Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Szkolna galeria sztuki przyciąga czytelników

Szkolna galeria sztuki przyciąga czytelników

Licytacja grafik dała wszystkim dużo radości

Stworzenie w bibliotece galerii sztuki jest dobrym pomysłem na przyciągnięcie potencjalnych czytelników. Podpowiadamy, jak to zrealizować.

Dla kogo i z czego?

Galeria może być utworzona z prac plastycznych uczniów szkoły. W mojej szkole ogłosiłam 2 tygodnie wcześniej konkurs plastyczny pod nazwą „Kreatywne motyle – rozwiń skrzydła (i nie tylko)…” dla uczniów kl. I-VIII.

W kilku miejscach budynku szkolnego umieściłam plakaty informujące o konkursie. Przesłałam uczniom i ich rodzicom przez dziennik informację o konkursie i o zamiarze utworzenia przy bibliotece galerii sztuki pod nazwą „Rozwiń skrzydła”. Jakież było moje pozytywne zaskoczenie, kiedy okazało się, że 95 uczniów z entuzjazmem podjęło się wykonania pięknych prac przedstawiających różną perspektywę, z różnorodnymi motywami ptaków, ptaszków, motyli, biedronek, przy użyciu rozmaitych technik i materiałów (farby, plastelina). Dowolność wyboru technik i zaprojektowania prac dały uczniom swobodę artystycznej ekspresji i w przeniesieniu jej na papier.

Wygląd galerii

Przed zaprojektowaniem bibliotecznej galerii sztuki warto się zastanowić nad atrakcyjną ekspozycją prac. Jeśli wielkość pomieszczenia biblioteki na to pozwoli, dobrze, gdyby prace uczniów były rozmieszczone m w sposób nienachalny, luźny, czyli „nie za dużo, nie za mało, lecz w sam raz”. Nie polecam upychania prac, bo przyniesie ono skutek odwrotny do zamierzonego.

Galeria mojej szkoły wyszła poza obszar biblioteki – na korytarz. Prace uczniów zawiesiłam na jednej jego ścianie na wcześniej przygotowanych sznurkach, przy użyciu drewnianych klamerek. Warto pamiętać, aby każda praca została wcześniej opisana imieniem, nazwiskiem i klasą ucznia. Pamiętajmy, że każde dziecko pragnie zostać zauważone i docenione za wkład w wykonywaną przez siebie pracę.

Na przeciwnej ścianie galerii stworzyłam kącik poezji twórczości absolwentów naszej szkoły –Klaudii Szenknecht i Tymoteusza Lisa. Młodzi poeci, którzy kilkanaście lat temu byli uczniami naszej szkoły, dziś już studenci, piszą wiersze do szuflady, a wyeksponowanie ich utworów w galerii było okazją do zaistnienia choć na chwilę w artystycznym świecie.

Współpraca wzbogaca

Nieocenioną pomocą przy tworzeniu galerii sztuki była dla mnie współpraca z nauczycielką plastyczką, która naucza w naszej szkole przedmiotów artystycznych. Poprosiłam ją o pomoc w wyłonieniu najlepszych, jej zdaniem, prac, które zasługiwały na wyróżnienia i miejsca na podium. Przygotowałam dyplomy i drobne upominki dla laureatów. Dyplom ozdobiony był motywem skrzydeł, zgodnie z nazwą galerii – „Rozwiń skrzydła” – a nagrodami były układanki z motywem egzotycznych ptaków.

Licytacja grafik

Przekazanie na licytację biało-czarnych grafik ofiarowanych bibliotece szkolnej przez lokalnego artystę plastyka i rzeźbiarza Michała Brzoskiego podczas jednego z ostatnich spotkań autorskich w naszej bibliotece okazało się świetnym sposobem, aby zebrać dobrowolny fundusz dla potrzebujących uczniów szkoły.

Na ścianie i stoliku, na wprost wejścia do galerii, przygotowałam i umieściłam napis „Licytacja”, który skupił uwagę wielu zainteresowanych nią później osób. Zadowoleni rodzice uczniów szkoły, którzy wstąpili do galerii sztuki podczas dni integracji, zakupili cztery grafiki, przekazując dowolny datek wspierający szkołę. Licytacja dała wszystkim dużo radości, wywołała w nas pozytywne emocje i była dobrą zabawą dla zaangażowanych w nią osób.

Fotobudka

Trzy tygodnie przed otwarciem galerii dzieci, które odwiedzały bibliotekę, zostały poproszone o pokolorowanie kilkucentymetrowych symetrycznych papierowych piórek. Zebrałam je i wykleiłam nimi kartonową miniściankę w kształcie rozwiniętych ptasich skrzydeł, która stała się fotobudką. Jako jeden z elementów ekspozycji galerii i tło fotograficzne, cieszyła się ona dość dużym powodzeniem.

Dzień otwarcia galerii

Goście galerii tuż przed przekroczeniem jej progu dostali specjalnie przygotowane bilety wstępu. Wydrukowałam je przy użyciu biało-czarnej drukarki, a następnie powieliłam na ksero i przygotowałam do wręczenia wszystkim osobom, które zechciały przyjść do galerii, aby podziwiać prace uczniów podczas XVIII Dni Integracji w naszej szkole oraz kilka dni później.

W szkolnej galerii sztuki swoje miejsce znalazły także rękodzieła wykonane przez uczniów kl. VII-VIII, takie jak kartki okolicznościowe, zakładki do książek czy oryginalne ozdoby na ścianę utworzone z gliny.

Okazuje się, że biblioteka nie jest nudnym miejscem w szkole, do którego przychodzimy z przymusu poe lektury, bo pani od języka polskiego „kazała przeczytać”. Biblioteka to miejsce, które jest dla młodego człowieka rodzajem azylu, w którym można odkrywać, nie tylko oczami wyobraźni, ciekawe miejsca, spotykać interesujące osoby lub rozwijać swe talenty plastyczne, niczym ptak rozwijający skrzydła do lotu.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
03/2023

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 03/2023

W cenie 24,00 zł

Zamów numer
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.