Uzyskaj dostęp do portalu. Zamów prenumeratę lub zaloguj się.

O złej sławie literatury omawianej w szkole

– refleksje na temat czytelnictwa licealistów

Doświadczenia wynikłe z pracy bibliotekarza i polonisty, poparte ankietą „Co czyta IV LO w Rzeszowie” na temat preferencji czytelniczych, nie tylko zaowocowały refleksjami na temat czytania w ogóle, ale też dały bodziec do zainteresowania się złą sławą literatury omawianej w szkole. Okazało się bowiem, że młodzież czyta chętniej niż niegdyś, ale nadal niechętnie sięga po wiele pozycji z kanonu lektur szkolnych.

W ostatnich latach w naszym kraju możemy zaobserwować „powrót książek do domów”. Wydaje się, że w dużej mierze jest to zasługa bombardujących nas reklam popularnych autorów jeszcze bardziej popularnych gatunków, przede wszystkim kryminałów, thrillerów i fantasy, oraz ich adaptacji filmowych. Czy to źle, że nie zawsze są one wysokich lotów? Niekoniecznie.

Wydawałoby się, że współczesny świat nie sprzyja czytelnictwu, a jednak wśród różnych mód nie zabrakło miejsca na czytanie tekstów dłuższych niż prywatny SMS lub służbowy e-mail. Jest to przede wszystkim beletrystyka, ale także teksty innego rodzaju. Tu rodzi...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Od 18 zł miesięcznie. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 30 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

12/2021

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 12/2021

W cenie 21,00 zł

Zamów numer