Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Życie i śmierć w czasach zagłady. Wiersze Tadeusza Różewicza

– scenariusz lekcji o patronie roku 2021

Jak nawiązać do tematu II wojny światowej i połączyć go z doświadczeniem dzisiejszego młodego pokolenia? Jak pokolenie Kolumbów radziło sobie z rzeczywistością, która odciśnie niezatarte piętno na ich życiu? Czy każda generacja ma w swojej pamięci choć jedno wydarzenie kształtujące ją na całe życie? To tylko niektóre z pytań wartych zadania podczas lekcji poświęconej twórczości Tadeusza Różewicza oraz korespondencji historii ze współczesnością młodzieży.

Treści z podstawy programowej:

  • Wyrabianie i rozwijanie zdolności rozumienia utworów literackich oraz innych tekstów kultury.
  • Kształcenie postawy szacunku dla przeszłości i tradycji literackiej jako podstawy tożsamości narodowej.
  • Poznawanie wybranych dzieł wielkich pisarzy polskich w kontekście podstawowych informacji o epokach, w których tworzyli
  • Znajomość wybranych utworów z literatury polskiej i światowej oraz umiejętność mówienia o nich z wykorzystaniem potrzebnej terminologii.
  • Rozwijanie umiejętności wypowiadania się w określonych formach wypowiedzi ustnych i pisemnych.

Cele:
Uczeń:

  • potrafi wypowiedzieć się swobodnie, zachowując zasady kultury wypowiedzi;
  • rozwija umiejętność dyskusji;
  • doskonali umiejętności interpretacyjne;
  • potrafi znaleźć środki wyrazu artystycznego w wierszu;
  • potrafi dokonać przekładu intersemiotycznego tekstu;
  • rozwija umiejętności samodzielnej prezentacji wyników swojej pracy;
  • rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii;
  • wykorzystuje znajomość zasad tworzenia tezy i hipotezy oraz argumentów przy tworzeniu rozprawki oraz innych tekstów argumentacyjnych;
  • zgadza się z cudzymi poglądami lub polemizuje z nimi, rzeczowo uzasadniając własne zdanie;
  • odróżnia przykład od argumentu;
  • określa w poznawanych tekstach problematykę egzystencjalną i poddaje ją refleksji;
  • określa wartości estetyczne poznawanych tekstów literackich;
  • wykorzystuje w interpretacji utworów literackich odwołania do wartości uniwersalnych związane z postawami społecznymi, narodowymi, religijnymi, etycznymi i dokonuje ich hierarchizacji;
  • wykorzystuje w interpretacji tekstów literackich elementy wiedzy o historii i kulturze;
  • wykorzystuje w interpretacji utworów literackich potrzebne konteksty, np. biograficzny, historyczny, historycznoliteracki, kulturowy, filozoficzny, społeczny;
  • znajduje w tekstach współczesnej kultury popularnej (np. w filmach, komiksach, piosenkach) nawiązania do tradycyjnych wątków literackich i kulturowych, ɨ poprawnie przytacza cudze wypowiedzi, stosując odpowiednie znaki interpunkcyjne.

Wiek i grupa uczestników: uczniowie szkoły ponadpodstawowej, 27 osób.

Czas trwania: 2 godziny lekcyjne.

Formy pracy:

  • metoda eksponująca (interpretacja wiersza, pantomima i odsłuch recytacji, pokaz połączony z przeżyciem przekładu intersemiotycznego);
  • metoda podająca (pogadanka, opowiadanie);
  • dyskusja dydaktyczna (burza mózgów);
  • definiowanie pojęć;
  • praca z książką;
  • integracyjna.

Przebieg zajęć

  1. Burza mózgów. Jak wyglądają czasy zagłady? Czym jest zagłada? Co oznacza? Czy coś zwiastuje? Co jest tragedią i złym czasem dla każdego z uczniów? 

  2. W klasie zapada ciemność – nauczyciel zaciąga rolety (lub zasłony), pali się tylko mała lampka na stole. Uczniowie wysłuchują wierszy Tadeusza Różewicza.

  3. Podział na grupy. Za pomocą pantomimy uczniowie oddają nastroje wysłuchanych wierszy (Ocalony, List do ludożerców,Warkoczyk, Powrót). Inne grupy mają za zadanie odgadnąć, co przedstawiają koledzy i koleżanki i jakie emocje opisują. Omówienie i podsumowanie. 

  4. Dyskusja z aktywnym udziałem...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.