7 pomysłów na biblioteczne mikołajki

Mikołajki to kolejny pomysł na imprezę czytelniczą, podczas której warto zorganizować uczniom ciekawe gry, atrakcyjne zabawy i konkursy. Jak przy tej okazji promować czytelnictwo i bibliotekę szkolną?

1. Czytanie i programowanie z Mikołajem w bibliotece szkolnej

Szybki i prosty pomysł na przeprowadzenie zajęć dla klas I-III nawiązujących do świąt Bożego Narodzenia z wykorzystaniem kodowania.
    Scenariusz dostępny jest tutaj.
  2. Święta w stylu folk

Konspekt zajęć dla klas V i VI zapoznających uczniów ze zwyczajami świątecznymi z różnych regionów Polski – zwłaszcza z okolic Poznania. Zawiera wykreślankę i bibliografię. Można go znaleźć tutaj.
  3. Listy do… M.!

Pomysł na literackie Mikołajki. Oryginalny pomysł na angażujące obchody mikołajek w bibliotece szkolnej w szkole ponadpodstawowej – tego dnia uczniowie mogą poprosić o zakup do biblioteki wymarzonej książki. Jego opis jest dostępny tutaj.
  4. Błyskawiczny konkurs na Boże Narodzenie

Konkurs świąteczny dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej - pytania można znaleźć tutaj.
  5. Jak to jest z Mikołajem?

Scenariusz krótkiego przedstawienia z okazji mikołajek w formie zabawnego wywiadu dziennikarskiego z przedstawicielami dzieci z różnych państw. Rosjanka, Anglik, Niemiec i Polak opowiadają o tradycjach bożonarodzeniowych swoich krajów. Kto naprawdę roznosi prezenty? Ze scenariusza można skorzystać tutaj.
  6. Mikołajki z Mikołajem

Scenariusz imprezy czytelniczej dla uczniów szkół podstawowych. Opis przebiegu imprezy, przykładowe pytania z konkursu mikołajkowego, historia świętego biskupa Miry, plebiscyt na najlepszą książkę pod choinkę są dostępne tutaj.
  7. Pomysły na organizację Mikołajek

Dwa proste pomysły na urozmaicenie mikołajek w bibliotece szkolnej w szkole ponadpodstawowej: list do nieznanego przyjaciela i prezent spełniający trzy warunki. O obu propozycjach można przeczytać tu.