Problemy w pracy z młodzieżą

Jak efektywnie i skutecznie pracować z młodzieżą, rozwiązywać rodzące się konflikty i przeciwdziałać im? Czy literatura może być pomocna w takich działaniach?

Nauczyciele pracujący z młodzieżą napotykają różnego rodzaju problemy utrudniające realizację zajęć i zakłócające społeczne życie szkoły. Najczęściej wymieniane są brak motywacji uczniów do nauki oraz różnego typu zachowania dezorganizujące pracę nauczyciela i niepokojące ze względu na poziom agresji czy znamiona uzależnień. Co pomaga w rozwiązywaniu problemów młodzieży? Czy literatura może być takim wsparciem?

Szukanie rozwiązań czy bierność?

Analizując wypowiedzi nauczycieli dzielących się swoimi doświadczeniami podczas szkoleń1 czy rozmów indywidualnych łatwo zauważyć dwa sposoby reagowania na tzw. problemy wychowawcze:

  1. Podejście zadaniowe. Nauczyciel traktuje problemy jako wyzwanie, próbuje aktywnie szukać rozwiązań, konsultuje się z innymi pedagogami, korzysta z ich doświadczeń.
  2. Bezradność nauczycieli w pracy z młodzieżą, brak wiary w powodzenie rozwiązań, których powód upatrywany jest w „trudnych charakterach” uczniów i nieprawidłowym wychowaniu przez rodziców.

Zdarzają się sytuacje, gdy jedna klasa jest...

Dalszy ciąg dostępny jest

dla posiadaczy rocznej prenumeraty zamówionej w Wydawnictwie Sukurs.

Otrzymasz dostęp do archiwum z 4 tysiącami artykułów, drukowane numery pocztą i wiele narzędzi dla bibliotekarzy.

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

03/2020

...lub zamów papierowy numer 03/2020 Biblioteki w Szkole

W cenie 20,00 zł

Zamów numer
Komentarze
{{firstLetter(guest_name)}}
{{firstLetter(comment.user.username)}}
{{firstLetter(comment.guest)}}
{{comment.guest}} {{comment.user.username}} {{ comment.created_words }}