Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2023

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2023
Ilustracja: Agnieszka Maszota

Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To dobra okazja do pokazania potencjału biblioteki, jej dorobku,
pozycji w oczach uczniów i rodziców, a także do zorganizowania różnego rodzaju aktywności (np. związanych z realizacją NPRC).

Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a poszczególne szkoły same decydują, jaką datę w październiku wybrać. Wiele z nich zresztą decyduje się na bardziej rozbudowane obchody, które czasem trwają przez cały październik.

Sprawozdania z obchodów MMBS w szkołach od wielu lat publikujemy w numerach wakacyjnych (7-8) „Biblioteki w Szkole”. Wszystkie są dostępne na portalu Biblioteka.pl, więc można się inspirować.

Tutaj można zamówić duży (48 x 68 cm) plakat z okazji Miesiąca Bibliotek.

Hasło MMBS 2023 – „BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”

W każdym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego ogłasza propozycję przewodniego hasła miesiąca bibliotek. Celem jest zachęcenie bibliotekarzy szkolnych na całym świecie do zwrócenia szczególnej uwagi na jakiś obszar działania bibliotek szkolnych.

Tegoroczna propozycja hasła to: „The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination Flourish”, czyli w tłumaczeniu: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.

Żeby hasło było bardziej skondensowane, bardziej nośne i zrozumiałe dla uczniów w różnym wieku, łatwiejsze do zapamiętania, trochę je zmodyfikowaliśmy i na naszym plakacie zaproponowaliśmy: „Biblioteka – tu kwitnie wyobraźnia”. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować tę dłuższą wersję hasła oficjalnego. Z pewnością może ona służyć jako wskazówka programowa do tegorocznych obchodów MMBS.

Hasło tegorocznego MMBS daje możliwość pokazania ważnej funkcji biblioteki szkolnej jako (mówiąc najogólniej) miejsca, które nie tylko wspiera edukację szkolną, ale też dzięki swojej ofercie i atmosferze pokazuje inne horyzonty, ułatwia kontakt z różnymi gatunkami piśmiennictwa, rozwój własnych zainteresowań, sprzyja refleksji, spokojnemu, bezstresowemu wykorzystaniu czasu.

Na takie funkcje biblioteki szkolnej, będącej czymś w rodzaju szkolnego domu kultury, klubu dyskusyjnego, miejsca spotkań, integracji rówieśniczej, inspiracji, zachęty do obcowania z kulturą i dostosowaną do wieku rozrywką, zwracamy uwagę na łamach „Biblioteki w Szkole” od dawna. Wszystkie badania i obserwacje wskazują, że w ostatnich latach potrzeby uczniów w tym zakresie są coraz bardziej widoczne. MMBS może być dobrą okazją do pokazania dorobku, potencjału biblioteki w zaspokajaniu tych potrzeb. Przy okazji dobrze służyłoby to wizerunkowi biblioteki, wzmocnieniu jej miejsca w szkole – szczególnie w opinii uczniów i ich rodziców.

Środowisko ma już znaczący dorobek

W ciągu wielu lat obchodów MMBS środowisko nauczycieli bibliotekarzy wypracowało bardzo bogaty zestaw metod i form działania. Analiza sprawozdań pozwala sformułować kilka wniosków:

  • Święto powinno być radosne, więc dobre rezultaty daje położenie nacisku na element zabawy, odwoływanie się do poczucia humoru, unikanie patosu i zbyt mocnego „przesłania dydaktycznego”.
  • Wspólne świętowanie to współdziałanie w grupie. Relacje bezpośrednie, mniej sformalizowane niż podczas lekcji, wymagające wspólnej aktywności (także konkurowania), są dla uczniów atrakcyjną formą. Szczególnie jeśli wychodzą poza grono jednej klasy, dają okazję do szerszych kontaktów.
  • Skoro hasło MMBS mówi o kreatywności i wyobraźni, warto korzystać z pomysłów i zaangażowania uczniów, wykorzystać ich uzdolnienia i zainteresowania – także przy tworzeniu programu MMBS.
  • Dobre efekty dają starania, żeby w obchody MMBS było zaangażowanych jak najwięcej osób (jako współorganizatorzy i jako uczestnicy) – uczniów, nauczycieli, rodziców.

Pomysły

Poniżej krótki wykaz niektórych – sprawdzonych już – form działania i pomysłów.

  • Atrakcyjna forma informacji o święcie bibliotek. W dobie dominacji elektronicznych form przekazu niespodzianką może być wykorzystanie także form tradycyjnych (np. plakatów w nieoczekiwanych miejscach, gazetki, tablic ogłoszeń, radiowęzła), elementów zaskoczenia (np. zmiany w aranżacji biblioteki), humoru (np. wzorów zaczerpniętych z popkultury czy reklam komercyjnych).
  • Skoro jest święto, to mogą pojawić się życzenia dla biblioteki – np. na specjalnych arkuszach umieszczonych w bibliotece, w mediach społecznościowych.
  • Świętowanie to nie nudne pogadanki na temat roli bibliotek szkolnych. Lepsze efekty przyniosą pomysłowe działania wzbudzające zainteresowanie szkolnej społeczności.
  • Dzieci i młodzież lubią wykorzystywać nowinki technologiczne, są aktywni w mediach elektronicznych. Można to wykorzystać np. do wspólnej pracy nad memem, filmem reklamującym książkę czy bibliotekę lub poprzez ogłoszenie konkursu na publikację na TikToku lub Instagramie itp.
  • Nie należy się obawiać przekraczania granic wiekowych. Najmłodsze dzieci będą zachwycone możliwością współpracy ze starszymi uczniami, dla których z kolei taka aktywność może być atrakcyjnym wyzwaniem.
  • Działania środowiskowe. Z okazji MMBS bywają organizowane mniej lub bardziej sformalizowane spotkania nauczycieli bibliotekarzy z lokalnego środowiska (miasta, dzielnicy, regionu). Sprzyjają one integracji, wymianie doświadczeń i opinii, poznaniu się. Niekiedy dają one początek wspólnym przedsięwzięciom, polegającym na organizacji międzyszkolnych imprez, samokształceniu czy nawiązywaniu kontaktów z władzami lokalnymi w celu zwrócenia uwagi na tworzenie warunków do rozwoju czytelnictwa dzieci i młodzieży.

