Zamów dostęp za 120 zł do końca roku!

Co się działo w bibliotekach?

Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych

Co się działo w bibliotekach? Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych
Zdjęcie: Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Ciechanowie
 1. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Aleksandra Fredry

  Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 5 im. Majora Henryka Sucharskiego w Bytowie

  Konkurs plastyczno-literacki „Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Aleksandra Fredry” został ogłoszony w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Roku Aleksandra Fredry. Zadaniem uczestników było zobrazowanie dowolnego wiersza Fredry.

  Na konkurs wpłynęło 60 prac – 40 z klas I-III oraz 20 z klas IV-VI. Prace wykonano różnymi technikami. Najchętniej ilustrowano wiersze „Małpa w kąpieli” oraz „Paweł i Gaweł”. Nagrodzono 23 uczniów. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na wystawie w szkolnej bibliotece. Fotorelacja na profilu i stronie internetowej szkoły.

  http://www.sp5.bytow.pl/news/2/id/3344
  http://www.sp5.bytow.pl/news/76/id/3319

  Profil SP nr 5 w Bytowie na Facebooku (wpis 19 maja 2023)  Źródło zdjęć: Profil SP nr 5 w Bytowie na Facebooku (wpis 19 maja 2023)

 2. Lekturniki trzecioklasistów

  Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 20 im. Stefana Batorego w Poznaniu

  Biblioteczny Konkurs Czytelniczo-Plastyczny na wykonanie lekturnika na podstawie przeczytanych lektur w klasie III trwał od października 2022 do maja 2023 r.
  Nagrodzono i wyróżniono pięć osób. Nagrodzone lekturniki można obejrzeć na stronie szkoły. Organizatorem konkursu była bibliotekarka pani Iwona Słowińska.

  Profil SP nr 20 w Poznaniu na Facebooku (wpis 15 maja 2023)

  Źródło zdjęć: Profil SP nr 20 w Poznaniu na Facebooku (wpis 15 maja 2023)

 3. Mój bohater z recyklingu

  Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Ciechanowie

  Szkolna biblioteka już po raz czwarty zaprosiła uczniów szkoły do udziału w literacko-plastycznym konkursie „Mój bohater z recyklingu”. Konkurs ogłoszono w związku
  z obchodami Dnia Ziemi. Zadaniem konkursowym było wykonanie postaci dowolnego bohatera literackiego – z wykorzystaniem materiałów z odzysku. Poziom wykonania zgłoszonych prac był bardzo wysoki, a uczniowie wykazali się kreatywnością i pomysłowością. Prace zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie. Fotorelacja na stronie internetowej i profilu szkoły.

  Profil SP nr 6 w Ciechanowie na Facebooku (wpis 20 i 25 kwietnia 2023)

  Źródło zdjęć: Profil SP nr 6 w Ciechanowie na Facebooku (wpis 20 i 25 kwietnia 2023)

 4. „Brzydkie kaczątko” w bibliotece
  Najpiękniejsze strofy o miłości – na wiosnę

  Biblioteka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Adama Mickiewicza w Białej Podlasce

  W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek Przygotowano inscenizację baśni H.Ch. Andersena Brzydkie Kaczątko. W przedstawieniach, które odbywały się w bibliotece, uczestniczyły przedszkolaki z Orzeszkowego Przedszkola, działającego w szkole oraz uczniowie wszystkich klas I-IV.

  W związku z obejrzaną baśnią uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych mieli okazję porozmawiać o emocjach i uczuciach, towarzyszących nam w codziennych relacjach. Inscenizacja baśni została również wykorzystana jako element pożegnalnego spotkania dla uczniów klas ósmych, opuszczających mury szkoły. Biblioteka została doceniona za trud włożony w przygotowanie przedstawienia. Fotorelacja z wydarzenia na stronie internetowej szkoły.

  Biblioteka przygotowała również wiosenną wystawę „Najpiękniejsze strofy o miłości”.

  W oparciu o nią w klasach siódmych i ósmych przeprowadzone zostały spotkania poetyckie, których celem było poruszanie serc, rozbudzanie wrażliwości oraz kształtowanie umiejętności dostrzegania piękna poetyckiego języka literackiego. Fotorelacja z wydarzenia na stronie internetowej szkoły.

  https://sp6.bialapodlaska.pl/brzydkie-kaczatko-w-bibliotece
  https://sp6.bialapodlaska.pl/najpiekniejsze-strofy-o-milosci

  Źródło zdjęć i informacji: Biblioteka ZS nr 2 w Białej Podlasce