Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Loteria w bibliotece

Świętujemy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Zapraszamy do realizacji czwartego działania w ramach rocznego programu „Biblioteka – Dobre miejsce dla człowieka”. Tym razem proponujemy prostą zabawę, którą można wykorzystać podczas obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek lub Tygodnia Bibliotek. Polega na zorganizowaniu loterii, podczas której uczniowie wylosują tematykę książki do przeczytania. Akcja opiera się na gotowych materiałach. Ma za zadanie dać nauczycielom bibliotekarzom okazję do zaproponowania uczniom atrakcyjnych książek, po które sami być może by nie sięgnęli. 

Na karcie losów wydrukowanej w czasopiśmie pojawił się błąd. Wydrukowaliśmy dwadzieścia losów, natomiast na plakacie znajduje się szesnaście pól z tematami książek. W tej sytuacji można zrezygnować z czeterech losów lub dorobić własne pola z tematami.

  • Wszystkie informacje na temat programu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka” znajdują się na stronie: Biblioteka.pl/program. Nadal można do niego dołączyć.
  • Na stronie działa również społeczność uczestników programu, którzy chwalą się działaniami i wymieniają pomysłami.
  • Dotychczasowe działania w ramach programu znajdziesz tutaj. Zajmowaliśmy się już zachęceniem uczniów do regularnego korzystania z biblioteki (Klub Pożeraczy Książek), wzajemnym rekomendowaniem książek (Bookflix) oraz działaniem mającym na celu przedstawienie biblioteki jako bezpiecznego azylu dla uczniów.

Cel działania

Każde z działań proponowanych w ramach programu wymyślamy pod kątem celów, którym mają służyć. Tym razem chcielibyśmy pomóc w stworzeniu impulsu dla uczniów do wypożyczenia książek oraz umożliwić zaproponowanie uczniom pozycji, po które oni sami by nie sięgnęli. Zdarza się, że książka znajdująca się w zbiorach biblioteki (np. kupiona w ramach NPRC) jest odpowiednio dobrana, mamy pewność co do jej wartości i atrakcyjności, ale z jakichś powodów uczniowie wybierają ją rzadko. Warto takie pozycje próbować wprowadzać do czytelniczego obiegu.

Loteria została zaplanowana w kontekście Dnia Bibliotekarza i Bibliotek (8 maja) lub Tygodnia Bibliotek, co oczywiście nie oznacza, że musi być realizowana właśnie wtedy. Może być głównym elementem obchodów, ale zachęcamy do dołączenia innych atrakcji.

Zasady loterii

Propozycja jest prosta.

  1. Zaproszeni do biblioteki uczniowie losują karteczki z numerami. Losów jest tyle, ile spodziewamy się uczniów, natomiast numerki się powtarzają – od 1 do 20. Listę do skserowania umieściliśmy w numerze, a arkusz do druku znajduje się w portalu Biblioteka.pl.
  2. Na każdym losie znajduje się cytat na temat książek. Nie ma zastosowania w działaniu, służy jedynie urozmaiceniu losu i podzieleniu się z uczniami zachętami do czytania.
  3. Uczniowie sprawdzają na plakacie dołączonym do numeru, którą kategorię wylosowali.
  4. Kategorie celowo są dość ogólne, by umożliwiały dopasowanie wielu atrakcyjnych książek.
  5. Nauczyciel bibliotekarz, wiedząc, ile jest losów z każdej kategorii, przygotowuje książki podzielone na odpowiednie numery np. w formie wystawy lub stosów.
  6. Uczniowie wymieniają kupony na książki.

Uwagi

Propozycję można dostosować zarówno do małej, jak i licznej grupy uczniów. Wszystko zależy od liczby atrakcyjnych książek, którymi dysponuje biblioteka.

Jeżeli w bibliotece znajduje się więcej ciekawych książek z danej kategorii lub któraś z kategorii wydaje się mało atrakcyjna, można zmienić liczbę losów o danym numerze i tym samym liczbę przyporządkowanych do niej książek.

Rekomendujemy, by do programu włączyć najbardziej atrakcyjne książki, które zachęcą uczniów do poszerzania horyzontów literackich. Być może ktoś pierwszy raz sięgnie po komiks czy książkę fantastyczną, więc ważne jest, by była to pozycja, która nie zniechęci go do dalszych lektur.

Zachęcamy również, by nie zmuszać uczniów do udziału w loterii, gdy wiemy, że i tak nie przeczytają danej książki.

Opcjonalne wyzwanie na odwrocie

Na odwrocie plakatu dołączonego do numeru znajduje się drugi arkusz umożliwiający przeprowadzenie wyzwania czytelniczego. Polega ono na zebraniu pięćdziesięciu przeczytanych książek. Pomysł na taki plakat przewijał się już kilkukrotnie, więc dodaliśmy go na odwrocie dla chętnych bibliotek. Nie dla każdego liczba pięćdziesięciu książek będzie odpowiednia, nie każdy nauczyciel bibliotekarz lubi też wyzwania odnoszące się do liczby książek, więc prosimy o potraktowanie tej strony jako dodatkowej możliwości, np. w ramach kontynuowania loterii książek.

Uczniowie oddający książki wylosowane w loterii mogą, w zależności od ustaleń, rysować okładkę, kolorować jedną książkę na jakiś kolor, podpisywać się, wpisywać tytuł, oceniać książkę itd.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
03/2024

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 03/2024

W cenie 24,50 zł

Zamów numer
Do pobrania
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.