Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Biblioteczna lista przebojowych działań

Biblioteczna lista przebojowych działań
Zdjęcie: IIII LO w Radomiu

Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych.

  1. Którędy do Yellowstone?

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego w Warszawie

    Bibliotekarki przygotowały i przeprowadziły cykl warsztatów dla kl. I-IV „Którędy do Yellowstone?” związanych z książką autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Klasy I wybrały się w podróż po czterech parkach narodowych: Tatrzańskim, Wigierskim, Białowieskim oraz Wolińskim. Uczniowie mieli możliwość wyboru kierunku swojej wycieczki, a każda grupa zapoznawała się z informacjami na temat parku i jego cechami charakterystycznymi. Na dzieci czekały również plecaki, torby i walizki z przedmiotami związanymi z miejscem, w którym się znalazły, co stanowiło punkt wyjścia do rozmów o bezpiecznym planowaniu podróży. Z kolei kl. II zapoznały się bliżej z Kampinoskim Parkiem Narodowym, jego ekosystemem i zasadami zwiedzania. Klasy III zwiedzały Białowieski Park Narodowy, poznawały jego mieszkańców i pracowników oraz przypominały sobie zasady zachowania w takim miejscu. Klasy IV odwiedziły górskie parki narodowe: Gorczański, Gór Stołowych i Pieniński oraz Narodowy Park Grenlandii i polskie stacje badawcze w Arktyce i Antarktyce. Warsztaty nie tylko w ciekawy sposób przekazały uczniom wiedzę i ciekawostki dotyczące parków narodowych, ale pokazały również, że książki i biblioteka tworzą świat fascynujących i wartych odkrycia miejsc, tajemnic i historii. Szczegóły dostępne są na profilu biblioteki.

    Profil Biblioteki SP nr 307 w Warszawie na Facebooku (wpis z 4 marca 2024 r.)

  2. Zdjęcie promujące powieść – konkurs

    Biblioteka III Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu

    Konkurs fotograficzny na zdjęcie promujące powieść został ogłoszony w związku z Międzynarodowym Dniem Pisarzy i Pisarek. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do aktywności twórczej, promocja szkolnych talentów oraz propagowanie książek, czytelnictwa i biblioteki szkolnej. Zadaniem uczestników było wykonanie zdjęcia promującego dowolnie wybraną powieść. Każdy mógł przesłać tylko jedno zdjęcie. Jury doceniło kreatywność i oryginalność prac oraz ich artystyczne ujęcie. Nagrodzono trzy osoby. Organizatorami konkursu były nauczycielki bibliotekarki Agnieszka Popiel oraz Katarzyna Witaszek. Szczegóły oraz konkursowe prace dostępne są na profilu biblioteki.

    Profil Biblioteki III LO w Radomiu na Facebooku (wpisy z 29 lutego i 25 marca 2024 r.)

  3. Ty możesz uratować świat

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bolesława Prusa w Namysłowie

    Projekt ekologiczno-czytelniczy realizowany w bibliotece szkolnej został zorganizowany przez  ING Bank Śląski i Fundację ING Dzieciom. W projekcie wzięli udział uczniowie klas I b, V a oraz V b. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach realizowanych na podstawie książki Justyny Bednarek Ty możesz uratować świat, w czasie których uświadamiali sobie, że nasze decyzje dotyczące ekologii mają duże znaczenie dla środowiska, klimatu, zwierząt i drugiego człowieka. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji, podając propozycje, w jaki sposób możemy chronić naszą planetę. Poznawali również ciekawostki z niezbędnika ekologa. Wzięli także udział w konkursie plastycznym „W jaki sposób możemy uratować świat?”, w którym wykorzystali do wykonania prac różne materiały. Powstały pomysłowe i różnorodne prace, które zaprezentowane zostały w czytelni. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 22 kwietnia, czyli na Dzień Ziemi.


    Zdjęcie: SP 3 w Namysłowie

  4. Czytaj codziennie 20 minut z Księgomirem

    Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie – Szkoła Podstawowa nr 25 im. Janusza Korczaka

    Akcja „Czytaj codziennie 20 minut z Księgomirem” jest prowadzona przez cały rok szkolny wśród uczniów kl. I-III szkoły podstawowej. Na co dzień Księgomir mieszka w bibliotece, ale co jakiś czas wyrusza do domów uczniów, gdzie słucha czytanych codziennie przez nich książek. Akcja ma na celu rozbudzenie czytelniczych zainteresowań dzieci oraz kształtowanie nawyku codziennego czytania, które rozwija język, pamięć i wyobraźnię. Szczegóły oraz zdjęcia z akcji w formie filmiku dostępne są na profilu i stronie internetowej szkoły.

    Profil SP nr 25 w Tarnowie na Facebooku (wpis z 29 lutego 2024 r.)

  5. Śniadanie z Szymborską

    Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej nr 16 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Opolu

    W związku z Rokiem Wisławy Szymborskiej w szkole realizowano innowację pedagogiczną „Projekt: Szymborska”, w ramach której przeprowadzono cykl różnorodnych działań. Uczniowie, którzy aktywnie uczestniczyli w quizie podsumowującym innowację i wykazali się wiedzą na temat życia i twórczości Wisławy Szymborskiej, zostali zaproszeni wraz z dyrekcją szkoły na specjalne śniadanie   organizowane w bibliotece szkolnej. Podczas tego wydarzenia uczniowie mieli okazję delektować się posiłkiem przygotowanym przez duet humanistek i autorek innowacji – polonistki i bibliotekarki. W trakcie odbyła się też specjalna loteryjka fantowa w stylu Wisławy Szymborskiej. „Śniadanie z Szymborską” miało na celu podkreślenie znaczenia literatury i kultury w życiu uczniów oraz jednocześnie stanowiło nagrodę za chęć poszerzania wiedzy oraz zaangażowanie w działania proponowane w ramach projektu. „Projekt: Szymborska” przybliżał uczniom postać i dokonania noblistki, stanowił inspirację do refleksji nad jej twórczością oraz integrował szkolną społeczność. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej szkoły.

  6. Blackout poetry – poezja negatywna?

    Biblioteka III Liceum Ogólnokształcącego im. Orła Białego w Jaworznie

    Niecodzienny sposób na pokazanie walorów poezji, która dla młodego pokolenia staje się coraz bardziej odległa. Uczniowie wybierali z książek przeznaczonych na makulaturę tytuły modne w latach 80. i 90. i wykorzystując siłę wyobraźni, tworzyli z nich nowe teksty poetyckie – blackout poetry. Nie było to łatwe zadanie, ale pokazało ono uczniom, że inspirując się tekstami z przeszłości, sami mogą stać się twórcami. Być może w niektórych uczniach to doświadczenie obudzi ducha poezji i zostaną z nią na dłużej. Dla każdego jednak był to dodatkowo ciekawy sposób na odkrycie nieznanych być może twórców i tytułów. Działanie przeprowadzono w związku ze Światowym Dniem Poezji w ramach NPRC 2.0.

    Profil III LO w Jaworznie na Facebooku (wpis z 20 marca 2024 r.)


    Zdjęcie: III LO w Jaworznie

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
06/2024

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 06/2024

W cenie 24,50 zł

Zamów numer
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.