Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Jak obchodzono walentynki w bibliotekach szkolnych?

Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych

Jak obchodzono walentynki w bibliotekach szkolnych? Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych
Zdjęcie: Technikum Bohaterów Westerplatte w Strzelinie

W wielu bibliotekach szkolnych popularność Dnia Zakochanych tradycyjnie wykorzystywano do promocji książek. Oto kilka przykładów takich działań.

 1. Zakochaj się w książkach

  Biblioteka LXXII Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Jakuba Jasińskiego w Warszawie

  Biblioteka w związku z obchodami Dnia Zakochanych aktywnie włączyła się w promocję literatury. 14 lutego na każdego odwiedzającego bibliotekę i wypożyczającego książkę, która nie była lekturą obowiązkową, czekały słodkie upominki z dołączonym serduszkiem oraz walentynkowe zakładki. Licealiści mogli wziąć również udział w błyskawicznym quizie „Literackie pary zakochanych”. W bibliotece została także zaprezentowana walentynkowa wystawka książek, zachęcająca do sięgnięcia po literaturę z wątkiem miłosnym. Biblioteka została przyozdobiona walentynkowymi elementami, a do spędzania walentynek w bibliotece zachęcały plakaty i ścianka z okolicznościowym hasłem – „Zakochaj się w książkach”.

  Źródło zdjęć i informacji: Biblioteka LXXII LO w Warszawie

 2. Randka w ciemno z książką

  Biblioteka Szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach

  Biblioteka zaproponowała swoim uczniom udział w walentynkowej akcji „Randka w ciemno z książką”. Każda chętna osoba mogła wypożyczyć książkę opakowaną w papier, nie sugerując się autorem, tytułem czy opisem. Wypożyczono ponad 100 książek. Akcja miała na celu promowanie czytelnictwa i zachęcenie do wypożyczania nowości książkowych. Szczegóły na profilu biblioteki.

  Profil BSPSP w Maciejowicach na Facebooku (wpis 14 lutego 2024)

  Źródło zdjęć: Profil BSPSP w Maciejowicach na Facebooku (wpis 14 lutego 2024)

 3. Walentynki – święto miłości i przyjaźni

  Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Przemęcie

  9 lutego, w związku ze zbliżającymi się walentynkami, biblioteka zaprosiła społeczność szkolną do udziału w akcji „Przygarnij książkę, której dawno nikt nie czytał”. Promowano w ten sposób nieco zapomnianą, ale ciekawą literaturę dla dzieci i młodzieży. Można było również wylosować ze „słoika walentynkowych wyzwań” serduszko z zadaniem, które dotyczyło miłości do innych i siebie i postarać się je wykonać. Chętni uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcie z przyjaciółmi lub ulubioną książką w „serduszkowej” fotoramce. Wyeksponowano również na wystawie książki tematycznie związane z walentynkami. Fotorelacja na profilu biblioteki.

  Profil Biblioteki SP w Przemęcie na Facebooku (wpis 12 lutego 2024)

 4. Walentynki z książką

  Biblioteka Technikum Bohaterów Westerplatte w Strzelinie

  Obchodzone w bibliotece szkolnej walentynki miały na celu promocję nowości wydawniczych, przybliżenie uczniom literatury miłosnej oraz zainspirowanie ich do czytania. Na czytelników czekały konkursy dotyczące najsławniejszych par literackich i wierszy miłosnych sławnych pisarzy, ścianka walentynkowa oraz ciekawa nieznajoma w postaci książki. Dopełnienie stanowiła gorąca, malinowa herbata i domowe ciasteczka.

  W Walentynkach w Bibliotece wzięły udział klasy 2Tbm, 4TL1, 4TL2, 3m, 3tl2, 4tbe, 1tl2,1tbm. Szczegóły na profilu szkoły.

  Profil Technikum Bohaterów Westerplatte w Strzelinie na Facebooku (wpis 14 lutego 2024)

  Źródło zdjęć: Profil Technikum Bohaterów Westerplatte w Strzelinie na Facebooku (wpis 14 lutego 2024)

 5. Legendy o św. Walentym, miłość w książce i na ekranie

  Biblioteka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Giżycku

  Biblioteka CKZiU zaprosiła słuchaczy Szkoły Policealnej im. Hanny Chrzanowskiej oraz młodzież Liceum Ogólnokształcącego do udziału w obchodach walentynek. Przypomniano legendy związane z patronem nie tylko święta zakochanych, ale także osób cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe. Odwiedzający w tym dniu bibliotekę poznali zwyczaje związane ze świętem zakochyanych w różnych krajach świata.

  Tegoroczny konkurs „Zawsze w parze, czyli medyczne walentynki” nie sprawił trudności słuchaczom technika masażysty, technika sterylizacji medycznej, technika usług kosmetycznych oraz opiekuna medycznego. W zabawie wzięło udział 51 osób. Zwycięzcy konkursu otrzymali drobne upominki.
  Tradycją biblioteki jest randka w ciemno z książką, polegająca na wypożyczeniu tajemniczej pozycji z ukrytym autorem i tytułem.

  Goście biblioteki obejrzeli wystawę „Miłość w książce i na ekranie”, stanowiącą niewielką reprezentację książek dostępnych w bibliotece, na podstawie których powstały słynne ekranizacje np. Przeminęło z wiatrem, Love story, Romeo i Julia.

  Na zakończenie odwiedzający odczytywali wylosowane sentencje o miłości.