Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Zabawy biblioteczne

– atrakcyjna propozycja dla uczniów

Zabawy biblioteczne – atrakcyjna propozycja dla uczniów

Raz w miesiącu zapraszamy na „Spotkania z książką”

Organizowanie zabaw bibliotecznych jest dobrym sposobem na przyciągnięcie uczniów do biblioteki. Oto kilka propozycji, które sprawdzają się w mojej bibliotece.

Dzień wszystkich fajnych bibliotekarzy

Dzień wszystkich fajnych bibliotekarzy można zorganizować np. z okazji Dnia Bibliotekarza, Tygodnia Bibliotek, Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych lub w ogóle bez szczególnej okazji. Podczas przerw uczniowie przychodzili do biblioteki, aby wziąć udział w przygotowanych dla nich zabawach.

Pierwszy był quiz wiedzy o… paniach z biblioteki (pracujemy we trzy). Należało odpowiedzieć poprawnie na trzy pytania, aby dostać słodką nagrodę. Pytania były rozmaite, np. „Która pani ma rozmiar buta 36?”, „Która pani ma psa?”, „Która pani ma najkrótsze nazwisko?”. Uczniowie mieli do wyboru trzy odpowiedzi, z których tylko jedna była poprawna. Pytania z pozoru były łatwe, jednak niektórzy mieli problem, aby na nie odpowiedzieć. Była to jednak okazja do lepszego poznania nas.

Kolejną zabawą był test na spostrzegawczość. Trzeba było oszacować, ile cukierków znajduje się w słoiku. Ogłoszenie wyników tego konkursu odbyło się na dużej przerwie. Osoby, które poprawnie podały liczbę cukierków w słoiku, w nagrodę otrzymały cukierki z tego właśnie słoika.

Ostatnie zadanie było najtrudniejsze. Należało ułożyć z tytułów książek zdanie. Nagrodą za udział w tym zadaniu była zakładka do książki. Niektórzy wykazali się niezwykłą inwencją.

Spotkania cykliczne

Potyczki literackie

Jeden raz w miesiącu w naszej bibliotece odbywają się „Potyczki literackie”. Zasady zabawy wzorowane są na Kole fortuny. Na stole rozłożone są kartki z wpisanymi literami tworzącymi hasło. Litery są zasłonięte. Zabawa polega na odgadywaniu poszczególnych liter w haśle, które prowadzący zabawę odsłania, jeśli znajduje się w nim dana litera. Im więcej odsłoniętych liter, tym łatwiej uczestnikom odgadnąć hasło, którym jest tytuł książki, np. Alicja w Krainie Czarów, Kubuś Puchatek lub Anaruk, chłopiec z Grenlandii. Kto pierwszy odgadnie hasło, otrzymuje drobną nagrodę rzeczową. Z miesiąca na miesiąc jest coraz więcej chętnych uczestników.

Spotkania z książką

Również jeden raz w miesiącu, zawsze na drugiej, dwudziestominutowej przerwie, odbywają się „Spotkania z książką”. Ideą, która przyświecała temu pomysłowi, było zachęcenie dzieci do czytania poprzez pokazanie im, że wiele osób czyta książki dla przyjemności. Dodatkowo występuje tu element głośnego czytania innym. Nauczyciele lub chętni uczniowie czytają głośno fragmenty wybranych przez siebie książek, przy okazji opowiadając, dlaczego wybrali właśnie tę książkę. Jest to świetna okazja do poznania zainteresowań uczniów oraz nauczycieli. W spotkaniach uczestniczą chętni uczniowie, którzy chcą w ciekawy sposób spędzić przerwę.

Pierwsze „Spotkanie z książką” odbyło się we wrześniu 2019 r. i od tej pory odbywało się cyklicznie co miesiąc. Po wybuchu pandemii „Spotkania z książką” zmieniły formułę – przeniosły się do świata wirtualnego. Uczniowie i nauczyciele nagrywali fragmenty czytanych przez siebie książek, które umieszczane były na bibliotecznym blogu w zakładce „CzytaMY”.

W tym roku szkolnym „Spotkania z książką” zostały wznowione w pierwotnej wersji. Nauczyciele nie odmawiają udziału i chętnie włączają się akcję. Zależało mi na tym, aby byli to ci dydaktycy, których uczniowie nie kojarzą z obowiązkowym czytaniem lektur. Dlatego bardzo chętnie przychodzą posłuchać nauczyciela wychowania fizycznego czytającego fragmenty biografii Kuby Błaszczykowskiego, nauczyciela fizyki czytającego Włam do mózgu Radka Kotarskiego i urozmaicającego spotkanie pokazem prostych doświadczeń czy pani dyrektor czytającej Mikołajka René Goscinnego i Jeana-Jacques’a Sempégo i opowiadającej o zabawach swojego dzieciństwa.

Najbardziej cieszy mnie, że do takiego czytania zgłaszają się uczniowie. W poprzednich latach uczennice kl. V czytały fragmenty książki Nela i tajemnice oceanów; w styczniu tego roku dwie uczennice kl. III czytały fragmenty książki Gang Godziny Duchów Davida Walliamsa. „Spotkania z książką” wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń naszej szkoły i cieszą się dużym powodzeniem. Doczekaliśmy się stałych słuchaczy, którzy niecierpliwie czekają na kolejne spotkania.

Podsumowanie

To tylko kilka przykładów ze stycznia. W każdym miesiącu, poza cyklicznymi wydarzeniami, organizujemy jakieś zabawy, które można przeprowadzić szybko podczas przerw.

Wszelkie organizowane akcje biblioteczne promowane są za pomocą telebimów znajdujących się na korytarzach szkolnych oraz za pomocą radiowęzła szkolnego, dlatego zawsze mamy dużą frekwencję.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
04/2023

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 04/2023

W cenie 24,00 zł

Zamów numer
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.