Przegląd książek

Przeczytaj artykuł w PDF
Format .pdf, 214,06 KB

Propozycje książkowe Bernadety Listwoń, autorki bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami” (poleczkazksiazkami.wordpress.com).

Dlaczego nosimy maseczki?

Ilaria Capua
Ilustracje: Ilaria Faccioli
Harper Collins Polska / HarperKids

ISBN: 9788327662002

7+
Jak oswoić pandemię?

Kaja ogląda program w telewizji na temat wirusów i obecnej sytuacji, z którego niewiele rozumie. Wówczas do akcji wkracza mama, która rozpoczyna z córką rozmowę o maseczkach, pandemii i wirusach. Dzięki tej książce z okienkami dzieci otrzymają odpowiedzi na wiele pytań związanych z Covidem. Autorka, włoska wirusolożka, przemyca do tej historii ważne informacje o higienie. Są pokazane tu sytuacje, w których wirusy czują się znakomicie, a których powinno się unikać,
np. w razie krzyku lub kichania.

Długaśna sąsiadka

Kęstutis Kasparavičius
Wydawnictwo Ezop

ISBN: 9788365230584

7+
Strach przed nieznanym!

Królik Różanosek bardzo boi się węży. Wprawdzie nigdy ich nie widział, nigdy się z nimi nie spotkał, ale wie, że na pewno są groźne i niebezpieczne. Kiedy pewnego dnia do jego kamienicy wprowadza się nowa sąsiadka, Różanosek bardzo chce ją poznać i wypić z nią filiżankę herbaty. Tymczasem okazuje się, że ową sąsiadką jest przemiła… anakonda Amanda. Książka litewskiego autora o uprzedzeniach i strachu przed nieznanym uczy tolerancji i otwartości na innych.

Przygody Astrid: zanim została Astrid Lindgren

Christina Björk
Ilustracje: Eva Eriksson
Wydawnictwo Zakamarki

ISBN: 9788360963012

8+
Dzieciństwo słynnej pisarki

Książka niepowtarzalna i oryginalna, którą tak naprawdę napisało życie. Co sprawiło, że Astrid Lindgren poświęciła swoje życie dzieciom, że tak świetnie umiała oddać nastroje duszy najmłodszych? To szczęśliwe dzieciństwo w gospodarstwie Näs, to kochający rodzice, sprawiedliwi i wyrozumiali, to w końcu niesamowite otoczenie pełne kryjówek i miejsc magicznych, tak bardzo działających na dziecięcą wyobraźnię. Autorka, opisując dzieciństwo pisarki, nie omieszkała wspomnieć, jak wyglądały oświadczyny rodziców – Sammelagusta i Hanny.  Czego w tych opowieściach nie ma – jest opis zabaw dzieciństwa, psot i figli, zwariowanych pomysłów, rodzeństwa, przyjaciół, zwierząt gospodarskich, szkoły, wizyt w kinie, jarmarków, przydomowego ogródka. Dzieciństwo wiecznych niedoborów. Mało książek, zabawek, dóbr materialnych, za to wiele miłości, baśni i kontaktu z naturą. 

Wojciech Gil opowiada o drzewach i ich mieszkańcach

Wojciech Gil
Wydawnictwo Multico

ISBN: 9788377635230

9+
Drzewa i zwierzęta blisko nas

Blisko 50 drzew wraz z lokatorami głównymi i sublokatorami. Liście, owoce, korzenie, pnie i gałęzie to doskonałe miejsca do zamieszkania przez różne stworzenia: ptaki i owady. Autor wskazuje przedstawicieli gatunków, którzy w sposób szczególny upodobali sobie jakąś roślinę, opisuje ich cechy charakterystyczne, tryb życia, sposób odżywiana i miejsce występowania. Książka zachęca dzieci do obserwacji przyrody w swoim najbliższym otoczeniu. Mnóstwo informacji, ciekawostek i kolorowych zdjęć.

Lampka

Annet Schaap Kelly
Dwie Siostry

ISBN: 9788381500494

10+
Udany debiut holenderskiej pisarki

Emilia to córka latarnika, który nie jest idealnym ojcem. Dziewczynka dzień w dzień wspina się po 61 stopniach na wysoką latarnię, by zapalić światło. Pewnego sztormowego wieczora, kiedy Emilii zabraknie zapałek, świat wywróci się do góry nogami i nigdy nic nie będzie takie samo jak przedtem. Magiczna historia, w której pojawiają się piraci, pełna niebezpieczeństw wyprawa, Czarny Dom i potwór. Lektura niesie pewne ważne przesłanie dla młodego czytelnika. Smutna opowieść o miłości, przyjaźni, smutku i przekonaniu, że niemożliwe jest możliwe. Nietuzinkowa historia, której się nie zapomina.

