Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Ogłoszono wyniki naboru do Priorytetu 3 NPRC na 2023 r.

Wiadomo już, które szkoły zostały zakwalifikowane do tegorocznego NPRC. Co to oznacza? Kiedy można rozpocząć realizację programu? Gdzie szukać wsparcia?

Informacje na temat wyników naboru do Priorytetu 3 są na stronach właściwych kuratoriów oświaty. W ubiegłych latach w niektórych województwach informacje takie pojawiały się czasem na stronach właściwych urzędów wojewódzkich.

Jeśli szkoła złożyła wniosek, a nie otrzymała dofinansowania, warto zainteresować się przyczyną – choćby dlatego, by w przypadku, gdy powodem był błąd formalny, uniknąć takiego błędu we wniosku na 2024 r.

Przypominamy, że do wydatków w ramach NPRC nie można zaliczyć płatności zrealizowanych przed dniem podpisania umowy w sprawie NPRC.

Co dalej?

Sama informacja o przyznaniu dotacji z NPRC nie upoważnia do podejmowania żadnych formalnych działań (np. dokonywania zakupów). Także działania związane z promocją czytelnictwa, które zostały przeprowadzone przed podpisaniem umowy, nie będą mogły być zaliczone do sprawozdania z realizacji programu. Z faktycznym rozpoczęciem działań trzeba zaczekać do czasu podpisania przez szkołę umowy w sprawie NPRC. Doświadczenie z ubiegłych lat uczy, że okres oczekiwania na umowę zależy od województwa i może trwać nawet ok. 30 dni.

Warto jednak już teraz przygotowywać się do zakupów książek i ewentualnie wyposażenia – sprawdzać ceny i dostępność, rezerwować, odkładać książki do schowka w księgarniach itp.

Terminy

Należy pamiętać o dwóch ważnych terminach.

  • Wszystkie wydatki muszą być zrealizowane do 31 grudnia 2023 r. (w praktyce organy prowadzące narzucają wcześniejsze terminy – np. do połowy grudnia).
  • Działania związane z promocją czytelnictwa (np. konkursy, projekty, spotkania autorskie) należy przeprowadzić do końca roku szkolnego 2023/2024.

Skorzystaj z dobrych rad

Na portalu Biblioteka.pl utworzyliśmy specjalny dział na temat Priorytetu 3 NPRC. Jest to największe z dostępnych kompendium praktycznej wiedzy na ten temat. Polecamy m.in. aktualizowany poradnik i artykuł Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania o NPRC 2.0.

Przy wyborze książek i planowaniu spotkań autorskich warto skorzystać z zapisów bardzo wysoko ocenianych wskazówek przedstawionych podczas szkoleń Akademii „Biblioteki w Szkole”:

Przypominamy, że w naszej bazie są dostępne m.in. wszystkie materiały, które ukazały się w „Bibliotece w Szkole” od 1991 r. Jest wśród nich bardzo dużo praktycznych, sprawdzonych pomysłów dotyczących realizacji wymogów NPRC.

Wskazówki praktyczne dotyczące zakupów:

  • Przy wydatkach na poszczególne cele (zakup książek, wyposażenia, realizacja działań promujących czytelnictwo) należy przestrzegać zadeklarowanego we wniosku podziału środków. Nie ma jednak problemu ze zwiększeniem (w stosunku do planowanych we wniosku) kwot na zakup nowości czytelniczych. Natomiast kwestionowane byłyby niższe od planowanych wydatki na książki.
  • Wszystkich wydatków należy dokonać do końca 2023 r. Konieczność zrealizowania wszystkich wydatków z NPRC do końca roku kalendarzowego 2023 oznacza, że należy w tym czasie zamknąć także wydatki na promocję czytelnictwa (organizację spotkań i innych przedsięwzięć promujących czytelnictwo), które odbędą się w okresie styczeń-czerwiec 2024 r. Należy zatem wcześniej przewidzieć (i zakupić) np. materiały potrzebne do organizacji konkursów, nagrody dla uczniów.
  • Uwaga na koszty dostawy i przesyłki: koszty dostawy i przesyłki nie są kosztami kwalifikowanymi do wydatków z NPRC. Trzeba więc zadbać, by na fakturze takiej pozycji nie było. A jeśli będzie, to księgowość nie będzie jej mogła uwzględnić w rozliczeniu dotacji i kwota ta będzie musiała być pokryta z budżetu szkoły.
  • Wykazy książek planowanych do zakupu warto zrobić w Excelu. Ułatwia to ich porządkowanie, korekty i notowanie cen różnych dostawców oraz pozwala kontrolować zamówienia. Wykazy najlepiej zacząć robić od razu po uzyskaniu informacji o zakwalifikowaniu do programu. W niektórych księgarniach internetowych (i nie tylko) można też wcześniej przygotowywać się do zakupów, korzystając ze schowków.
  • Zakupy książek na nagrody w konkursach należy zaliczyć do kosztów przeznaczonych na promocję czytelnictwa (a nie kosztów książek przeznaczonych do zbiorów biblioteki).

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
04/2023

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 04/2023

W cenie 24,00 zł

Zamów numer
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.