Przyślij sprawozdanie

Sprawozdania (krótki opis zorganizowanych przedsięwzięć) i zdjęcia z tegorocznych obchodów prosimy przesyłać na adres: bws@sukurs.edu.pl. Posłużą one do opracowania materiału na temat MMBS w przyszłym roku.


Relacje z obchodów w 2022 r.


Bolszewo, Biblioteka Motyli Szkoły Podstawowej nr 2

Przerwa na czytanie

Dołączyliśmy do akcji Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wielkopolskim „Przerwa na czytanie”, podczas której w czytelni pedagożki czytały na głos w trakcie przerw i biliśmy rekord w jednoczesnym czytaniu podczas dużej przerwy. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły chętnie przyłączyli się do akcji. Czytano nawet w kuchni!

Do akcji zaprosiliśmy także Przedszkole Leśne, które mieści się w budynku szkoły. Relację z tego wydarzenia można było zobaczyć w lokalnej TV.

Do akcji zaprosiliśmy przedszkole
Do akcji zaprosiliśmy przedszkole

Czytanie dla pokoju

Z zaproszonymi uczniami rozmawialiśmy o tym, co dla nas znaczą pojęcia: pokój, bezpieczeństwo, szczęście, i jak jest źle, gdy tych wartości zabraknie w życiu. Uczniowie starszych klas czytali książki w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Dzieci z uwagą wysłuchały lektury, a uśmiech zagościł szczególnie na twarzach uczniów z Ukrainy, którzy usłyszeli swój ojczysty język.

Warsztaty zakończyły się wykonaniem pracy plastycznej podsumowującej zajęcia, która wzbogaciła okolicznościową dekorację. Spotkanie uzupełniła miniwystawa książek związanych z podróżowaniem oraz różnorodnością krajów i kultur.

W zajęciach wykorzystałyśmy książki pozyskane w ramach programu „Książka chroni” Fundacji Powszechnego Czytania.

Konkurs „Drzwi do książki”

Konkurs polegał na udekorowaniu przez klasy drzwi do swoich sal lekcyjnych. Efekty były wspaniałe: długo cieszyły oko i uatrakcyjniały szkolne korytarze. Odbył się jeszcze minikonkurs „Kasztanowy słoik”, który także przyciągnął do biblioteki małych czytelników.

Drzwi do książki
Drzwi do książki

Nowości książkowe

Pojawiły się w październiku na półkach biblioteki i miały największą moc przyciągania.

Spotkania z książką

Zajęcia dla najmłodszych uczniów o różnych postaciach książki i zasadach obchodzenia się z nimi. Nie lada gratką była wizyta bibliotekarki z Wypożyczalni Marzeń Katarzyny Wyskockiej, która przyjechała do nas z autorskim przedstawieniem kukiełkowym Bajkowy świat książek Zosi.

Bibliotekarki motylowe wzięły udział w szkoleniu organizowanym przez Wikimedia Polska „Otwarte drzwi biblioteki”, by wleciało przez nie jeszcze więcej Motylków i zostało z książkami na dłużej.

Małgorzata Jednoralska-Józefczyk


Brzeźno, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kard. Ignacego Jeża

W ramach obchodów święta bibliotek szkolnych społeczność szkoły mogła obejrzeć przygotowane trzy wystawki książek: z okazji Dnia Zwierząt, „Bliżej nowoczesnej energetyki” i „Nowe w bibliotece”. Wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Kolejny raz przyłączyliśmy się do akcji „Przerwa na czytanie”, mobilizując do czytania nie tylko uczniów, ale także nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Efektem przeprowadzonych działań jest wzrost wypożyczeń i zainteresowania zbiorami biblioteki.

Przerwa na czytanie
Przerwa na czytanie

Danuta Ardziejewska


Bydgoszcz, VIII Liceum Ogólnokształcące

W październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka szkolna przygotowała cztery atrakcje.

Akcja „Książflix”

Wypromowanie książek najbardziej poczytnych przez młodzież. Akcja polegała na przygotowaniu zestawienia książek, które najbardziej lubią młodzi ludzie, i przygotowaniu ich recenzji. Polecone pozycje były przez uczniów chętnie wypożyczane do domu.

Escape room

Zabawa polegała na zamknięciu uczniów w bibliotece i rozwiązywaniu przez nich zagwozdek: wykreślanek, szyfrów, rebusów i krzyżówek, celem znalezienia klucza do wyjścia z biblioteki. Polecenia dotyczyły lektur szkolnych, ale nie tylko! Znalazło się także polecenie dla matematyków, a także zadanie z elementami kryptologii. Uczniowie podczas zabaw wykazali się dużą kreatywnością, bystrością umysłów i umiejętnością analitycznego myślenia.

Book traf – daj się zaskoczyć!

Inicjatywa polegała na zapakowaniu książek w papier ozdobny i wypożyczaniu ich uczniom w ciemno, tylko i wyłącznie na podstawie zamieszczonej recenzji. Pomysł miał na celu odkrywanie nowych, wartościowych pozycji literackich i promowanie czytelnictwa wśród młodzieży.

Zajęcia z bibliotekarkami z wojewódzkiej i miejskiej biblioteki publicznej

Odbyło się dwoje zajęć – pierwsze, pt. „Wędrujący katalog”, i drugie, warsztaty „Book folding art”. Nie zabrakło informacji o WiMBP – jej skarbach, ciekawych, unikatowych zbiorach oraz atrakcjach organizowanych przez tę bibliotekę. Uczniowie dowiedzieli się, jak korzystać z internetowego katalogu bibliotecznego i w jaki sposób zamawia się książkę oraz dokonuje jej prolongaty.

Podczas warsztatów „Book folding art” uczestnicy się dowiedzieli, jak można starym, dać drugie życie zniszczonym książkom i stworzyć z nich… prawdziwą sztukę. Po wyjaśnieniu uczniowie przeszli do wykonywania własnych książek origami. Powstawały bardzo ciekawe prace.

Fotorelacja z wydarzeń umieszczona jest na stronie internetowej szkoły w zakładce „Biblioteka”.