Dinozaury od A do Z

Matthew G. Baron
Ilustracje: Dieter Braun
Wydawnictwo Marginesy

ISBN: 9788366500372

11+
Dla miłośników prehistorycznych gadów

Książka przedstawia ponad 300 dinozaurów, które żyły kiedyś na Ziemi. Uporządkowana alfabetycznie, zapoznaje czytelników z nazwą naukową i potoczną, miejscem odkrycia, wielkością, dietą, okresem, w którym żyły dane osobniki. Przy wybranych przedstawicielach krótka charakterystyka. Ciekawym zabiegiem jest zestawienie danego dinozaura z człowiekiem o wzroście 180 cm. Wśród gadów były prawdziwe olbrzymy, jak np. dubrillozaur, i maluchy, np. kompsognat. W ten sposób można porównać ich rozmiary.

Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić

Dean Burnett
Ilustracje: Katie Abey
Insignis Media

ISBN: 9788366575264

13+
Ach ta dzisiejsza młodzież!

Poradnik inny niż wszystkie, gdyż zazwyczaj książki podpowiadają, jak radzić sobie z dorastającą progeniturą, a nie odwrotnie. Lekko, z poczuciem humoru i przymrużeniem oka autor opisuje, co dzieje się w organizmach młodych ludzi, jakie zmiany w nich zachodzą, które powodują, że nagle wszystko zmienia się o 180 stopni. Przysłowiowe aniołki dostają rogi, a rodzice i opiekunowie zachodzą w głowę, czy aby na pewno ktoś nie podmienił im dziecka. Działanie mózgu, emocje, hormony, przyczyny nieporozumień i narastających konfliktów. Lektura obowiązkowa również dla rodziców i nauczycieli. A może dacie się namówić na wspólne czytanie? W książce znajdziecie przykłady, które być może pomogą rozwiązać problemy na swoim małym podwórku.

Bliźnięta

Paweł i Piotr Sitkiewicz
Ilustracje: Patryk Mogilnicki
Wydawnictwo Adamada

ISBN: 9788381180436

13+
Czy bliźnięta mają swoje tajemnice?

Bliźnięta często wzbudzają ciekawość – czy do końca są jak dwie krople wody? Książka wyjaśnia wiele tajemnic i zagadnień związanych z bliźniętami jedno- i dwujajowymi. DNA, charaktery, podobieństwo, niewidzialna nić, bliźnięta wśród królów i władców, filmowe gwiazdy, bliźnięta syjamskie. Autorzy – prywatnie również bliźnięta – podpowiadają, w jaki sposób rozróżnić bliźnięta w najbliższym otoczeniu. Stawiają oni ciekawą hipotezę, że być może bliźnięta kiedyś opanują świat – czy jest to aby na pewno możliwe? Odpowiedź w książce.

Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej

Tomasz Grzywaczewski
Czarne

ISBN: 9788381911115

16+
Na dawnych granicach Polski

Autor zabiera czytelników w nostalgiczną podróż do miejsc, gdzie przed II wojną światową przebiegała granica Rzeczpospolitej. Zmienił się układ geopolityczny, ale wciąż żyją ludzie, którzy pamiętają tamten świat. Zachód, Północ, Południe i Wschód Polski oczami zwykłego człowieka: deportacje, ucieczki, prześladowania, miłość, szukanie nowego domu, budowanie relacji z sąsiadami. Przywoływanie historycznych wydarzeń, o których raczej milczą podręczniki, wspomnienia starych ludzi i ich potomków, którzy do niedawna jeszcze wcale nie czuli się jak u siebie. Reportaż pokazuje, że nie są to tematy łatwe. Tej granicy dawno już nie ma, jednak jak się okazuje – tkwi ona głęboka w głowach mieszkańców wielu wiosek i miasteczek Kaszub, Śląska, Wielkopolski, Bieszczadów i Kresów Wschodnich.

Siedem odcieni miłości

Liliana Fabisińska, Barbara Kosmowska, Agnieszka Jeż, Małgorzata Warda, Katarzyna Ryrych, Joanna Jagiełło, Anna Onichimowska
Zielona Sowa

ISBN: 9788381547123

17+
Miłość niejedno ma imię

Młode dziewczyny, które właśnie wchodzą w dorosłość i miłość – to temat siedmiu historii, które napisane zostały przez siedem polskich znanych autorek. Każda z opowieści jest inna, ma swój styl i klimat, dotyczy innego problemu. Miłość w tym wieku to nie tylko radość i szczęście, ale też niekiedy pasmo wielu nieszczęść i smutku. Czy Barbara Kosmowska, Małgorzata Warda, Joanna Jagiełło, Katarzyna Ryrych, Anna Onichimowska, Liliana Fabisińska i Agnieszka Jeż-Kaflik razem ze swoimi bohaterkami trafią do serc polskich czytelniczek?

Legenda
Królowa Książek
Książka na medal
Śmieszna
Świetne ilustracje
Dobra
Przeciętna
Kiepska
Do głośnego czytania
Dla nauczycieli/rodziców
+
Wiek odbiorców
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.