Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Escape room

– przegląd przydatnych aplikacji i programów komputerowych

Generatory zagadek, sztuczna inteligencja, modulatory głosów – tworząc zadania do escape roomu, możemy skorzystać z wielu programów komputerowych czy też aplikacji mobilnych.

Korzystając z gotowych quizów internetowych lub też krzyżówek, wykreślanek lub zadań online, możemy uatrakcyjnić escape room o możliwość stosowania nowoczesnych technologii. Wystarczy, że link do wybranej strony ukryjemy w np. kodzie QR, który uczniowie odnajdą po rozwiązaniu którejś z zagadek. Wszyscy uczestnicy rozwiązują zadanie za pomocą swoich telefonów z zainstalowaną aplikacja do skanowania kodów QR. Z pomocą różnego rodzaju generatorów możemy samodzielnie przygotować krzyżówki, wykreślanki, labirynty, zakręcone teksty, rebusy itp., potem je wydrukować i umieścić w naszym pokoju zagadek. Za pomocą sztucznej inteligencji możemy stworzyć szablon scenariusza escape roomu lub też np. materiały graficzne – obrazy, które po rozcięciu staną się puzzlami do ułożenia. Dzięki modulatorom głosu możemy nagrać wiadomość wprowadzającą do naszego escape roomu. Należy pamiętać o przygotowaniu głośników, by móc odtworzyć nagranie.

To tylko niektóre propozycje wykorzystania nowoczesnych technologii. Każdy z nas ma zapewne w swoim dorobku ulubione programy, jednak nie bójmy się spróbować czegoś nowego, by jeszcze bardziej urozmaicić zabawę. Warto bliżej omówić kilka przydatnych programów i aplikacji.

Festisite (www.festisite.com) zakręcone napisy, rebusy, labirynty

Strona internetowa, za pomocą której możemy stworzyć poszczególne zadania do escape roomu – np. labirynty, zakręcone teksty, rebusy (w języku angielskim). Nie trzeba się logować ani zakładać sobie konta (chociaż istnieje również taka możliwość). Korzystanie z opcji podstawowych jest bezpłatne.

Strona, mimo tego że w języku angielskim, jest bardzo łatwa w obsłudze.

Z górnego menu wybieramy zakładkę „Instant Creativity”, a w niej „Text Layout”.

Pokazuje nam się strona z kilkoma kilkoma przydatnymi aplikacjami – tworzenie zakręconych napisów, labiryntów, rebusów.

Aby stworzyć zakręcony tekst, należy z lewej strony wybrać opcję „Spiral”, potem w polu tekstowym na środku zapisać tekst zagadki lub podpowiedzi. Aby utrudnić odbiór tekstu, piszmy bez spacji. Wtedy uczniowie będą musieli podzielić całość na wyrazy i dopiero potem odczytać.

Można zmienić kształt napisu oraz krój czcionki – taka opcja jest dostępna na środku pod polem tekstowym. Można również zdecydować, czy pobierzemy plik jako obrazek, czy jako dokument (PDF) – czerwone przyciski.

Przed pobraniem pliku można sprawdzić, jak tekst będzie wyglądał – klikając niebieski przycisk po prawej stronie, „Preview”.

Po pobraniu (przycisk „Download”) otrzymujemy plik, który możemy zapisać i wydrukować.

Podobnie należy postępować przy generowaniu labiryntu – tekst wpisujemy w pole tekstowe na środku.

Sprawdzamy wygląd pliku i pobieramy gotowy labirynt. Im więcej tekstu, tym obszerniejszy labirynt powstanie. Może się zdarzyć, że będzie zajmował dwie kartki. Wtedy uczestnicy będą musieli przebijać się z jednej na drugą i tę zasadę trzeba będzie im dokładnie wyjaśnić.

Aby wykonać rebus, należy pamiętać o tym, że posługujemy się słowami w języku angielskim.

W polu tekstowym wpisujemy słowo lub też wyrażenie, które ma być wynikiem rebusu – program automatycznie dopasowuje obrazki i nazwy i tworzy rebus.

Pamiętajmy, by sprawdzić w opcjach poniżej pola tekstowego, czy jest zaznaczony język angielski (może się zdarzyć, że widnieje np. niderlandzki).

ClassTools (www.classtools.net) kreatywne gry, quizy, diagramy i generator m.in. fakebooków

Bardzo ciekawe narzędzie do tworzenia poszczególnych zadań. Na tej stronie można znaleźć: kreatywne gry, quizy, diagramy, generator kodów QR, Fakebook (tworzenie fikcyjnego profilu w mediach społecznościowych), sms generator, generator wiadomości telewizyjnych itp.