Aleksandra Kaczmarek


Częstochowa, Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej

Jesienny Maraton Czytania

Maratony czytania to wieloletnia tradycja naszej szkoły. Impreza ta integruje i gromadzi całą społeczność szkolną. Na każdej godzinie lekcyjnej zapraszani są słuchacze o podobnym poziomie funkcjonowania intelektualnego, do których dobrana jest odpowiednia pozycja do czytania. Początkowo podczas maratonu to nauczyciele i inni pracownicy szkoły czytali dla uczniów. Z czasem inicjatywę przejęli członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki.

Tegoroczny Maraton Czytania pod hasłem „Czytanie dla pokoju” poprzedziła dyskusja na temat obecnej sytuacji w Ukrainie oraz wspomnień o II wojnie światowej. Prezentowane podczas maratonu utwory dotyczyły emocji, jakie wywołuje wojna – zarówno tych złych: strachu czy smutku, jak i tych dobrych: solidarności, empatii, wolności, a także wspomnień.

Wykorzystane zostały następujące książki: 12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach, 12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci, Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach, Wielka księga emocji, Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach, oraz Dziecko Noego Érica-Emmanuela Schmitta.

Fotorelacja z maratonu znajduje się na stronie internetowej i na FB szkoły.

Izabela Jura


Grabów nad Prosną, Szkoła Podstawowa im. UNICEF

Głośnie czytanie

Inauguracja MMBS odbyła się pod koniec września podczas Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Z tej okazji do biblioteki zaprosiliśmy uczniów kl. I na spotkanie z książką. Wydarzenie stało się również okazją do upamiętnienia Marii Konopnickiej – Patronki Roku. Pierwszoklasiści wysłuchali bajki jej autorstwa O Jasiu Wędrowniczku w wykonaniu uczennic z kl. V. Dzieci wykonały ilustracje do opowiadania. Z ich prac powstała wystawa.

Na gazetkach pojawiły się plakaty propagujące ten ważny dla czytelników dzień wykonane przez uczniów kl. III, IV i V.

Przypominaliśmy, iż głośne czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, pobudza wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole.

Zajęcia integrujące i relaksujące.

Nazwaliśmy je „Wyciszanki – pocieszanki”. W lekcjach brali udział uczniowie kl. II. Uczęszczają na nie także dzieci z Ukrainy, które znalazły się w przytłaczającej rzeczywistości i musiały opuścić swoje domy. Zorganizowane zajęcia miały na celu wsparcie integracji zespołów klasowych. Wykorzystano na nich literaturę, która miała za zadanie przenieść uczniów w świat fantazji i marzeń. Świat, w którym nie ma wojny, stresu, wszyscy się wspierają, a dzieci są szczęśliwe.

W związku z tym, iż ukraińscy uczniowie jeszcze nie znają dobrze języka polskiego, zaprezentowane podczas lekcji wiersze oraz bajka Paw, co ogon miał z przyjaźni autorstwa Pana Poety przedstawiono ruchem, tańcem, w formie scenek dramowych oraz za pomocą rysunków.

Konkurs detektywistyczny

Konkurs adresowany był do uczniów kl. IV-VI. Miał na celu m. in rozwijanie zainteresowań książką i czytaniem oraz inspirowanie do aktywności. Na korytarzach pojawiły się tablice z fotografiami 28 nauczycieli z naszej szkoły oraz strony tytułowe ich ulubionych książek z młodości. Uczniowie mieli za zadanie dopasować odpowiednią literaturę do danego nauczyciela. W celu udzielenia prawidłowej odpowiedzi musieli przeprowadzić wywiady z nauczycielami. W konkursie liczyła się także szybkość wykonania zadania.

Biblioteka wydała uczniom 69 kart konkursowych. W efekcie 48 uczniów prawidłowo wykonało zdanie. Wyłoniono trzech laureatów. To nie było łatwe zadanie, dlatego każdy z 48 uczestników został nagrodzony.

Laureaci konkursu detektywistycznego
Laureaci konkursu detektywistycznego

Inicjatywy biblioteki są dokumentowane (fotografie, filmy) na stronie internetowej szkoły: http://sp.grabow.szkolnastrona.pl.

Wioletta Siwiec


Gryfino, Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej

W październiku w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka szkolna przygotowała masę książkowych atrakcji.

Podaruj książkę bibliotece

Akcję organizujemy co roku. W tym roku nasi uczniowie i nauczyciele podarowali bibliotece szkolnej ponad sto bardzo ciekawych i różnorodnych książek – przygodowych, fantastycznych, pedagogicznych oraz lektur! To cenne wsparcie – książki zostały szybko udostępnione i służą czytelnikom naszej szkoły.

Sesja zdjęciowa „Przyłapani na czytaniu”

Zorganizowana została przy wykorzystaniu sprzętu pracowni audiowizualnej, dostępnego w szkole dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości”. Tym razem przy promocji nowości książkowych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wykorzystano m.in. green screen. W sesji zdjęciowej wzięło udział ponad 20 naszych szkolnych fotomodelki i fotomodelek, którzy wytrwale pozowali, reklamując nowe książki. Zdjęcia zostały wyeksponowane w holu szkoły, co pozwoliło na wzrost zainteresowania czytelnictwem w naszej szkole.

Bilet powrotny do biblioteki

Kolejna edycja akcji czytelniczej, zorganizowanej z inspiracji czasopisma „Biblioteka w Szkole”. Akcja polega na wypożyczaniu książek z różnych kategorii (np. komiksu, książki o magii, książki o sporcie itp.). Każde wypożyczenie jest zaznaczane na specjalnym bilecie. Czytelniczki i czytelnicy, którzy wypożyczyli książkę z każdej kategorii, otrzymali upominki. Bardzo się cieszymy, że już w pierwszym miesiącu akcji tak wiele biletów się rozeszło, a niektórzy nawet przeczytali książki z prawie każdej kategorii!

Lekcje biblioteczne

W naszej szkolnej zerówce w czwartki czytamy opowieści z całego świata przy użyciu japońskiego teatru opowieści – kamishibai. Zaczęliśmy od znanych baśni i legend – zarówno polskich (Smok wawelski), jak i zagranicznych (Czerwony Kapturek czy Brzydkie kaczątko). Teatr kamishibai został przyjęty bardzo ciepło, zatem wizyty w zerówce będą się odbywały przez cały rok szkolny! Z teatrem kamishibai odwiedziliśmy również kl. I – zasłuchane pierwszaki słuchały japońskiej opowieści o dwóch żabach, które chciały odwiedzić Kioto i Osakę, a których podróż ostatecznie nie doszła do skutku. Japońska opowieść spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem.

