Przegląd książek

Propozycje książkowe Bernadety Listwoń, autorki bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami” (poleczkazksiazkami.wordpress.com).

Wszyscy się liczą

Kristin Roskifte
Dwie Siostry

ISBN: 9788381501149

7+
Oryginalna nauka liczenia

W tej książce jest mało tekstu, za to dużo ilustracji i liczb. Liczby inspirują do… liczenia wszystkich ludzi na Ziemi. A to dopiero początek oryginalnego „czytania” tej lektury. Dzieci mogą wymyślać o przedstawionych postaciach najróżniejsze historie, mogą interpretować ich emocje i myśli, zgadywać, co dane osoby łączy, a co dzieli. Nikt nie wysuwa się na pierwszy plan, wszyscy są ważni, wszystkim można poświęcić uwagę – w końcu przecież wszyscy się liczą. Nie są ważne pochodzenie, wyznanie, kolor skóry. Książka norweskiej autorki została wpisana na listę prestiżowych Białych Kruków.

Tajemnica filmu

Martin Widmark
Ilustracje: Helena Willis
Wydawnictwo Zakamarki

ISBN: 9788377762059

7+
Kryminał dla dzieci!

W miasteczku Valleby pojawiła się ekipa filmowa. Ogłoszono casting na rolę w filmie znanego reżysera. Tymczasem w zakładzie optycznym ktoś dokonał włamania. Czy zamieszanie wokół filmu i popełnione przestępstwo mają ze sobą coś wspólnego? Do akcji wkraczają Maja i Lasse. Używając spostrzegawczości, sprytu i doświadczenia, szybko rozwiązują zagadkę. Sprawdzony kryminał dla najmłodszych czytelników wydany w ramach popularnej serii Biuro detektywistyczne Lassego i Mai.

Obrazy matematyki. Z wizytą w muzeum sztuki

Majungmul
Ilustracje: Kim Yoon Ju
Wydawnictwo Adamada

ISBN: 9788381184526

8+
Matematyka w sztuce

Książka zachęca do tego, by spojrzeć na sztukę z punktu widzenia matematyki. Okazuje się, że wiele obrazów ma ukryte elementy, które związane są z królową nauk. Książka prezentuje bardziej i mniej znane obrazy, które można określić jako „matematyczne”. Na jednym z nich ukryte są cyfry od 0 do 9, na innym wszystko i wszyscy składają się z ogromnej liczby punktów, na jeszcze innym można zaobserwować zjawisko symetrii. Co kryją w sobie wybrane dzieła Picassa, Dalego, Degasa, Légera? Na końcu trochę teorii i zachęta do zabawy, która polega na stworzeniu dzieła sztuki z obiektów matematycznych.

Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. 50 opowiastek z ekonomią w tle (plus jedna)

Grzegorz Kasdepke
Ilustracje: Daniel de Latour
Literatura

ISBN: 9788376729282

9+
Jak zadbać o stan skarbonki?

Przewodnik dla dzieci po świecie finansów. Kasdepke w przystępny i lekki sposób tłumaczy słowa i wyrażenia nienależące raczej do kręgów zainteresowań najmłodszych. Jednak co stoi na przeszkodzie, by dowiedzieć się w młodym wieku, co to takiego inwestycja, manko, PKB, faktura, podatki, akcje, depozyt czy deficyt? Pojęcia ekonomiczne w tych opowieściach mają postać różnych dziwadeł i stworów: one żyją, rosną, raz są duże, raz z kolei mniejsze lub większe. Warto wiedzieć, co w finansach piszczy. Może ta lektura zachęci do oszczędzania?

Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności

Frances Andreasen Østerfelt, Anja C. Andersen
Ilustracje: Anna Błaszczyk
Media Rodzina

ISBN: 9788380088542

10+
Komiksowa Maria

Mieszanka komiksu i powieści graficznej, która opowiada o najbardziej znanej Polce. Podzielona na pięć rozdziałów i epilog, przybliża kolejne etapy życia podwójnej noblistki. Jak wyglądało dzieciństwo Maryni, w kim nieszczęśliwie zakochała się w młodości, jak żyła podczas studiów w Paryżu, jak przebiegała jej kariera naukowa? Informacje o życiu zawodowym przeplatają się z tymi ze sfery prywatnej. Świetne ilustracje polskiej artystki.

