodą: „przekazujemy sprawę do rozpatrzenia przez Zespół ds. statusu zawodowego nauczycieli”, który na razie jest czymś w rodzaju zamrażarki do przechowywania na nieokreślony czas różnych produktów?

Zaczęło się w lutym 2020

Zainteresowanie SOiW „Solidarności” problemami bibliotek szkolnych i nauczycieli bibliotekarzy ma już swoją historię. W lutym 2020 r. odbyła się w Gdańsku konferencja „Problemy bibliotekarzy szkolnych”, zorganizowana właśnie przez Międzyregionalną Sekcję Oświaty i Wychowania z siedzibą w Gdańsku. Na konferencji poruszono najważniejsze kwestie: m.in. braku norm zatrudniania nauczycieli bibliotekarzy, środków na książki i wyposażenie, doradztwa metodycznego i standardów działania bibliotek, problem bezpłatnych zastępstw, dystrybucji podręczników. Bardziej szczegółowo o konferencji pisaliśmy tu: https://biblioteka.pl/artykul/W-NSZZ-Solidarnosc-o-problemach-bibliotekarzy-szkolnych/9522

Bezpośrednio po konferencji opracowane zostały i przesłane do ówczesnego MEN wnioski.

Zespół ds. statusu zawodowego został powołany w styczniu 2020 r. i i spotkał się już dwa razy – w lutym 2020 r. (obradował na temat odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli) i w sierpniu 2020, tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego w warunkach pandemii, a tematem obrad były jakże ważne w tym czasie rozważania na temat teoretycznych modeli finansowania oświaty.

Odpowiedź przyszła już w październiku

Wiceminister Maciej Kopeć w odpowiedzi szeroko omówił zadania bibliotek szkolnych i pedagogicznych, przepisy na temat ośrodków doskonalenia nauczycieli oraz opieki świetlicowej. Przypomniał o Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

W jego odpowiedzi są w zasadzie tylko dwa konkrety dotyczące wniosków z konferencji:

  • stanowisko, że to biblioteka szkolna jest najlepiej przygotowana organizacyjnie i merytorycznie do dystrybucji podręczników,
  • informacja o powołaniu Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, którego zadaniem jest „wypracowanie rozwiązań systemowych w dziedzinie edukacji narodowej oraz zdefiniowanie długofalowej strategii polityki oświatowej w zakresie praw i obowiązków pracowników oświaty, w szczególności w zakresie finansowania oświaty, wynagradzania nauczycieli, awansu zawodowego, czasu i warunków pracy nauczyciel”. Więc – zdaniem ministra – wnioski z konferencji na tematy dotyczące nauczycieli bibliotekarzy powinny trafić do tego zespołu.

W odpowiedzi na odpowiedź

W odpowiedzi na tę odpowiedź w grudniu 2020 r. Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zwróciła się do Ministerstwa Edukacji i Nauki z wnioskiem o spotkanie dotyczące bibliotek szkolnych i zaproponowała rozmowę na temat odpowiedzi ministra Kopcia oraz przedstawienie propozycji rozporządzenia w sprawie norm zatrudniania nauczycieli bibliotekarzy.

Co dalej?

Pytanie jest takie: czy NSZZ „Solidarność” faktycznie chce (i zdoła) skłonić resort edukacji do konkretnych rozmów (i jakichś decyzji) na temat rozwiązania podstawowych problemów bibliotek szkolnych, czy też zgodzi się na rozmywanie tej sprawy w kolejnych listach? Mamy nadzieję, że zwycięży pierwsza opcja.

Zachęcamy nauczycieli bibliotekarzy, którzy są członkami „Solidarności”, do czynnego upominania się o te sprawy w swoich strukturach związkowych, bo taki nacisk z pewnością będzie pożyteczny. (red)

Do pobrania
Słowa kluczowe