W kl. II na zaproszenie wychowawców odwiedziliśmy z zajęciami czytelniczymi na podstawie bardzo cenionej i nagradzanej serii dla młodszych czytelników Wojny dorosłych. Historie dzieci. Zajęcia nawiązywały do hasła przewodniego tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych „Czytanie dla pokoju” i poświęcone były kwestii uchodźców z Afryki na podstawie historii Omenki z Nigerii – chłopca, któremu udało się trafić na włoską wyspę Lampedusa. Uczennice i uczniowie bardzo uważnie słuchali fragmentów książki Renaty Piątkowskiej Hebanowe serce i wspaniale odpowiadali na pytania. Wykazali się również wielką empatią i pomysłowością przy rozmowie na temat uchodźców i możliwości pomocy takim osobom.

Bardzo się cieszymy, że zajęcia spotkały się z tak ciepłym odbiorem i pomimo trudnego tematu cieszyły się popularnością, o czym świadczy m.in. znaczny wzrost wypożyczeń książek z serii Wojny dorosłych. Historie dzieci.

Lekcje na temat uchodźców wojennych
Lekcje na temat uchodźców wojennych

Krystyna Twardy
Adrian Kopp


Jerzmanowice, Zespół Szkół

MMBS świętowaliśmy na trzy różne sposoby.

Zaczytana szkoła

Konkurs plastyczny, który spotkał się z dużym odzewem wśród dzieci, głównie młodszych. Uczniowie poprzez formę plastyczną mieli pokazać zaczytaną szkołę lub to, o jakiej szkole czytającej książki marzą. W bibliotece powstała galeria cudownych prac.

Pobijamy rekord wypożyczeń

Była to nasza pierwsza akcja tego typu i mamy zamiar wpisać ją w coroczny kalendarz wydarzeń. Co roku będziemy pobijać swój nowy rekord! Biblioteka została przystrojona, jak przystało na solenizantkę (to jest jej dzień), a na każdego wypożyczającego czekało słodkie małe co nieco. 

Serduszka dla biblioteki

Członkowie kółka czytelniczego Czytelnicze Mole przygotowali setki papierowych serduszek, które rozdawali przez cały październik wśród osób przebywających w bibliotece. Powstał piękny bukiet serc, który jest wyrazem sympatii uczniów dla naszej szkolnej biblioteki.

Małgorzata Poznańska


Kozienice, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego

Książkary polują na Oskary – szkolna gala filmów promujących czytelnictwo

Pod powyższym hasłem nasza szkoła organizowała wydarzenie z okazji obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Uczniowie wcześniej stworzyli filmy promujące ich czytelnictwo w ramach szkolnego konkursu, którego finałem było wydarzenie wzorowane na gali oscarowej.

Każda klasa miała za zadanie stworzyć krótki (maksymalnie dwuminutowy) film promujący czytelnictwo. Ich zadaniem było ułożyć scenariusz, nagrać i zmontować dany film. Przyniosło to bardzo ciekawe rozwiązanie, ponieważ różne oddziały skupiły się na innym aspekcie czytelnictwa i podeszły do tematu w inny sposób, dzięki czemu otrzymaliśmy całą paletę powodów do czytania.

Finałowym elementem konkursu było wręczenie nagród i prezentacja filmów stworzonych przez uczniów. Nagrodami dla uczniów były statuetki (przygotowane przez uczniów) oraz czek (aby nawiązywać do gali oscarowej). Prezentacja wydarzenia łączyła informacje o Oscarach i MMBS – wchodząc do sali, w której odbywała się gala, uczniowie mijali ściankę do zdjęć wraz z paparazzi i mogli przejść ten kawałek po czerwonym dywanie.

Dodatkowym elementem było namalowanie na ścianie biblioteki skrzydeł z napisem „Czytanie uskrzydla”, aby mieć element tego święta, który pozostanie z nami na stałe.
To niesamowite, jak uczniowie, otrzymawszy tylko drobne wskazówki, potrafią stworzyć coś cudownego; dobrze pokierowani i czujący wsparcie, stworzyli wydarzenie, które będziemy na pewno wielokrotnie wspominać.

Skrzydła na drzwiach biblioteki zostaną z nami na stałe
Skrzydła na drzwiach biblioteki zostaną z nami na stałe

Karolina Jakubowska


Kraków, Szkoła Podstawowa nr 64

Konkurs „Czytanie dla pokoju”

Najważniejszym wydarzeniem był minikonkurs inspirowany hasłem tegorocznego MMBS „Czytanie dla pokoju”. W jego ramach powstała wystawa prezentująca wycięte z papieru szablony książek w kolorach flag narodowych. Zadaniem uczniów było zgadnąć, jakie kraje kryją się pod danymi kolorami. Uczniowie bardzo chętnie podjęli wyzwanie (i z jeszcze większą radością odbierali zakładki, które dostawali za poprawne odpowiedzi).

Składaj origami w bibliotece

W czasie akcji dzieci składały z papieru różne figurki na podstawie plansz wywieszonych na bibliotecznej gazetce lub według książek z wystawy, która powstała specjalnie z tej okazji.

Wystawy

Powstały dwie wystawy: wystawa z okazji Dnia Artysty oraz wystawa „Ku przestrodze”, przedstawiająca książki dla dzieci na temat konfliktów zbrojnych.

Dzień Gier Planszowych

Uczniowie mogli grać w bibliotece w planszówki.

Nie oceniaj po okładce

W ramach tej akcji dzieci pożyczały książki owinięte w kolorowy papier, na którym znajdowały się jedynie sygnatura i jedno zdanie opisujące fabułę danej książki.

Co poeta miał na myśli?

Uczniowie starali się uzupełnić luki w cytatach ze słynnych polskich poetów romantycznych: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida oraz Aleksandra Fredry.

