Przegląd książek

Przeczytaj artykuł w PDF
Format .pdf, 650,59 KB

Propozycje książkowe Bernadety Listwoń, autorki bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami” (poleczkazksiazkami.wordpress.com).

Everest

Sangma Francis
Ilustracje: Lisk Feng
Wydawnictwo Adamada

ISBN: 9788381180801

7+
O najwyższym szczycie Himalajów

Co znaczy słowo „Himalaje”, w jaki sposób można zmierzyć wysokość gór, kim są Szerpowie? Książka przybliża krainę, która fascynuje miliony ludzi na świecie. Można w niej znaleźć informacje o Yeti, wynalazkach ułatwiających wspinaczkę, znanych himalaistach, zwierzętach żyjących w cieniu najwyższej góry oraz zalegających śmieciach, które są niechlubnym śladem licznych wypraw. Lektura ładnie wydana, w dużym formacie, z licznymi ilustracjami.

Wspaniała mądrość mrówek

Philip Bunting
Zysk i S-ka

ISBN: 9788381167758

7+
Tajemnice mrówek

Obrazkowa książka, która przybliża naturę tych malutkich zwierzątek, zachęca do ich obserwacji. Mrówki są wszędzie. Trzeba uważać, by nie zrobić im przypadkiem krzywdy (mrówki nie lubią przecież „ciężkich buciorów”). I jeszcze jedno – jeśli mrówka przebywa w jakimś miejscu – nigdy nie dzieje się to przypadkiem. Jest w tym jakiś ukryty cel. Dużo ilustracji, krótkie informacje i ciekawostki – dla początkujących czytelników.

Myszart, tom 1

Thierry Joor
Ilustracje: Gradimir Smudja
Egmont

ISBN: 9788328198043

7+
Komiks o Mozarcie

Komiksowa opowieść o myszy, która do złudzenia przypomina Mozarta. Rodzina Myszarta pomieszkuje kątem w instrumencie nadwornego kompozytora Salieriego. Pewnego dnia utalentowany Myszart zaczyna grać swoją kompozycję, która wpada w ucho przejeżdżającemu obok cesarzowi. Ten rozkazuje Salieriemu zagrać piękny utwór przed szerszą publicznością. Muzyk nie wie, jak wybrnąć z opresji, zaczyna więc szantażować myszkę. W tej historii znaleźć można wiele faktów z życia prawdziwego Mozarta i jego rodziny, w tle dawny Wiedeń i jego mieszkańcy.

Mój przyjaciel Percy, Buffalo Bill i ja

Ulf Stark
Ilustracje: Magdalena Kucharska
Wydawnictwo Zakamarki

ISBN: 9788377761908

9+
O przyjaźni

Po części autobiograficzna opowieść o dorastaniu. Zaczynają się wymarzone wakacje. Ulf i jego rodzina wybierają się na wyspę do dziadka, który ponoć nie lubi dzieci. Nikt nie wie, że chłopiec w tajemnicy przed innymi zaprosił na wspólny wyjazd swojego szkolnego przyjaciela Percy’ego. Opowieść o męskiej przyjaźni – chropowatej, niepozbawionej bólu i przykrości. Dwaj chłopcy, którzy są jak ogień i woda. Wymuskany ciamajda z dobrego domu i pyskaty zadziora doświadczony trudnym życiem. Bardzo dobra książka o relacjach, przygodach, pierwszych podrygach serca.

Szczypta magii

Michelle Harrison
Wydawnictwo Literackie

ISBN: 9788308070130

10+
Baśń z morałem dla trochę starszych dzieci

Po śmierci matki trzy siostry są wychowywane przez babcię. Dziewczynki pomagają jej prowadzić gospodę „Kieszeń Kłusownika” – najbardziej znane miejsce na tajemniczej wyspie Wronoskał. Kobiety w tej rodzinie od pokoleń są spadkobierczyniami trzech magicznych przedmiotów: lusterka, matrioszki i podróżnego sakwojaża. Przygody trochę zwariowanych sióstr i ich krewkiej babki, czary, rodzinne tajemnice. Do tego trzeba dodać jeszcze rodzinną klątwę, z którą przyjdzie się zmierzyć bohaterkom. Mieszanka Grimmów i Andersena z popularnym współcześnie gatunkiem fantasy.

