Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Hospitacja biblioteki. Poradnik

Hospitacji biblioteki nie przewidują przepisy. W jaki sposób w takim razie dyrektor szkoły powinien sprawdzać jakość pracy nauczycieli bibliotekarzy? Czy i jak może ocenić ich warsztat? Ile uwagi ma poświęcić zajęciom z uczniami, a ile realizacji innych zadań? Praktyczny poradnik, adresowany zarówno do nauczycieli bibliotekarzy, jak i dyrektorów, przedstawia założenia hospitacji oraz szczegółowy opis proponowanych zadań. Zawiera także m.in. spis aktów prawnych dotyczących pracy bibliotekarza, wzór protokołu kontroli i protokołu zdawczo-odbiorczego. 

Od redakcji

Sytuacji, którą – zgodnie z potocznym określeniem – nazwaliśmy w tytule poradnika „hospitacją biblioteki”, nie przewidują przepisy. Hospitacja, czyli w skrócie obserwacja pracy nauczyciela z uczniami, komplikuje się w przypadku nauczycieli bibliotekarzy, dla których większą część obowiązków stanowią czynności typowo bibliotekarskie. W jaki sposób w takim razie dyrektor szkoły powinien sprawdzać jakość pracy nauczycieli bibliotekarzy? Czy i jak może ocenić ich warsztat? Ile uwagi ma poświęcić zajęciom z uczniami, a ile realizacji innych zadań?

Poniższy tekst nie daje jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, jest jedynie autorską propozycją interpretacji zagadnienia. Nie może oczywiście stanowić podstawy prawnej działań hospitacyjnych. Sugeruje pewne rozwiązania i mamy nadzieję, że jako niezobowiązujący poradnik może służyć pomocą. Liczymy także na to, że stanie się inspiracją do dyskusji, wymiany przemyśleń i doświadczeń.

Przed laty, w „Bibliotece w Szkole” nr 1 z 1992 r. ukazał się dodatek dotyczący hospitacji biblioteki: Wiesławy Papierskiej i Barbary Tomkiewicz Hospitacja biblioteki. Poradnik dla dyrektora szkoły. Materiał ten nadal służy pomocą nauczycielom i bibliotekarzom. Od czasu jego wydania sytuacja szkół i bibliotek szkolnych zmieniła się jednak znacznie. Coraz wyraźniejsza stała się potrzeba uaktualnienia wiadomości dotyczących hospitacji biblioteki. Poradnik, który oddajemy do Państwa rąk, to dalszy ciąg dyskusji na temat standardów i jakości pracy nauczyciela bibliotekarza.

Redakcja bardzo dziękuje Pani Elżbiecie Wójcickiej z Dąbrowy Górniczej za cenne uwagi i wnikliwą recenzję tekstu.

Ogólne założenia hospitacji

Termin ‘hospitacja’ pochodzi od łacińskiego słowa hospitor – goszczę kogoś. Oficjalna definicja mówi, że „hospitację należy rozumieć jako formę nadzoru pedagogicznego, polegającą na prowadzeniu bezpośredniej obserwacji realizowania przez nauczycieli statutowych zadań szkoły lub placówki, w szczególności zajęć prowadzonych z uczniami, a także czynności hospitacyjnych dyrektora i innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce”1. Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN podaje wyjaśnienie terminu hospitacja jako „uczestniczenie władz szkolnych, nauczycieli...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.