Biedne dzieciństwo

Rex Ogle
Wydawnictwo Mamania

ISBN: 9788366329522

11+
Biedne dzieciństwo

Poruszająca opowieść o chłopcu z biednego domu. Pod jego postacią kryje się sam autor książki, który po wielu latach chce przekazać dzieciom, że nikt nie powinien się czuć zawstydzony czy bezwartościowy z powodu ubóstwa. Rex często chodzi głodny, a jego myśli bezustannie krążą wokół jedzenia. Chłopak nie ma porządnych przyborów szkolnych i ubrań. Nie stać go na posiłek w szkole, dlatego korzysta z programu darmowego obiadu. Cały czas się boi, że ktoś z jego znajomych o tym się dowie. Do tego dochodzą konflikty domowe, przemoc, kłótnie z matką i jej partnerem. Książka nie jest łatwą lekturą, a jednocześnie w mądry sposób uczy empatii i zwraca uwagę na biednych ludzi.

The Game

Vaccarino Lucia, Morosinotto Davide
Akapit Press

ISBN: 9788366106475

13+
Tajemnicza gra

Ojciec 13-letniej Cece musi wyjechać do nowej pracy, więc nastolatka trafia pod opiekę matki, z którą do tej pory miała bardzo słaby kontakt. Obie muszą się nauczyć wspólnego życia: relacji, dzielenia mieszkania, rozwiązywania problemów. Do tego dochodzi jeszcze nowa szkoła, w której dzieją się dziwne rzeczy. Wielu uczniów ma na szyi tajemnicze blizny, które nie znikają. Książka porusza problem trudnego dojrzewania młodych ludzi i prześladowania rówieśników.

Zaginieni z Księżycowa

Christelle Dabos
Wydawnictwo Entliczek

ISBN: 9788363156411

15+
Kolejny tom serii Lustrzanna

Brawurowa kontynuacja Zimowych zaręczyn, świat magii i iluzji do złudzenia przypominający Wersal Ludwika XIV. Ofelia jest czytaczką, która ma rzadką umiejętność – gdy dotknie jakiegoś przedmiotu, potrafi odczytać jego historię. Pewnego dnia zjawia się na Biegunie, by poślubić Thorna i przekazać mu według umowy ślubnej swoje umiejętności. W drugim tomie znów intryga goni intrygę, pełno tu zagadek, knowań, tajemnic – jak to zwykle bywa na królewskim dworze. Niczego więcej nie zdradzam. To trzeba przeczytać – tym bardziej że za chwilę pojawi się trzeci tom serii: Pamięć Babel.

Szymborska. Znaki szczególne

Joanna Gromek-Illg
Znak

ISBN: 9788324061075

16+
Biografia noblistki

Nie lubiła wywiadów i wszelkich wystąpień publicznych. To, co chciała przekazać, było i jest w jej poezji. Autorka, zanim napisała biografię noblistki, zapoznała się z tysiącami różnych dostępnych materiałów, które zostawiła Szymborska: listami, kartkami, wyklejankami. Dotarła do przyjaciół i znajomych poetki. Zbadała losy rodziców Ichny (od Marychny – tak Wisławę nazywano w dzieciństwie) oraz starszej siostry o niezwykle rzadkim imieniu Nawoja. Wciąż pozostaje wiele znaków zapytania. To pierwsza tak szczegółowa biografia noblistki, obejmująca wszystkie etapy jej życia i omawiająca relacje rodzinne, przyjaźnie, pracę, życie prywatne i twórczość.

Wiedźmie drzewo

Tana French
Albatros

ISBN: 9788381255400

16+
Co skrywa przeszłość?

Toby spędził młodość w Ivy House, w wielkim starym domu otoczonym tajemniczym ogrodem. Już jako dojrzały mężczyzna wraca do tego miejsca, by pozbierać się po nieszczęśliwych wypadkach w jego życiu i zaopiekować się umierającym stryjem. Przypadkowo odkrywa w starym drzewie ludzki szkielet. Jakie tajemnice skrywa przeszłość? Czy główny bohater i jego krewny mają coś wspólnego z tragicznymi wydarzeniami sprzed lat? Mroczny i tajemniczy thriller, wciągająca fabuła i ciekawie skonstruowani bohaterowie. Niespieszna akcja i ciekawa narracja są dobrym antidotum na długie zimowe wieczory.

Legenda
Królowa Książek
Książka na medal
Śmieszna
Świetne ilustracje
Dobra
Przeciętna
Kiepska
Do głośnego czytania
Dla nauczycieli/rodziców
+
Wiek odbiorców
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.