Nasze działania sprawiły, że biblioteka stała się bardziej popularnym miejscem spędzania czasu w czasie przerwy przez uczniów.

Marta Tuleja


Kraków, Szkoła Podstawowa nr 91 im. Janusza Kusocińskiego

„Czytanie dla globalnego pokoju i harmonii” – hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2022 – wydawało się trudne do zrealizowania na poziomie szkoły podstawowej, jednak kreatywność, pomysłowość i zaangażowanie uczniów zawsze zachwycają i mobilizują do pracy.

Konkursy

Październik rozpoczął się od ogłoszenia trzech konkursów skierowanych do poszczególnych klas. Uczniowie mieli ponad 2 tygodnie na wykonanie prac.

  • Dla kl. I-III został zorganizowany szkolny konkurs plastyczny „Międzynarodowa zakładka do książki”. Zadaniem uczestników było wykonanie dwustronnej zakładki do książki. Treści zamieszczone na zakładce miały dotyczyć interpretacji pojęć: międzynarodowy i globalny, oraz zawierać symbole związane z różnymi państwami. Uczniowie bardzo różnorodnie interpretowali hasła.
  • Dla kl. IV-VI został zorganizowany szkolny konkurs plastyczno-literacki „Międzynarodowa pocztówka z…”. Konkurs polegał na wykonaniu pocztówki z krótką treścią i pozdrowieniami w innym języku niż polski. Uczniowie bardzo kreatywnie podeszli do tematu. Pojawiły się zakładki włoskie, francuskie, ukraińskie.
  • Dla klas kl. VII-VIII został zorganizowany szkolny konkurs historyczno-plastyczny „Historia walki o pokój na świecie”. Treści zamieszczone na plakacie miały dotyczyć: biografii Alfreda Nobla, Pokojowej Nagrody Nobla, symboli pokoju (gołębicy, białej flagi), organizacji działających na rzecz pokoju na świecie (m.in. ONZ, Czerwonego Krzyża, Amnesty International). Szczególnie jedna praca była wykonana bardzo ciekawie i z pomysłem.

W plikach do pobrania załączonych do artykułu publikujemy regulaminy ww. konkursów.

„Międzynarodowa zakładka”
„Międzynarodowa zakładka”
„Międzynarodowa pocztówka z…”
„Międzynarodowa pocztówka z…”

Autorski program czytelniczy z elementami biblioterapii

Program, którego motywem przewodnim został cytat z książki Antoine’a de Saint-Exupery’ego Mały Książę – „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” – realizowany był przez cały miesiąc w kl. II i III. Tematy spotkań to:

  • Dobro rodzi dobro (spotkanie zrealizowane na podstawie Bajki o Ciepłym i Puchatym);
  • Warto pomagać innym (spotkanie zrealizowane na podstawie bajki terapeutycznej Katarzyny Łapińskiej Zawsze warto pomagać oraz wiersza Joanny Papuzińskiej Pytania);
  • Jestem inny, to nie znaczy, że gorszy (spotkanie zrealizowane na podstawie bajki terapeutycznej Rubinek ze zbioru bajek Bajkoterapia, czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać);
  • Kompromis (spotkanie zrealizowane na podstawie bajki Aleksandra Fredry Paweł i Gaweł oraz słownika języka polskiego i słownika frazeologicznego).

Kontrakty z biblioteką

Wychowawcy kl. IV-VIII otrzymali ode mnie propozycję „kontraktu” pomiędzy biblioteką szkolną a uczniami z danej klasy. Kontrakty zawierały zasady zachowania obowiązujące w bibliotece szkolnej. Na godzinie wychowawczej uczniowie zapoznawali się z regulaminem biblioteki szkolnej, a następnie podpisywali się imieniem i pierwszą literą nazwiska na kontrakcie. Wszystkie kontrakty zostały umieszczone na jednym dużym plakacie, który zawisł na ścianie przy wejściu do biblioteki szkolnej.

Aleksandra Błażewicz


Krużlowa Wyżna, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Ks. Jana Twardowskiego

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowałam konkurs „Czytam sobie… czytam Wam”, którego celem było nagranie audiobooka. Konkurs był skierowany do uczniów kl. I-III. Ich zadaniem było przeczytanie książki z poziomu I, II lub III serii Czytam sobie (dostępnej w bibliotece) i nagranie głosu z pomocą rodzica. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy przez cały październik mieli okazję nagrać swój audiobook. W drodze konkursu jury wyłoniło sześć najlepszych nagrań (w dwóch kategoriach wiekowych), które zostały nagrodzone i udostępnione na stronie internetowej biblioteki (http://spkruzlowabiblioteka.pl).

Agnieszka Szczecina


Mętów, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II

W ramach MMBS zorganizowałyśmy następujące wydarzenia.

Przerwa na czytanie

Była to akcja czytelnicza organizowana w ramach III Międzynarodowej Edycji VII Ogólnopolskiej akcji w biciu rekordu czytania na przerwie oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Przerwę na czytanie zorganizowałyśmy 7 października 2022 r. (piątek). W tym dniu uczniowie na każdej przerwie zamiast smartfonów wyciągnęli książki. Można było przynieść swoją własną książkę lub wypożyczyć z biblioteki. Przygotowałyśmy na ten dzień wybrane, cieszące się dużą popularnością, pozycje książkowe. Dla młodszych dzieci (przedszkole, kl. I-III) zorganizowaliśmy tzw. strefy czytania w salach w dowolny, wybrany przez siebie sposób. Do wsparcia akcji zaprosiliśmy rodziców, którzy w tym dniu przyszli czytać dzieciom w salach.

Co czytają nasi nauczyciele?

W związku z Dniem Nauczyciela przeprowadziłyśmy wywiad czytelniczy. Uczniowie współpracujący z naszą biblioteką dowiedzieli się od wybranych nauczycieli, co najchętniej czytają i jakie pozycje czytelnicze zapadły im najbardziej w pamięci. Preferencje czytelnicze zostały umieszczone na gazetce szkolnej w głównym holu naszej szkoły.

Bohaterowie naszych lektur – warsztaty plastyczno-techniczne

Na kilku lekcjach z języka polskiego w jednej z kl. IV uczniowie wykonali plakaty, lapbooki oraz komiksy do lektury Mikołajek oraz Kajko i Kokosz. Szkoła latania. Przygotowane prace wzbogaciły naszą czytelnię o wspaniałą wystawę.