Fakebook może się przydać, gdy zależy nam, by uczniowie poznali biografię jakiegoś twórcy. Podczas escape roomu mogą zdobywać fragmenty biografii danej osoby i na koniec mogą złożyć zdobyte informacje w całość z użyciem właśnie tego narzędzia.

Generator SMS-ów może się przydać, by nadać zabawie jeszcze więcej tajemniczości poprzez przekazywanie wiadomości od nieznajomej osoby i próbę odkrycia, kto to jest.

Generator wiadomości pozwala tworzyć chwytliwe newsy w stylu telewizyjnych wiadomości. Można użyć tej opcji na samym początku, gdy chcemy wprowadzić uczestników do fabuły gry (szczególnie gdy gra polega na poszukiwaniu kogoś lub czegoś).

Wygenerowanego newsa możemy pobrać w formie obrazka i wyświetlić podczas zajęć na komputerze lub też wydrukować.

Triminos (paul-matthies.de) trimino na wybrany temat

Interesujące narzędzie – strona do tworzenia trimino na wybrany temat. Plik można pobrać i wydrukować. Trimino jako całość może być jednym zadaniem, po którego rozwiązaniu grupa przechodzi do kolejnej zagadki. Można jednak zorganizować zabawę, podczas której po rozwiązaniu każdej zagadki uczniowie otrzymują w nagrodę jeden element trimino, natomiast ułożenie całego trimino będzie ich ostatnim zadaniem, gdy już rozwiążą wszystkie zagadki wcześniejsze. W takim wypadku cyfry ukryte na odwrocie lub zapisane w treści utworzą kod do kasetki z kluczem.

Strona jest w języku niemieckim, jednak jest to tak intuicyjne narzędzie, że z pewnością każdy poradzi sobie z jej obsługą. Ewentualnie można przetłumaczyć język strony na polski. Pamiętajmy o istnieniu chociażby Google Tłumacza, gdyby jednak wystąpiły trudności.

W opcjach po prawej stronie należy wybrać kształt trimino – gwiazdę, trójkąt lub sześciobok. Następnie można wybrać krój czcionki i kolory. Po ustaleniu wszystkich opcji klikamy przycisk „Begriffe eingeben” i przechodzimy do strony, gdzie podamy nasze hasła i opisy.

Temat trimino („Thema”) należy napisać pod spodem hasła. Trzeba uważać, by hasła lub opisy nie były zbyt obszerne, gdyż wtedy litery się pokrywają i ich przeczytanie jest utrudnione.

Można również wybrać rodzaj czcionki, a także tło i kolory trimino. Na koniec włączamy przycisk „Trimino erstellen” i czekamy na wygenerowany plik .pdf.

Oczywiście trimino musimy rozciąć i dopiero wtedy możemy udostępnić takie zadanie uczniom.

