Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Herta Müller

Laureatka literackiej Nagrody Nobla 2009

Szkic poświęcony niemieckiej noblistce Hercie Müller.

Artykuły o noblistce, wywiady (wybór):

Jacek Cieślak: Hitler, Walkiria i Nobel. „Rzeczpospolita” 2009 nr 238, s. 22-23

Jest we mnie ogromna złość. Rozm. Sebastian Frąckiewicz. „Przekrój” [on-line]. [dostęp 4 listopada 2009]. Dostępny w internecie: www.przekroj.pl/kultura_ksiazki_artykul,5638.html

Adam Krzemiński: Pejzaże bezdomności. „Polityka” 2009 nr 42, s. 115

Roman Kurkiewicz: Proza bez przebaczenia. „Wprost” 2009 nr 42, s. 96-97

Filip Łobodziński, Max Fuzowski: Nobel 2009. Diabły z czerwonego mroku. „Newsweek” 2009 nr 42, s. 94-95

Moja twórczość nie jest atakiem na historię. Rozm. Jacek Tomczuk. „Dziennik Gazeta Prawna” 2009 nr 199, s. 15

Marcin Pieszczyk: Podróż do kresu dnia. „Przekrój” 2009 nr 41, s. 60

Poetycka realistka. „Forum” 2009 nr 41. s. 64 [przedruk z „Süddeutsche Zeitung” 8.10.2009]

Przećwiczyłam śmierć. Rozm. Angelika Kuźniak. „Duży Format” 2009 nr 23, s. 16-19 (wywiad z pisarką, w którym szczegółowo opowiada o swoim życiu)

Jacek Szczerba: Nobel dla Herty Müller. „Gazeta Wyborcza” 2009 nr 237, 18-21

Wypowiedzi pisarzy i krytyków o Nagrodzie Nobla dla Herty Müller

  • Anna Nasiłowska, pisarka i krytyk literacki z IBL PAN: „To niewątpliwie Nobel zasłużony. To proza wyjątkowa, depresyjna. Czytanie Müller na pewno nie jest doświadczeniem, które jest rozrywką. To pisarka mówiąca o egzystencji jako o czymś strasznym”.
  • Katarzyna Leszczyńska, tłumaczka powieści Herty Müller: „Głównym tematem, wokół którego kręci się cała twórczość, jest totalitaryzm i wszelkie odmiany represji. Wielką jej sztuką jest umiejętność pokazania, w jaki sposób można zawłaszczyć i wprząść w służbę totalitaryzmu wszystko: słowa, rzeczy, ludzi. Jak można panować i manipulować ludźmi, pogrążając ich w szarości i strachu. Jednocześnie Müller daje odpowiedzi, jak można wyjść z tej opresji, gdzie można zbudować opór”.
  • Andrzej Stasiuk, pisarz, polski wydawca noblistki: „Herta Müller to autorka z poczuciem misji. Opisuje mechanizmy dyktatury – nie tylko komunistycznej. Mierzy się ze złem po to, by je zwyciężyć. Prywatnie jest osobą powściągliwą, nie okazuje emocji. Jednak gdy jadąc z nią samochodem, włączyłem płytę z rumuńskimi piosenkami, zaczęła śpiewać”.

Niemiecka pisarka i poetka, urodziła się 17 sierpnia 1953 r. w zamieszkałej przez mniejszość niemiecką wsi Nitzkydorf w rumuńskim Banacie. Podczas wojny jej ojciec był żołnierzem SS, wspominał służbę w SS jako najwspanialszą przygodę swego życia. Matka po wojnie została wywieziona wraz z innymi Niemcami banackimi do Związku Radzieckiego (na tereny dzisiejszej Ukrainy), gdzie spędziła pięć lat w łagrze. Pisarka wychowała się w atmosferze lęku przed represjami komunistów. W dzieciństwie posługiwała się wyłącznie językiem niemieckim, język rumuński poznała dopiero w szkole. W Timişoarze studiowała germanistykę...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.