George i niezniszczalny kod

Lucy Hawking, Stephen Hawking
Ilustracje: Garry Parsons
Zysk i S-ka

ISBN: 9788381169219

9+
Dla czytelników zainteresowanych kosmosem

Kontynuacja kosmicznej serii napisanej przez znanego astrofizyka i jego córkę. George mieszka z rodzicami ekologami w małym domku. Dorośli nie podzielają pasji chłopca związanej z kosmosem. Chłopak za to świetnie dogaduje się ze swoją nastoletnią sąsiadką: Anne. U niej w domu, w towarzystwie jej ojca naukowca, George czuje się jak ryba w wodzie. Pewnego dnia cała trójka musi rozwiązać pewien globalny problem związany z komputerami i… pieniędzmi. Co to jest kod komputerowy, jaką rolę dla świata komputerowego odegrał Karol Darwin, jak wyglądały pierwsze komputery, jak wykorzystano mechanikę kwantową w komputerach, jak wygląda drukowanie w 3D?

Herosi: 20 historii o polskich olimpijczykach

Adam Szczepański
Ilustracje: Matteo Ciompallini
Znak

ISBN: 9788324052073

11+
Ciężka praca popłaca

Portrety bardziej i mniej znanych sportowców olimpijczyków. Od Haliny Konopackiej, która w 1928 r. zdobyła pierwszy złoty olimpijski medal dla Polski, po współczesnych zwycięzców. Wśród nich m.in. Janusz Kusociński, Jerzy Kulej, Władysław Komar, Szymon Kołecki, Maja Włoszczowska, Natalia Partyka. Biogramy, osiągnięcia sportowe, treningi i reakcje publiczności. Te życiorysy pokazują, że ciężka praca i hart ducha prowadzą często do zwycięstwa.

Renomowany katalog Walker&Dawn

Davide Morosinotto
Dwie Siostry

ISBN: 9788381500173

10+
Przygody pełne niebezpieczeństw

Przygody czwórki dzieciaków żyjących na początku XX wieku w Luizjanie. Znalezienie 3 dolarów, katalog firmy Walker & Dawn, kupno rewolweru, paczka z zepsutym zegarkiem to zaledwie początek problemów i długiej podróży. Niespieszna opowieść o świecie, którego już nie ma, o młodych ludziach z marzeniami – odważnych i kreatywnych – dla których najważniejszą wartością jest przyjaźń na dobre i złe. Ciekawy obraz życia w dawnej Ameryce.

Folwark zwierzęcy

George Orwell
Ilustracje: Odyr
Jaguar

ISBN: 9788376868691

15+
Adaptacja graficzna powieści Orwella

Zwierzęta pewnego folwarku postanawiają zaprotestować przeciw okrucieństwu farmera. Na czele buntu stają najmądrzejsze wśród zwierząt – świnie. Rewolucja kończy się sukcesem, zostają ustalone nowe zasady. Jednak z biegiem czasu nowi przywódcy zaczynają nadużywać swej władzy, nie liczą się ze zdaniem innych zwierząt. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich – punkt wyjścia do rozmów na temat demokracji i tolerancji.

Ballada ptaków i węży

Suzanne Collins
Media Rodzina

ISBN: 9788380087583

15+
Prequel serii „Igrzyska śmierci”

Coriolanus Snow – cyniczny tyran bez serca jest tutaj młodziutkim chłopakiem, który dopiero wchodzi w dorosłość. Jeszcze ma ideały, kieruje się wartościami, ma marzenia. Mija 10 lat, od kiedy w Panem organizowane są Dożynki – Igrzyska Śmierci. Z okazji jubileuszu organizatorzy szykują coś specjalnego. Tym razem Trybuci wspierani są przez swoich Mentorów w walce o przeżycie na arenie. Coriolanus razem z Lucy toczą walkę z przeciwnikami o życie, lepsze jutro dla siebie. Czy im się to uda? Trzymająca w napięciu powieść ma szansę stać się bestsellerem, podobnie jak wszystkie jej poprzedniczki.

Legenda
Królowa Książek
Książka na medal
Śmieszna
Świetne ilustracje
Dobra
Przeciętna
Kiepska
Do głośnego czytania
Dla nauczycieli/rodziców
+
Wiek odbiorców
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.