Inne godne polecenia aplikacje i programy komputerowe

  • Wordwall (www.wordwall.com) – gotowe ćwiczenia interaktywne, które możemy wykorzystać jako zadania do przejścia z użyciem komputera lub tabletu.
  • Canva (www.canva.com) – platforma do tworzenia grafiki, prezentacji, filmów itp. Dzięki niej można przygotować materiały do zadań.
  • Modulator głosu – aplikacja mobilna, za pomocą której przygotujemy nagranie z efektem zmienionego głosu.
  • Learning Apps (www.learningapps.com) – gotowe ćwiczenia interaktywne, które możemy wykorzystać jako zadania do przejścia z użyciem komputera lub tabletu.
  • Genially (www.genial.ly) – narzędzie online do tworzenia interaktywnych treści. Może służyć do interaktywnego wprowadzenia do tematu escape roomu lub też jako pojedyncze zadanie.
  • Chatter pix kid – aplikacja mobilna, za pomocą której możemy ożywić obraz i sprawić, że zdjęcie do nas przemówi; możemy taki filmik wykorzystać np. do wprowadzenia naszej historii lub jako gratulacje na koniec.
  • Word, Open Document, Dokument LibreOffice, Dokumenty Google – programy, które możemy wykorzystać do napisania poleceń lub stworzenia konspektu zajęć.
  • ChatOpen AI (www.chatopen.ai) – strona internetowa, dzięki której za pomocą sztucznej inteligencji można np. przygotować konspekt escape roomu lub zajęć bibliotecznych itp.
  • Generatory obrazów AI – np. www.deepai.org, generator obrazów Bing, DALL-E, AI Generator Canva itp. – za pomocą generatora można stworzyć pliki graficzne obrazujące miejsca ukrycia kolejnych zagadek; obrazki, które po wydruku przetniemy i stworzymy z nich puzzle. Wygenerowane obrazki mogą tworzyć historyjkę obrazkową, którą trzeba ułożyć w odpowiedniej kolejności.
  • Jigsaw Planet – strona do tworzenia puzzli online. Umożliwia zamianę pliku graficznego przedstawiającego napis lub obrazek (np. miejsce ukrycia kolejnej zagadki) w rozsypankę puzzlową, którą uczniowie muszą złożyć. Do wykonania zadania potrzebne są dostęp do internetu oraz sprzęt komputerowy lub tablet, a także należy założyć sobie konto w serwisie.
  • Kahoot! (www.kahoot.it) i Quizziz (www.quizizz.com) – strony do tworzenia internetowych testów. Można je wykorzystać jako zadanie, jednak aby je rozwiązać, potrzebne są sprzęt elektroniczny (komputer, tablet) oraz dostęp do internetu.
  • Biteable (www.biteable.com) – strona, za pomocą której można stworzyć filmik, np. wprowadzający w naszą historię lub też motywujący do rozwiązywania dalszych zadań.
  • InShot lub CapCut – aplikacje mobilne, za pomocą których można stworzyć filmik, np. wprowadzający w naszą historię lub też motywujący do rozwiązywania dalszych zadań.
  • Snotes (www.snotes.com) – strona do tworzenia snotek; niestety pobranie zadania jest płatne, jednak można wykonać zrzut ekranu i zapisać swoją pracę w formie obrazka.
  • Komiks Maker (www.storyboardthat.com) – program do tworzenia komiksów. Kolejne klatki komiksu mogą stać się podpowiedziami do zadań lub też mogą wskazywać miejsce ukrycia kolejnej zagadki. Można zorganizować escape room, podczas którego uczestnicy będą zbierali poszczególne klatki komiksu, a na koniec będą musieli je ułożyć w odpowiedniej kolejności. Na odwrocie kartek z elementami komiksu można ukryć cyfry, które po ułożeniu w kolejności będą tworzyły kod np. do otworzenia kłódki szyfrowej do kasetki z kolejnym zadaniem.
  • Story Jumper (www.storyjumper.com) – strona do tworzenia elektronicznych książek – na kartach takiej książki można ukryć podpowiedź do zagadki lub nazwę miejsca, w którym ukryta jest zagadka. Korzystanie ze strony jest możliwe za pomocą sprzętu elektronicznego (komputer, tablet) z dostępem do internetu.
  • Class Tools (www.classtools.net) – bezpłatne narzędzie internetowe, w którym można znaleźć: kreatywne gry, quizy, diagramy, generator kodów QR, Fakebooka (tworzenie fikcyjnego profilu w mediach społecznościowych), generator SMS-ów, generator wiadomości telewizyjnych itp. Narzędzie przydatne do stworzenia poszczególnych zadań.
  • Generator krzyżówek – np. Generator krzyżówek (krzyzowki.edu.pl) – umożliwia przygotowanie zadania w postaci krzyżówki lub wykreślanki na dowolny temat. Krzyżówkę można pobrać w formacie .pdf lub .png i wydrukować.
  • Generator kodów QR – np. Generator kodów QR (the-qrcode-generator.com), QR.io: QR Code Generator | Create QR Codes – narzędzie pozwala na ukrycie w kodzie QR dostępu do zadania interaktywnego (np. odsyłacz do innej strony – Wordwall, Learning Apps itp.) lub do pliku z tekstem/kartą pracy.
  • Generator wykreślanek – np. Darmowy generator wykreślanek online: pobierz i drukuj (eduzabawy.com) – strona pozwalająca stworzyć jako zadanie krzyżówkę-wykreślankę, pobrać plik i wydrukować.
  • Generator rebusów – np. Generator rebusów (rebusy.edu.pl) – strona pozwalająca stworzyć rebus-zadanie (co ważne – w języku polskim), pobrać plik i wydrukować. Inny przykład generatora rebusów – odgadnij pierwsze litery: eduzabawy.com/generatory/karty-pracyg/generator-rebus-odgadnij-pierwsze-litery.
  • Wakelet (www.wakelet.com) – narzędzie online, które pozwala zapisywać w jednym miejscu i udostępniać kolekcje materiałów (np. które wykorzystamy podczas zajęć dotyczących jednego tematu).
  • Koło Fortuny – np. Koło Fortuny Niestandardowy Wybierak dla Losowych Wyborów (spinthewheel.io) – generator online lub też wersja stacjonarna – można na kole wypisać zagadki. Każdy z uczestników losuje kołem swoją zagadkę, po której odgadnięciu otrzymuje kopertę z podpowiedzią, gdzie jest ukryta nagroda.
  • Chmura wyrazowa – np. Best word cloud generator – 25+ Templates (wordart.com) – możemy stworzyć chmurę wyrazową w dowolnym kształcie, przy czym np. jedno niepasujące słowo staje się wskazówką, gdzie uczestnicy mają szukać zagadki.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
06/2024

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 06/2024

W cenie 24,50 zł

Zamów numer
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.