Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Tajne hasła ukryte w kodach QR

– scenariusz gry bibliotecznej

Tajne hasła ukryte w kodach QR – scenariusz gry bibliotecznej

Uczniowie odczytują kody QR i wypełniają karty pracy.

Biblioteka szkolna, aby zyskać zainteresowanie uczniów, musi korzystać z nowoczesnych form i metod komunikowania się z potencjalnym czytelnikiem. Jedną z nich jest gra biblioteczna, dzięki której można w sposób rozrywkowy przekazać uczniom wiedzę. Gra integruje grupę i aktywizuje do działania, łącząc elementy zabawy, nauki i rywalizacji.

Biblioteka szkolna, aby zyskać zainteresowanie uczniów, musi korzystać z nowoczesnych form i metod komunikowania się z potencjalnym czytelnikiem. Jedną z nich jest gra biblioteczna, dzięki której można w sposób rozrywkowy przekazać uczniom wiedzę. Gra integruje grupę i aktywizuje do działania, łącząc elementy zabawy, nauki i rywalizacji.

Główny cel lekcji:

wykorzystanie umiejętności informatycznych, matematycznych, polonistycznych oraz logicznego myślenia w celu odkrycia kodu, który umożliwi otworzenie skrzyni ze skarbem.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

-    posługuje się szyframi, alfabetem Morse’a;

-    wie, co to są kody QR i do czego służą;

-    korzysta z aplikacji do odczytywania kodów QR;

-    kreatywnie wykorzystuje funkcjonalność smartfona;

-    posługuje się katalogiem online biblioteki szkolnej;

-    pracuje w grupie.

Środki dydaktyczne:

-    karty pracy Ćwiczenia z kodowania;

-    karta pracy Odszyfruj wiadomość;

-    kartki z instrukcjami do zadań;

-    kolorowe kartki formatu A3;

-    pisaki, długopisy;

-    orzechy włoskie;

-    karteczki samoprzylepne.

Zastosowanie narzędzi ICT do realizacji zajęć:

-    komputer z projektorem;

-    komputery z katalogiem bibliotecznym;

-    telefony uczniów, na których zainstalowana jest aplikacja do odczytu kodów QR.

Metody pracy:

-    metody praktyczne: rozwiązywanie kart pracy z kodowania i szyfrowania, wykorzystanie telefonów do odczytywania kodów QR, wykorzystanie komputera do wyszukiwania informacji, prezentacja efektów pracy;

-    metody oparte na słowie: miniwykład, pogadanka, prezentacja multimedialna;

-    metody aktywizujące: burza mózgów.

TOK ZAJĘĆ

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

Nauczyciel określa temat lekcji oraz jej główny cel. Za pomocą Emaze — narzędzia online do tworzenia prezentacji 3D — przekazuje uczniom podstawową wiedzę na temat kodów QR oraz aplikacji do ich odczytywania. Tworzenie prezentacji online jest nowoczesnym rozwiązaniem, nie wymaga większych nakładów pracy niż przygotowanie prezentacji w PowerPoincie, a jest ciekawsze dla uczniów. Narzędzie Emaze jest proste i intuicyjne. Jego główną zaletą są gotowe szablony podpowiadające rozmieszczenie treści.

Fragmenty prezentacji przygotowanej w Emaze dostępnej pod adresem: https://www.emaze.com/ @AOCZQLRZW/kody-qr.
Fragmenty prezentacji przygotowanej w Emaze dostępnej pod adresem: https://www.emaze.com/ @AOCZQLRZW/kody-qr.

Uczestnicy lekcji zostają podzieleni na cztery-, pięcioosobowe zespoły nazwane kolorami: zielony, żółty, czerwony, niebieski, czarny, biały. Każda grupa otrzymuje stanowisko oznaczone swoim kolorem. Rozdane zostają kartki koloru grupy, markery i długopisy.

II. CZĘŚĆ ZASADNICZA

Przebieg gry:

Na środku biblioteki stoi skrzynia zamknięta kłódką na szyfr. Celem gry bibliotecznej jest znalezienie kodu do kłódki.

