Uzyskaj dostęp do portalu. Zamów prenumeratę lub zaloguj się.

Przemoc. Podręcznik przetrwania dla nastolatków

Recenzja 1 grudnia 2020

Przemoc. Podręcznik przetrwania dla nastolatków

Autor: Aija Mayrock

Mamania, 2020

ISBN: 978-83-66329-88-1

Wiek 13+

Minirecenzja:
Lektura obowiązkowa!
Książka na medal

Autorka jako dziecko sama niejednokrotnie doświadczyła przemocy. Dziś radzi, co robić, jak być silnym, jak się nie poddawać, gdy się jest gnębionym przez rówieśników w szkole lub Internecie. Ubranie, waga, wygląd, głos śmiech – prześladowca znajdzie byle jaki pretekst. Aija Mayrock tłumaczy młodym ludziom, że dostosowanie się do czyichś oczekiwań jest udawaniem kogoś, kim się w istocie nie jest. To tak naprawdę gnębienie siebie. Przykłady z życia, rady i strategie – książkę powinni przeczytać również rodzice i nauczyciele.

Bernadeta Listwoń

i Opis wydawcy:

Czy wiesz, że ponad połowa uczniów ma za sobą doświadczenie przemocy rówieśniczej? Strach przed jej eskalacją powstrzymuje wiele osób od szukania pomocy.

Ta książka to pomocna dłoń osoby, która przetrwała trudne lata prześladowania w szkole, a teraz postanowiła pomóc innym. Aija pisze, jak poradzić sobie z nękaniem i internetowym hejtem. Pokazuje również, jak skutecznie poprosić o pomoc, aby przestać w samotności zmagać się z prześladowaniem.

Aija doświadczyła prześladowania na własnej skórze. Była nękana przez rówieśników odkąd skończyła osiem lat. Z powodu jej wady wymowy prześladowanie narastało. Dostawała maile pełne nienawiści i groźby śmierci od osób, których nawet nie spotkała. Zamiast pozwolić, żeby te doświadczenia ją złamały, skupiła swoją dobrą energię na pisaniu i wydała własnymi środkami poradnik dla wszystkich, którzy zmagają się z przemocą w szkole i poza nią. W poruszającej opowieści o swoich trudnych doświadczeniach dzieli się strategiami, które pomogły jej przetrwać i rozkwitnąć.

Pisze, jak poradzić sobie z prześladowaniem, cybernękaniem oraz ze strachem, a także jak zachować bezpieczeństwo i wreszcie – jak stworzyć życie, o którym się marzy. Traktuje kwestię prześladowania z wielką delikatnością i świeżą perspektywą. Mówi językiem swoich rówieśników, dzięki czemu książka z łatwością trafia do dzieci i nastolatków.