Bohaterowie naszych lektur
Bohaterowie naszych lektur

Nasze drzewko czytelnicze

Akcja polegała na wypożyczeniu książki, przeczytaniu i zapisaniu tytułu na odpowiednim listku jesiennym, który umieściliśmy na naszym bibliotecznym drzewie czytelniczym. Każda klasa miała inny kolor. Dzieci (szczególnie z kl. I-IV) bardzo chętnie rywalizują ze sobą w czytelnictwie. Akcja co roku cieszy się dużą popularnością.

Agnieszka Zarzecka
Magdalena Sawicka 


Namysłów, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Prusa

Przerwa na czytanie

Nasza szkoła po raz siódmy brała aktywny udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jego organizatorką jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Podczas spotkania uczniowie mogli zaprezentować fragment wybranej przez siebie lektury – Hobbita lub Małego Księcia – czytając na głos z podziałem na role.

Konkursy

Ogłoszono dwa konkursy dla kl. I-III: konkurs plastyczny „Biblioteka moich marzeń” na wykonanie dowolną techniką plastyczną oraz konkurs dla uczniów z kl. IV-VIII. Zadaniem konkursowym było wykonanie plakatu przy wykorzystaniu różnych technik plastycznych, który będzie reklamował najciekawsze i najbardziej lubiane książki przeczytane przez uczniów.

Z wielką przyjemnością oglądało się kreatywne prace młodych uczestników konkursu, na których zaprezentowali kolorowe wnętrza biblioteki, nietypowe pomysły architektoniczne oraz sposoby spędzania wolnego czasu z książką.

Wszystkie prace można było podziwiać w czytelni.

Uczniowie projektowali  bibliotekę swoich marzeń
Uczniowie projektowali bibliotekę swoich marzeń

Iwona Maternowska-Jańczyk


Ostróda, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego

„Być jak ptak…” – rozmawiamy o wolności

Uczniowie kl. I-III zastanawiali się nad tym, co oznacza pojęcie wolności – szeroko rozumianej, ale też zwykłej, codziennej. Pomogli im w tym uczniowie kl. VII – członkowie Klubu Przyjaciół Książki – którzy zapoznali młodszych uczniów z opowiadaniem Historia o wolności z cyklu opowiadań Marka Michalaka Opowieści o tym, co w życiu ważne. Okazało się, że nasi najmłodsi uczniowie doskonale rozumieją, że wolność to nie tylko przywileje, prawa, ale też obowiązki i odpowiedzialność. Warto o tym pamiętać, kiedy się jest dzieckiem, ale jeszcze bardziej, kiedy człowiek staje się dorosły.

Czytanie dla pokoju z DKK

Członkowie dyskusyjnego klubu książki kontynuowali akcję czytelniczą pod hasłem „Czytamy dla pokoju”. Promowali książkę Marka Michalaka, byłego rzecznika praw dziecka, Opowieści o tym, co w życiu ważne. Jest to idealna lektura poruszająca tematy ważne i potrzebne, nawiązujące do uczuć i nastrojów, dzięki czemu pozwala czytelnikom utożsamiać się z jej bohaterami. Rozmawialiśmy o wojnie i jej skutkach, o spustoszeniu, jakie zostawia, nie oszczędzając dzieci.

Klasy IV-VIII poznały opowiadanie Chłopiec z Aleppo autorstwa Marka Michalaka. To historia Ahmada, młodego człowieka, który stara się przetrwać we współczesnej, ogarniętej wojną domową Syrii. Zważywszy na trudny temat, podziwiamy zaangażowanie uczniów klas starszych, inicjowanie wątków w dyskusji, propozycje rozwiązywania problemów poruszanych w opowiadaniu. Do pracy wykorzystaliśmy narzędzia krytycznego myślenia (widzę – myślę – zastanawiam się), co przyniosło nadzwyczaj dobre efekty. To były bardzo produktywne spotkania. Przeprowadzone w sposób ciekawy, dynamiczny, nieszablonowy, skłoniły do głębszej refleksji nad tematem: „Nie ma nic dobrego w wojnie, z wyjątkiem jej końca”. 

Konkursy

W ramach obchodów MMBS odbyły się:

  • konkurs plastyczny „Kartka dla przyjaciela z terenów okupowanych” (kl. II-VII);
  • konkurs plastyczny „Portret polskiego noblisty” (kl. VI-VIII);
  • konkurs wiedzy „Polscy nobliści” (kl. VII-VIII).

Mobilna biblioteka

To kolejna akcja dyskusyjnego klubu książki promująca czytanie. Często mówimy: „Przychodzi czytelnik do biblioteki…”, a teraz chcemy powiedzieć: „Przychodzi biblioteka do czytelnika”! Stworzyliśmy nową, ciekawą propozycję i wywołaliśmy pozytywne emocje! W klasach najpierw było zaskoczenie, lekkie niedowierzanie, a potem… bardzo dużo wypożyczonych książek. Bardzo się cieszymy i uznajemy akcję za udaną. Z cała energią staramy się wcielać w życie hasło: „Nie ma dzieci, które nie lubią czytać. Są dzieci, które nie znalazły jeszcze odpowiedniej książki”, a my w tych poszukiwaniach chętnie im pomożemy.

Mobilna biblioteka  cieszyła się powodzeniem
Mobilna biblioteka cieszyła się powodzeniem

Wystawka książek

Temat wojny niestety znów stał się aktualny w naszych domach. Wystawka książek podejmujących tematykę wojenną oraz uniwersalnych wartości, takich jak wolność, demokracja, dobro i tolerancja, oraz pokazujących grozę i tragizm wojny miała przypomnieć wszystkim o tym, że w wojnie nie ma nic dobrego oprócz jej zakończenia. Czasami trzeba trochę zwolnić i zastanowić się, co w życiu liczy się naprawdę. Książki pozwalają to dostrzec i docenić.