Zadanie 1

Każda grupa dostaje do wykonania zadanie składające się z 10 kart pracy dotyczących kodowania. Zadania zostały wybrane z książek z serii Tajemnice kodowania (wydawnictwo Skrzat). Za każdą prawidłowo wykonaną kartę grupa otrzymuje jedną literę. Litery należy przykleić w odpowiedniej kolejności na kolorową kartkę formatu A3. 10 liter utworzy hasło — podpowiedz dotyczącą szyfru do skrzyni (u mnie hasło: DRUGA WNĘKA). Uczniowie wykorzystują do pracy smartfon z zainstalowaną wcześniej aplikacją do odczytywania kodów QR, np. QR Code Reader.

Uczniowie odczytują kody QR i wypełniają karty pracy.
Uczniowie odczytują kody QR i wypełniają karty pracy.

Zadanie 2

Układanie hasła z orzechów oznaczonych kolorem grupy.
Układanie hasła z orzechów oznaczonych kolorem grupy.

W wyznaczonym miejscu w bibliotece ulokowane zostało pudełko wypełnione orzechami włoskimi. Niektóre z nich oznaczone są kolorami grup. Zadanie 2 polega na tym, że każda grupa musi odnaleźć 12 swoich orzeszków i ułożyć z nich hasło (u mnie hasło: CZWARTY REGAŁ). Należy je zapisać na kolorowej kartce A3. Jest to kolejna podpowiedz dotycząca kodu do skrzyni.

Zadanie 3

Kolejnym zadaniem jest znalezienie w katalogu tytułowym biblioteki (u nas jest zainstalowany na komputerach w pracowni ICIM) takiej książki, aby w jej tytule znalazł się wyraz nawiązujący do koloru grupy. Po podaniu tytułu książki należy zgłosić się do prowadzącego, który wskaże, gdzie dana książka się znajduje. Z wybraną książką należy zrobić sobie selfie. Za ciekawie wykonane zdjęcie grupa otrzymuje podpowiedz dotyczącą kodu do kłódki. Należy ją przykleić na kolorową kartkę (u mnie podpowiedź: TRZECIA PÓŁKA).

Wyszukiwanie hasła w programie bibliotecznym MobiBiblioteka.
Wyszukiwanie hasła w programie bibliotecznym MobiBiblioteka.
Znalezione tytuły książek z grupy czerwonej.
Znalezione tytuły książek z grupy czerwonej.

Zadanie 4

Ostatnim zadaniem w grze jest odczytanie wiadomości zaszyfrowanej alfabetem Morse’a. Zadanie to można podać w formie trudniejszej (gdy poprzednie zadania będą rozwiązywane szybko) lub w formie prostszej (u mnie rozwiązanie to: DWUNASTA KSIĄŻKA).

Przykłady kart pracy z zaszyfrowaną wiadomością.
Przykłady kart pracy z zaszyfrowaną wiadomością.

Rozwiązanie wszystkich zadań pozwala znaleźć miejsce, w którym ukryto w bibliotece książkę z przyklejonym na niej kodem QR z wiadomością. Wiadomość (w moim przypadku kod do kłódki — 5673) można wygenerować online na stronie: https://www.qr-online.pl.

Pierwsza grupa, która rozwiąże wszystkie zadania, wygrywa grę i uzyskuje szyfr do kłódki. W skrzyni znajdują się nagrody niespodzianki dla zwycięskiej grupy. Pozostali uczniowie otrzymują nagrody pocieszenia — cukierki.

III. PODSUMOWANIE I ZAKOŃCZENIE LEKCJI

Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki samoprzylepne z poleceniem: „Zakoduj poznanym szyfrem jedno słowo, które kojarzy ci się z dzisiejszymi zajęciami, i powieś je na tablicy”.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
03/2019

...lub zamów dodatek Biblioteka – Centrum Informacji 03/2019

W cenie 30,00 zł

Zamów numer
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.