Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Co się działo w bibliotekach?

Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych

Co się działo w bibliotekach? Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych
Zdjęcie: Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami integracyjnymi w Rojowie
  1. Włóczkowe spotkanie

    Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami integracyjnymi w Rojowie

    W styczniu w bibliotece gościły panie Genowefa Klimek z córką - Anetą Szmaj, które wielokrotnie bezinteresownie przekazywały na biblioteczne akcje własnoręcznie wykonane włóczkowe dzieła. Uczestniczki spotkania zadawały pytania dotyczące szydełkowania: jak przygotować się do rozpoczęcia przygody z szydełkowaniem, skąd czerpać pomysły? Był też czas na wymianę szydełkowych i włóczkowych doświadczeń wśród osób, które już szydełkują.
    Na koniec wszyscy zostali obdarowani pięknymi włóczkowymi serduszkami i zajączkami. Fotorelacja na profilu i stronie internetowej szkoły.

    Profil ZSP w Rojowie na Facebooku (wpis 29 stycznia 2024)

    Źródło zdjęć i informacji: Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami integracyjnymi w Rojowie

  2. Międzynarodowy Dzień Klocków LEGO – konkurs techniczny

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego w Warszawie

    W związku z Międzynarodowym Dniem Klocków LEGO biblioteka ogłosiła konkurs techniczny, który skierowany był do wszystkich uczniów szkoły. Celem konkursu były: promocja czytelnictwa i książki w niekonwencjonalny sposób; zachęcenie dzieci i młodzieży do twórczej aktywności oraz rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie z klocków LEGO okładki ulubionej książki. W konkursie nagrodzono 7 osób i przyznano 6 wyróżnień. Szczegóły oraz konkursowe prace znajdują się na profilu biblioteki. Konkurs zorganizowały i przeprowadziły nauczyielki bibliotekarki - Anna Rumas i Maria Jaczun.

    Profil Biblioteki SP nr 307 w Warszawie na Facebooku (wpis 3 stycznia i 1 lutego 2024)

    Źródło zdjęć: Profil Biblioteki SP nr 307 w Warszawie na Facebooku (wpis 1 lutego 2024)

  3. Znawca Lektur
    Kronikarz Wincenty Kadłubek – wystawa

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 104 im. Jana Matejki w Krakowie

    Łącznicy z Biblioteką Szkolną zaproponowali w styczniu spotkanie, w trakcie którego odczytywane były fragmenty lektur od pierwszej klasy szkoły podstawowej,
    a zadaniem uczniów było odgadnięcie ich tytułów i autorów. Osoba, która zdobyła największą liczbę punktów otrzymała tytuł Znawcy Lektur. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy VII. Wydarzenie w niecodzienny sposób promowało czytelnictwo i bibliotekę.

    W grudniu w bibliotece można było zobaczyć wystawę „Minęło 800 lat od śmierci polskiego kronikarza Wincentego Kadłubka”. Wystawa przybliżała życie i działalność kronikarza i była okazją, by zobaczyć Kronikę Mistrza Wincentego Kadłubka, wypożyczoną z Biblioteki Miejskiej. Uczniowie odczytywali fragmenty Kroniki, które dotyczyły legend krakowskich: o księciu Kraku, o smoku, o królewnie Wandzie „co nie chciała Niemca”, o cudownym połączeniu części ciała św. Stanisława zabitego przez króla Bolesława Śmiałego. Uświadomiło to uczniom, że od 800 lat Polacy powtarzają legendy mające swój początek w dziele Wincentego Kadłubka.

    Szczegóły na stronie internetowej szkoły.



    Źródło zdjęć: strona internetowa SP nr 104 w Krakowie

  4. Czytanie na ekranie

    Biblioteka I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy

    9 lutego odbyło się walentynkowe „Czytanie na ekranie”. Uczniowie szkoły zaprezentowali poezję miłosną. Interpretacje utworów przedstawione przez uczestników bibliotecznej akcji zostały docenione przez publiczność. Relacja na profilu biblioteki.

    Profil I LO w Brodnicy na Facebooku (wpis 9 lutego 2024)
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.