Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Biblioteczna lista przebojowych działań

Biblioteczna lista przebojowych działań
Zdjęcie: Biblioteka ZSPzOI w Rojowie

Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych.

  1. Kopernik i jego kosmos

    Biblioteka Szkoły Podstawowej w Winnej Górze

    Styczniowe rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Kopernik i jego kosmos” zorganizowanego przez bibliotekę w związku z Rokiem Mikołaja Kopernika. Konkurs stanowił część projektu realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem konkursu było przybliżenie postaci astronoma oraz rozwijanie twórczej aktywności plastycznej. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice. Musiała się na niej znaleźć podobizna astronoma, w tle zaś mogły być kosmos, planety bądź pracownia astronoma. Jury brało pod uwagę: twórcze podejście do tematu, podobieństwo postaci, kreatywność, walory estetyczne. Na konkurs wpłynęło 59 prac, które uczniowie wykonywali na lekcjach plastyki. Prace podlegały ocenie w trzech kategoriach wiekowych: kl. I-III, IV-V oraz VI-VII. Koordynatorkami działania były: bibliotekarka Alina Topolska oraz nauczycielka plastyki Joanna Cendrowicz. Szczegóły dostępne są na profilu szkoły.

    Profil SP w Winnej Górze na Facebooku (wpis z 7 stycznia 2024 r.)


    Zdjęcie: Biblioteka SP w Winnej Górze

  2. Międzynarodowy Dzień Klocków Lego – konkurs techniczny

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego w Warszawie

    W związku z Międzynarodowym Dniem Klocków Lego biblioteka ogłosiła konkurs techniczny, który skierowany był do wszystkich uczniów szkoły. Celem konkursu były: promocja czytelnictwa i książki w niekonwencjonalny sposób; zachęcenie dzieci i młodzieży do twórczej aktywności oraz rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie z klocków Lego okładki ulubionej książki. W konkursie nagrodzono siedem osób i przyznano sześć wyróżnień. Szczegóły oraz konkursowe prace znajdują się na profilu biblioteki.

    Profil Biblioteki SP nr 307 w Warszawie na Facebooku (wpisy z 3 stycznia i 1 lutego 2024 r.)

  3. Pacynka, kukiełka – postać z bajki

    Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Sułowie

    W styczniu nastąpiło rozwiązanie bibliotecznego konkursu plastyczno-literackiego na wykonanie pacynki lub kukiełki, która jest postacią z bajki. Konkurs wymagał dużego zaangażowania i kreatywności ze strony uczestników, co zostało docenione przez organizatora. Powstały piękne kukiełki i pacynki – m.in. Pinokio, Elsa, Jaś Wędrowniczek, Śnieżka. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie w bibliotece. Szczegóły dostępne są na profilu szkoły.

    Profil SP w Sułowie na Facebooku (wpis z 26 stycznia 2024 r.)


    Zdjęcie: Biblioteka SP w Sułowie

  4. Minecraftowa biblioteka

    Biblioteka Szkoły Podstawowej w Wiśniewie

    Biblioteka zorganizowała konkurs na projekt minecraftowej biblioteki. Celem konkursu były: rozwijanie kompetencji twórczych; pobudzenie wyobraźni i kreatywności; rozwijanie zainteresowań; stworzenie możliwości prezentacji uczniowskich umiejętności i wiedzy oraz łączenie wiedzy i umiejętności z obszarami technologii, inżynierii, matematyki. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie samodzielne zbudowanie biblioteki w grze Minecraft. Prace należało przedstawić w formie nagrania ekranu lub screenów. Konkurs skierowany był do uczniów kl. IV-VIII, ale do konkursu dopuszczona została również praca trzecioklasisty. Uczniowie wykazali się pomysłowością w realizacji tematu, w wyniku czego powstały ciekawe i różnorodne wizje biblioteki. Prace można zobaczyć na profilu biblioteki.

    Profil Biblioteki SP w Wiśniewie na Facebooku (wpis z 11 grudnia 2023 r.)


    Zdjęcia: Biblioteka SP w Wiśniewie

  5. Włóczkowe spotkanie

    Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami integracyjnymi w Rojowie

    W bibliotece gościły Genowefa Klimek z córką Anetą Szmaj, które wielokrotnie bezinteresownie przekazywały na biblioteczne akcje własnoręcznie wykonane włóczkowe dzieła. Uczestniczki spotkania zadawały pytania dotyczące szydełkowania: jak przygotować się do rozpoczęcia przygody z szydełkowaniem?, skąd czerpać pomysły?, na które chętnie odpowiadały zaproszone panie. Był też czas na wymianę szydełkowych i włóczkowych doświadczeń wśród osób, które już szydełkują. Na koniec wszyscy zostali obdarowani pięknymi włóczkowymi serduszkami i zajączkami. Fotorelacja dostępna jest profilu i stronie internetowej szkoły.

    Profil ZSP w Rojowie na Facebooku (wpis z 29 stycznia 2024 r.)

  6. Rok szkolny na czytanie – wyzwanie czytelnicze

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Muzycznej I stopnia w Miliczu

    Biblioteka kontynuuje rozpoczęte w roku szkolnym 2023/2024 (w październiku) wyzwanie czytelnicze „Rok szkolny na czytanie”. Wyzwanie polega na przeczytaniu jednej książki w miesiącu z kategorii podanej przez bibliotekę. Książki nie mogą być lekturami. Z biblioteki szkolnej należało pobrać kartę, na której odznaczane są przeczytane książki. Wyzwanie będzie trwało do 31 maja. Kategoria lutego: „Przeczytam książkę grubszą niż 1 cm”. Wcześniej pojawiły się takie kategorie jak: „Książka, która jest częścią dowolnej serii”; „Książka, polskiego autora”; „Książka detektywistyczna” czy „Książka z imieniem w tle”. Wyzwanie rozwija nawyk czytania wśród dzieci i młodzieży, stwarza okazję do dyskusji o przeczytanych książkach oraz promuje bibliotekę i jej zbiory. Szczegóły dostępne są na profilu biblioteki.

    Profil SP nr 2 i SM I stopnia w Miliczu na Facebooku (wpisy z 3 stycznia i 1 lutego 2024 r.)

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
04/2024

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 04/2024

W cenie 24,50 zł

Zamów numer
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.