Jak obserwować kulturę czytelniczą w szkole?

Podstawowe zasady badacza

Dobrze przeprowadzone badanie kultury czytelniczej to bezcenne narzędzie w pracy biblioteki szkolnej. Artykuł omawia kilka podstawowych zasad realizacji takiego projektu badawczego, które pozwolą osiągnąć wiarygodne i praktyczne wyniki.

Dobrze przeprowadzone badanie kultury czytelniczej to bezcenne narzędzie w pracy biblioteki szkolnej. Kilka podstawowych zasad realizacji takiego projektu badawczego wśród uczniów pozwoli osiągnąć wiarygodne i praktyczne wyniki zdobyte w rzetelny sposób, nawet bez znajomości skomplikowanej teorii.

CEL BADAWCZY

Na początek sprawa najważniejsza: aby zaprojektować badanie, konieczne jest zdefiniowanie celu badawczego, czyli precyzyjne określenie tego, czego chcemy się dowiedzieć, co chcemy ustalić lub ocenić czy też wyjaśnić, innymi słowy: pytań, na które poszukujemy odpowiedzi. Od charakteru celów badawczych i podejmowanych problemów zależą kolejne kroki, czyli ustalenie sposobu uzyskania odpowiedzi na zadane pytania. Koncepcję badania i cele badawcze określa to, jak zdefiniowane zostało pole badawcze (co znajduje się w obszarze naszego zainteresowania). W przypadku badań czytelniczych jest to kultura...

Dalszy ciąg dostępny jest

dla posiadaczy prenumeraty zamówionej w Wydawnictwie Sukurs.

Otrzymasz dostęp do archiwum z 4 tysiącami artykułów, drukowane numery pocztą i wiele narzędzi dla bibliotekarzy.

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

04/2019

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 04/2019

W cenie 18,00 zł

Zamów numer