Zamów prenumeratę lub dostęp na 2024 rok, a dostęp uzyskasz już teraz.

O znaczeniu zaangażowania, bezpośrednich kontaktów z uczniami i wykorzystaniu mediów społecznościowych

– z biblioteki szkolnej V Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni

W cyklu „Przepis na bibliotekę szkolną” przedstawiamy wybrane biblioteki szkolne i prowadzących je nauczycieli bibliotekarzy – ich punkt widzenia na rolę biblioteki we współczesnej szkole, jej zadania i metody pracy. Tradycyjnie skupiamy się na aspekcie praktycznym, wymianie doświadczeń, konkretnych radach i propozycjach, które można w dowolnym zakresie adaptować do swoich potrzeb i możliwości.

Biblioteka V Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni

  • Liczba uczniów w szkole: 585 (obecnie są dwa podwójne roczniki, więc jest to sytuacja nietypowa; w następnych latach będzie uczniów ubywać).
  • Wielkość zbiorów: książki – 8113, broszury – 684, zbiory audiowizualne – 179, zbiory specjalne (gry) – 38.
  • Lokal: biblioteka dysponuje trzema pomieszczeniami: wypożyczalnią z czytelnią (70 mkw.); pomieszczeniem gospodarczym (18 mkw.) – odbywają się tu także czasem lekcje, spotkania indywidualne z uczniami, rodzicami, gośćmi biblioteki; archiwum – niewielkim pomieszczeniem zlokalizowanym koło szatni, w którym jest miejsce na przechowywanie m.in. książek przeznaczonych do selekcji, strojów teatralnych, które kiedyś dostaliśmy od aktora Teatru Miejskiego w Gdyni, różnych akcesoriów.
  • Zatrudnienie: 1,5 etatu.
  • Warsztat biblioteki: pracujemy na starym programie Librus Biblioteka.
  • Wyposażenie w sprzęt: w bibliotece jest 6 komputerów, 2 tablety, 1 keyboard, dwie drukarki (czarno-biała i kolorowa).
  • Specyfika: w księgozbiorze jest duży zbiór mang (prawie cały regał). Mangi mają najwięcej wypożyczeń (także wśród uczniów z Ukrainy, którzy dzięki mangom szybko uczą się języka polskiego).

Filozofia naszej biblioteki

„Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że biblioteka to miejsce, które łączy ludzi?” – takie pytanie słyszą od nas uczniowie kl. I, gdy przychodzimy do nich po raz pierwszy z lekcją biblioteczną, by opowiedzieć o tym, jak działa nasza biblioteka. W odpowiedzi najczęściej słyszymy, że „raczej nie” lub „może”, i widzimy zaskoczone spojrzenia. W świadomości wielu z nich biblioteka wciąż pozostaje obciachowym miejscem, które kojarzy się przede wszystkim z ciszą, nauką i czytaniem. Staramy się pokazać im zupełnie nowe oblicze biblioteki i z przyjemnością obserwujemy, że z czasem coraz bardziej się...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 60 zł do końca roku 2023. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

02/2024

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 02/2024

W cenie 24,50 zł

Zamów numer