Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Jak obserwować kulturę czytelniczą w szkole?

Podstawowe zasady badacza

Dobrze przeprowadzone badanie kultury czytelniczej to bezcenne narzędzie w pracy biblioteki szkolnej. Artykuł omawia kilka podstawowych zasad realizacji takiego projektu badawczego, które pozwolą osiągnąć wiarygodne i praktyczne wyniki.

Dobrze przeprowadzone badanie kultury czytelniczej to bezcenne narzędzie w pracy biblioteki szkolnej. Kilka podstawowych zasad realizacji takiego projektu badawczego wśród uczniów pozwoli osiągnąć wiarygodne i praktyczne wyniki zdobyte w rzetelny sposób, nawet bez znajomości skomplikowanej teorii.

CEL BADAWCZY

Na początek sprawa najważniejsza: aby zaprojektować badanie, konieczne jest zdefiniowanie celu badawczego, czyli precyzyjne określenie tego, czego chcemy się dowiedzieć, co chcemy ustalić lub ocenić czy też wyjaśnić, innymi słowy: pytań, na które poszukujemy odpowiedzi. Od charakteru celów badawczych i podejmowanych problemów zależą kolejne kroki, czyli ustalenie sposobu uzyskania odpowiedzi na zadane pytania. Koncepcję badania i cele badawcze określa to, jak zdefiniowane zostało pole badawcze (co znajduje się w obszarze naszego zainteresowania). W przypadku badań czytelniczych jest to kultura...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.