Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Co się działo w bibliotekach?

Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych

Co się działo w bibliotekach? Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych
Zdjęcie: Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie
 1. Absurd nie czytać – Noc Bibliotek

  Biblioteka Szkoły Podstawowej im. księdza Tadeusza Wiatra w Łączkach Brzeskich

  Biblioteka szkolna we współpracy z Filią Biblioteki Publicznej w Łączkach Brzeskich zorganizowała 6 października Noc Bibliotek. Uczestnicy bibliotecznej nocy projektowali okładkę książki z wylosowanym tytułem; układali zwroty mające magiczną moc oraz brali udział w teście smaków. Przygotowano również zagadki dotyczące wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, a następnie uczestnicy w grupach udali się na poszukiwanie skarbu. Droga do niego nie była łatwa, ale cel został osiągnięty. Po zmaganiach udano się na posiłek i zakończono biblioteczną noc seansem filmowym. Moc atrakcji i wspólne działania zintegrowały grupę oraz zapewniły świetną zabawę. W wydarzeniu wzięło udział około 70 osób w wieku od 7-15 lat. Fotorelacja na profilu szkoły.

  Profil SP w Łączkach Brzeskich na Facebooku (wpis 7 października 2023)

  Źródło zdjęć: Profil SP w Łączkach Brzeskich na Facebooku (wpis 7 października 2023)

 2. Czytamy z sercem

  Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie

  W związku z Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania szkolna społeczność pod kierunkiem bibliotekarki Agnieszki Kapłańskiej włączyła się w akcję „Czytamy z sercem”. Zebrani na boisku uczniowie Szkoły Podstawowej i Liceum utworzyli kształt serca, który był symbolem jedności i miłości do czytania. Następnie uczniowie odtańczyli belgijkę, a później udali się na „Spacer Serc”, w czasie którego rozdawali ulotki promujące ideę akcji i zachęcające do czytania. Dopełnieniem wydarzenia był piknik, a w jego trakcie uczniowie klasy 3a zapraszali do gabinetu kardiologa, gdzie wysłuchano „Dialogu od serca”. Piknik był też okazją do głośnego czytania fragmentów tekstów przez uczniów każdej klasy. Akcja zachęcała do czytania i zintegrowała społeczność szkolną oraz pokazała, że czytanie to zarazem indywidualna przyjemność oraz pasja budująca więzi.

  Źródło zdjęć i informacji: Biblioteka ZSO nr 6 w Tarnowie

 3. Masz pociąg do książek? Podejmij wyzwanie!

  Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Śremie

  Akcja czytelnicza skierowana została do uczniów klas III szkoły podstawowej i będzie trwała do maja 2024. Zadaniem klas, które podejmą czytelnicze wyzwanie, będzie przygotowanie wraz z nauczycielem plakatu, na którym umieszczone zostaną kategorie książek do przeczytania oraz ramka, w której podpiszą się uczniowie podejmujący wyzwanie. Plakat powinien być wykonany estetycznie, żeby przyciągał uwagę. Każdy z uczniów, który przeczyta książkę z danej kategorii, wpisuje w ramce pod nią swoje imię i nazwisko oraz tytuł przeczytanej książki. Na koniec roku szkolnego wychowawca każdej klasy biorącej udział w wyzwaniu podsumuje, którzy uczniowie pomyślnie zakończyli udział w zadaniu. Przygotowany plakat będzie zawieszony w sali do nauki danej klasy. Wśród książkowych kategorii znalazły się m.in. książka o czymś, co cię interesuje; książka polecona przez koleżanki/kolegów; ulubiona książka z dzieciństwa moich rodziców czy książka wypożyczona z biblioteki szkolnej lub publicznej. Akcja promuje czytanie wśród dzieci i młodzieży, bibliotekę oraz zachęca do sięgnięcia po różne rodzaje literatury. Szczegóły na stronie internetowej szkoły.

 4. Czytelnik Roku 2023-2024

  Biblioteka Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu

  Biblioteka zachęca do udziału w konkursie na Czytelnika Roku 2023-2024, którego celem jest zachęcanie do czytania książek oraz systematycznego odwiedzania biblioteki szkolnej, a także zainteresowanie czytelników dobra lekturą. Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-V. Podstawowym kryterium oceny jest liczba wypożyczonych i przeczytanych książek z literatury pięknej. Konkurs trwa do 14 czerwca 2024 roku. Szczegóły na stronie internetowej szkoły.

 5. Reksio czyta w bibliotece

  Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim

  W Dniu Głośnego Czytania przygotowanym przez bibliotekarki – Hannę Russek i Patrycję Jusiak uczestniczyli uczniowie klas I-III oraz… Reksio. Bajkowy bohater stał się gościem honorowym spotkania i to on odczytał na głos historie o psich przygodach. Dzieci z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w spotkaniu, z zaciekawieniem słuchały reksiowych opowieści oraz zadawały liczne pytania na temat wysłuchanych tekstów.

  Na zakończenie Reksio wręczył dzieciom słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców i zachęcił do uczestnictwa w konkursie współtowarzyszącym Dniu Głośnego Czytania: praca plastyczna pt. „Przygody Reksia”.

  Źródło zdjęć i informacji: Biblioteka SP nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim

 6. Dzień Głośnego Czytania

  Biblioteka VIII Liceum Ogólnokształcącego im. dra Emila Warmińskiego w Bydgoszczy

  Bibliotekarka Aleksandra Kaczmarek zaprosiła uczniów do wspólnego, głośnego czytania. Podczas przerw ośmioro uczniów odczytywało na głos fragmenty książki Roalda Dahla Charlie i fabryka czekolady. Do akcji włączyła się również nauczycielka nauczania początkowego Joanna Gładykowska-Rosińska. Akcja zachęcała do czytania i odwiedzania biblioteki oraz pokazała, że czytanie daje radość i jest wartym uwagi sposobem na spędzenie wolnego czasu. Wszyscy aktywni czytelnicy zostali obdarowani czekoladą. Fotorelacja na stronie szkoły.

  Źródło zdjęć i informacji: Biblioteka VIII LO w Bydgoszczy