Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Biblioteczna lista przebojowych działań

Biblioteczna lista przebojowych działań
Zdjęcie: Biblioteka SP w Raciążu

Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych.

  1. Szymborska oczami uczniów

    Biblioteka Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu

    Podsumowaniem całorocznych obchodów Roku Wisławy Szymborskiej była grudniowa wystawa. Zaprezentowane zostały prace uczniów z kl. I-II, którzy
    w czasie lekcji bibliotecznych wykonywali grafiki, używając platformy WordArt. Wynikiem pracy były chmury wyrazowe poświęcone życiu i twórczości noblistki. Był to zarówno ciekawy sposób na przybliżenie uczniom twórczości poetki, jak i pokazanie własnego spojrzenia na postać i poezję Wisławy Szymborskiej. Projekt zrealizowany został pod kierunkiem bibliotekarki Magdaleny Króliczek-Pliszki. Prace można zobaczyć na profilu biblioteki.

    Wykorzystywano platformę WordArt

    Profil Biblioteki LO w Bieruniu na Facebooku (wpis z 5 grudnia 2023 r.)

    Zdjęcie: Biblioteka LO w Bieruniu

  2. Kolorowy potwór – emocje w bibliotece

    Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu

    Biblioteka szkolna rozpoczęła nowy cykl zajęć „Kolorowy potwór – emocje w bibliotece” na podstawie książki Kolorowy potwór (wyd. Mamania). W pierwszych zajęciach uczestniczyła kl. II, która zabrała potwora do swojej klasy, gdzie odbyło się wspólne czytanie książki na dużym ekranie. Następnie uczniowie rozdzielali kolorowe karteczki symbolizujące emocje do poszczególnych słoików emocji (spokój, złość, radość, strach, smutek, miłość), rozwiązywali karty pracy i kolorowali emocje. W bibliotece z kolei zagościł kolorowy potwór, który z jednej strony jest pokolorowany, a z drugiej uczniowie mogą przyklejać kolorowe bibułki symbolizujące ich emocje. Potwór powoli się zapełnia, a dzieci uczą się rozpoznawać swoje emocje, nazywać je i o nich rozmawiać. Projekt realizowany jest pod kierunkiem bibliotekarki Izabeli Sadowskiej we współpracy z pedagożką Edytą Waśniewską. Fotorelacje z przeprowadzonych działań oraz szczegóły można zobaczyć na profilu biblioteki.

    Profil Biblioteki SP w Raciążu na Facebooku (wpisy z 17, 20 i 29 grudnia 2023 r.)

  3. Zareklamuj książkę

    Biblioteka I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy

    Projekt edukacyjny „Zareklamuj książkę” realizowany był pod kierunkiem nauczycieli bibliotekarzy. Składał się z dwóch etapów i brali w nim udział uczniowie kl. I i II. Klasy I na pierwszym etapie (po wybraniu tytułu książki) miały za zadanie wykonanie autorskiej fotografii inspirowanej okładką książki (miała to być jak najdokładniejsza kopia okładki oryginalnego wydania). Drugi etap to praca nad krótką reklamą książki, np. w formie booktalkingu lub prezentacji. Z kolei kl. II na pierwszym etapie projektu pracowały nad wykonaniem, dowolną techniką, plakatu promującego wybraną książkę. Drugi etap polegał na nagraniu krótkiego filmu reklamującego wybrany tytuł (trailera książki). Wyniki działań można zobaczyć na profilu biblioteki.

    Profil Biblioteki I LO w Brodnicy na Facebooku (wpisy z 12 i 19 grudnia 2023 oraz 5 stycznia 2024 r.)

  4. Przeczytam tyle książek, ile mam wzrostu

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

    Świetne czytelnicze wyzwanie noworoczne postawiła przed uczniami biblioteka szkolna. Zachęca ona wszystkich chętnych do przeczytania tylu książek, ile mamy wzrostu. Czytamy książkę, po przeczytaniu mierzymy wysokość jej grzbietu, zapisujemy go i sumujemy kolejne książki do momentu, kiedy osiągniemy swój wzrost. Uczestnicy wyzwania w bibliotece składają noworoczną deklarację czytelniczą. To nie tylko dobry sposób na wyrabianie nawyku czytania wśród dzieci i młodzieży, promocję biblioteki i jej zbiorów, ale i świetna okazja do dyskusji o przeczytanych książkach. Szczegóły na profilu biblioteki.



    Profil Biblioteki SP nr 4 w Grajewie na Facebooku (wpis z 4 stycznia 2024 r.)

    Zdjęcie: Biblioteka SP 4 w Grajewie

  5. Półka bookcrossingowa dla pacjentów

    Biblioteka VII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku

    Warte uwagi działanie kształtujące wrażliwość młodzieży. Biblioteka wraz z samorządem uczniowskim zorganizowała akcję „Półka bookcrossingowa z książkami dla pacjentów”. Każda chętna osoba mogła przynieść do biblioteki książki dla dzieci i młodzieży, które później zostały przekazane podopiecznym Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. W akcję bardzo chętnie zaangażowała się cała społeczność szkolna. Szczegóły na profilu biblioteki.

    Profil VII LO w Białymstoku na Facebooku (wpisy z 18 listopada 2023 i 2 stycznia 2024 r.)

  6. Chochlik w bibliotece

    Biblioteka Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 11 im. Bohaterów Warszawy w Kielcach

    Biblioteka szkolna zaproponowała uczniom udział w niecodziennej zabawie. Na uczestników czekał w bibliotece pokój zagadek, w którym ukrył się chochlik. Niesforny gość lubi rozrabiać i zostawił dla uczniów zagadki do rozwiązania. Na wytrwałych uczestników zabawy, którym udało się rozwiązać zagadki i poznać imię chochlika, czekały słodkie upominki. W zabawie wzięło udział ponad 50 osób.

    Zagadki były ukryte w różnych miejscach

    Zdjęcie: Biblioteka SP 11 w Kielcach

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
03/2024

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 03/2024

W cenie 24,50 zł

Zamów numer
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.