Międzynarodowy projekt „Podróżowanie przez czytanie”

Kształtowanie świadomego czytelnika zaczynamy jeż od najmłodszych klas. Klasa I a realizowała międzynarodowy projekt „Podróżowanie przez czytanie”. Okazuje się, że czytanie może się wiązać ze świetną zabawą. W ramach pracy nad pierwszym modułem projektu zatytułowanym „Podróże po Polsce” przeczytaliśmy lekturę Pilot i ja. Założyliśmy lekturniki i wykonaliśmy zamieszczone w nich różne zadania. Ciekawą pracą było dla nas przygotowanie lapbooków związanych z lekturą. Zbieraliśmy informacje o cechach pilota, ustalaliśmy kolejność zdarzeń w lekturze, rysowaliśmy samoloty i tworzyliśmy własne plany podróży do pobliskiego Olsztyna. Zastanawialiśmy się, czym dojechać najszybciej, a czym można dotrzeć najtaniej. Wykonaliśmy też plakaty zachęcające do przeczytania lektury Pilot i ja, a przy okazji promujące nasz piękny region bogaty w lasy i jeziora.

Nasza szkoła jest niewielką placówką położoną na obrzeżach miasta. Staramy się jednak bardzo, by nasi uczniowie wyrośli na dobrych, światłych ludzi, i wierzymy z całego serca, że książka im w tym pomoże, bo jak pisał patron naszej szkoły Kornel Makuszyński: „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem; miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru; w martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens”.

Małgorzata Brzeska,
Katarzyna Zakrzewska


Pcim, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej

Biblioteczne wyzwanie

W Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych zaproponowałam młodszym uczniom, kl. II-III, biblioteczne wyzwanie. Uczniowie wypożyczali i czytali książeczki o przygodach Franklina. Po przeczytaniu oddawali książeczki i opowiadali przygodę, którą poznali. W nagrodę otrzymywali tekturową figurkę zwierzątka. W swoich klasach mieli przygotowane pudełko, w którym wklejali figurki, tworząc wioskę Franklina. Rywalizacja polegała na przeczytaniu jak największej liczby książek i tym samym zebraniu jak największej liczby postaci. Klasa III czyta sprawniej, ale uczniów jest mniej. Szanse więc były wyrównane.

Dzieci chętnie opowiadały przygody i historie, które poznały, czytając książeczki.

Na koniec miesiąca porównaliśmy wioski w klasach. Okazało się, że kl. III zebrała prawie 30 figurek. W nagrodę otrzymali dyplom i tytuł przyjaciół Franklina oraz słodką niespodziankę. Opowieści o żółwiku tak spodobały się dzieciom, że nadal pożyczają kolejne książeczki z tej serii.

Bernadetta Wawok


Prabuty, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Obrońców Westerplatte

W związku z tym, że hasłem przewodnim tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych było „Czytanie dla pokoju”, biblioteka szkolna wysunęła propozycję czytania i rozmawiania o wojnie i pokoju na świecie do uczniów starszych (kl. IV-VIII), natomiast dzieci młodsze włączono w konkurs dla wszystkich uczniów dotyczący czytania i książki.

Konkursy

  • Konkurs na lapbooka dotyczący pokoju i zgody. Przeznaczony był dla uczniów kl. IV-VI. Uczniowie mogli skomponować lapbooka według własnego pomysłu, pod warunkiem że będzie on typowym lapbookiem zawierającym treści o pokoju na świecie. Liczyły się także staranność i kreatywność wykonanych prac. Jeśli dziecko nie wiedziało, jak wygląda lapbook, mogło obejrzeć grafikę lub filmik w internecie albo przyjść do biblioteki, aby obejrzeć filmik o tym, jak należy zrobić lapbooka.
  • Konkurs na napisanie opowieści wojennej. Przeznaczony był dla kl. VII-VIII. Zadaniem było napisanie opowiadania dotyczącego czasów wojny. Prace mogły być napisane odręcznie lub na komputerze, można je było przynieść do biblioteki lub wysłać na jej adres mailowy. Objętość opowiadania nie została narzucona, jednak warunkiem było samodzielne ułożenie i napisanie go, jego treść zaś powinna była mieścić wymyśloną przez ucznia historię.
  • Konkurs na wykonanie mola książkowego. Przeznaczony był dla wszystkich uczniów z kl. I-VIII. Postać mola książkowego można było wykonać z dowolnego materiału. Fantazja i wyobraźnia dzieci nie miały granic! Powstało wiele różnorodnych, kreatywnych postaci, które oceniało jury (nauczyciele uczący plastyki i techniki, nauczyciele bibliotekarze i nauczyciele wspomagający). Wszystkie prace zostały nagrodzone, gdyż każda była niepowtarzalna i piękna!

Głośne czytanie i rozmowa

Oprócz konkursów w ramach MMBS odbyło się głośne czytanie kl. IV książki Barbary Gawryluk Teraz tu jest nasz dom przez nauczycielkę bibliotekarkę w świetlicy szkolnej. Po odczytaniu fragmentu książki odbyła się rozmowa z uczniami na temat obecnej sytuacji w Ukrainie oraz jej skutków dla całego świata. Przypomniano także o szacunku i tolerancji dla rówieśników uczniów i ich rodzin przybyłych do naszego miasteczka właśnie z Ukrainy. Zaprezentowano inne książki dotyczące wojny, które można wypożyczyć w bibliotece szkolnej. Powstała tam też specjalna półka z książkami o treści wojennej, do której uczniowie po zajęciach w świetlicy często zaglądali.

Monika Sochacka


Rojów, Zespół Szkolno-Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi

Działania zorganizowane w ramach tegorocznych obchodów MMBS obejmowały kilka elementów:

  • konkurs fotograficzny „Czytanie dla pokoju” skierowany do uczniów kl. I-VIII;
  • wyzwanie „Bilet powrotny do biblioteki” (kl. II-III) – każdy, kto chciał wziąć udział w wyzwaniu, mógł odebrać w pierwszym tygodniu bilet i zrealizować wyzwania czytelnicze; spośród biorących rozlosowano w grudniu nagrody (m.in. bony upominkowe);
  • Półka wolnych książek – uczniowie, którzy chcieli uwolnić swoje książki, przynosili je w wyznaczonym czasie do biblioteki; w kolejnych dniach uwolnione książki były już dostępne na półce wolnych książek, oddzielnie dla uczniów kl. I-III i uczniów kl. IV-VIII. Książki zostały opatrzone przygotowaną na tę okazję naklejką;
    tydzień klasowych projektów: kl. I-IV – „Megazakładka do książki”, kl. V-VIII – „Okładka naszej lektury”;
  • przedstawienie kamishibai Jesienny bal w lesie;
  • ogólnopolska akcja „Przerwa na czytanie”;
  • kiermasz książek – dostępny był przez cały miesiąc, a jego zwieńczeniem była wycieczka dla łączników do księgarni, hurtowni i drukarni Tuliszków; częścią wycieczki były warsztaty czytelniczo-wydawnicze.
Odwiedziliśmy hurtownię książek Tuliszków
Odwiedziliśmy hurtownię książek Tuliszków

Danuta Knopik


Rzeszów, Szkoła Podstawowa nr 10

Wszystkie działania z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych mają na celu przyciągnąć do biblioteki jak najwięcej czytelników oraz stworzyć obraz miejsca przyjaznego i atrakcyjnego. Oto nasze inicjatywy.

Mój bohater z bajki

Konkurs czytelniczo- plastyczny dla kl. I-III. Uczniowie mieli za zadanie wypożyczyć z biblioteki książkę i narysować portret bohatera. Prace wyeksponowano na tablicy bibliotecznej w Dniu Postaci z Bajek 5 listopada.

Twarzowa wystawa

Z okazji Roku Marii Konopnickiej. Uczniowie kl. V pięknie pokolorowali portrety pisarki, które stworzyły kolorową i oryginalną wystawę.

To oczywiste, że znam noblistę 

Konkurs dla klas kl. IV-VIII. Co tydzień przed biblioteką pojawiały się portret i karykatura jednego z noblistów. Zadaniem uczniów było odgadnięcie imienia i nazwiska. Prawidłowe odpowiedzi zostały nagrodzone drobnymi upominkami. 

Wyturlaj i narysuj

Całoroczna zabawa w rzucanie kostką i rysowanie według przygotowanych plansz ze wzorami. Do tej pory uczniowie podczas przerw i w czasie wolnym rysowali: zwierzątka, roboty, twarze, Mikołaja i bałwanka. Zabawa cały czas cieszy się wielkim powodzeniem.

Każdy z nas jest inny

Cykliczne głośne czytanie w bibliotece książek psychoedukacyjnych z serii Joanny Chmielewskiej Bajki bez barier, opowiadających o niepełnosprawności, chorobach i tolerancji.

Agnieszka Drewniak


Świętochłowice, I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego

Jaka to książka?

Z okazji MMBS zorganizowałam w szkole kilka edycji konkursu „Jaka to książka?”. Zadaniem uczestników było odgadnięcie, z jakich książek pochodzą zaprezentowane na wystawie ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży.

W tym roku, z okazji 120. rocznicy urodzin Jana Marcina Szancera, wszystkie zaprezentowane ilustracje były jego autorstwa.

Uczniowie mogli wypełnić karty konkursowe w bibliotece lub przesłać odpowiedzi przez dziennik elektroniczny.

Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki i pochwały, a dla trzech osób wylosowanych spośród tych, którzy oddali prawidłowe odpowiedzi, przygotowano nagrody – kubki z logo szkoły, cukierki i długopisy.

Patrycja Wilczek


Świnoujście, Biblioteka Pedagogiczna ZCDN

Spotkania nauczycieli bibliotekarzy

Oddział Zamiejscowy Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Świnoujściu z okazji MMBS organizuje spotkania bibliotekarzy szkolnych placówek oświatowych ze Świnoujścia i okolic. Spotkania organizowane są zazwyczaj w naszej placówce. W październiku 2022 r. nauczyciele bibliotekarze spotkali się wyjątkowo w Szkole Podstawowej nr 1 w Świnoujściu.

Pierwsza część konferencji zazwyczaj poświęcona jest zagadnieniom teoretycznym. Omówiona została (na bazie artykułu Juliusza Wasilewskiego z „Biblioteki w Szkole” 2022 nr 1) kwestia doraźnych zastępstw, na które notorycznie wysyłani są bibliotekarze szkolni.

Druga część naszego spotkania miała bardzo ciekawy i praktyczny charakter. Omawiałyśmy atrakcyjną formę pracy z książką – book folding art. W zajęciach z dziećmi można wykorzystać książki ubytkowane, wykreślone z inwentarza, wycofane z obiegu. Książki dostają drugie życie, stając się trójwymiarową artystyczną kompozycją. Te książkowe rzeźby powstają poprzez specjalne zaginanie poszczególnych kartek. Nadają książkom ponowne życie, nowe przeznaczenie i wygląd, promują działania recyklingowe i artystyczne spędzanie wolnego czasu. Inspirują kreatywność. Po obejrzeniu pięknej wystawy wykonanych wcześniej kompozycji bibliotekarki szkolne ochoczo zabrały się do praktycznych zajęć.

Grażyna Lis


Wałbrzych, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15

Oprócz spotkań z klasami i czytania literatury dziecięco-młodzieżowej – fragmentów opowieści nawiązujących do historii wojennych – odbywały się rozmowy o spokojnym i bezpiecznym zachowaniu, o wzajemnej pomocy, wsparciu i czynieniu dobra we własnym środowisku, o tym, że nawet w trudnych sytuacjach zawsze znajdą się osoby gotowe nam pomóc. Z grupą uczniów z Ukrainy na dodatkowych zajęciach języka polskiego czytaliśmy polskie bajki w wersji dwujęzycznej, odkrywając jednocześnie, że wiele słów brzmi w naszych językach bardzo podobnie. Z kolei pod koniec miesiąca odbył się na terenie biblioteki szkolnej konkurs recytatorski „Z bajką wędrujemy przez życie”. Uczennice i uczniowie z klas młodszych recytowali bajki i wiersze wałbrzyskiej autorki Ireny Raszki. Konkurs stanowił eliminacje do finału miejskiego. Autorka wzięła udział w pracach szkolnego jury. Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych był pełen wzruszeń i emocji.

Laureaci konkursu recytatorskiego
Laureaci konkursu recytatorskiego

Joanna Soja

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
07-08/2023

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 07-08/2023

W cenie 48,00 zł

Zamów numer
Do pobrania
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.