Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Kiedy ogarnia nas złość

– scenariusz zajęć edukacyjnych dla młodzieży

Kiedy ogarnia nas złość – scenariusz zajęć edukacyjnych dla młodzieży
Ilustracja: Vectorium, Shutterstock

Wiek i grupa odbiorców: młodzież szkolna, ok. 20 uczniów.

Miejsce: biblioteka szkolna lub sala lekcyjna.

Czas trwania: 2 godz. lub 2 x po 1 godz.

Metody: pogadanka, burza mózgów rozwiązywanie zadań, wysłuchanie piosenki, wyciąganie wniosków.

Środki dydaktyczne: kartki z zadaniami, długopisy, piosenka Złość przychodzi i odchodzi (dostępna na YouTubie).

Cele warsztatów:

  • nabywanie zdolności rozróżniania i nazywania stanów emocjonalnych odczuwanych przez ludzi w różnych sytuacjach;
  • nabywanie umiejętności rozróżniania sposobów wyrażania złości;
  • doskonalenie asertywnego wyrażania złości z wyeliminowaniem zachowań opartych na agresji i przemocy;
  • rozwijanie umiejętności empatii;
  • doskonalenie potrzeby kontrolowania złości;
  • rozwijanie umiejętności samodzielnej pracy oraz pracy w grupie;
  • rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia;
  • poznanie sposobów samokontroli własnego zachowania;
  • zdobywanie wiedzy o sposobach poskromienia złości;
  • rozwijanie zdolności samooceny;
  • doskonalenie kreatywności oraz asertywności uczniów.

Specjalista kontroli złości prof. Melvin I. Fein proponuje, abyśmy odczuwając gniew, starali się zrealizować następujące trzy wskazówki.

  • Rozpoznaj źródło złości; zastanów się, dlaczego czujesz frustrację i gniew oraz co możesz zrobić, aby poprawić sytuację.
  • Konstruktywnie, bezpiecznie i w nieraniący nikogo sposób wyraź swoją złość, kiedy się pojawi (a nie po czasie) – wówczas rośnie szansa, że sprawy nie wymkną się spod kontroli.
  • Porzuć nierealistyczne przekonania dotyczące złości, np. że wybuch gniewu zmotywuje kogoś do zmiany, „wstrząśnie nim” czy też że partner interakcji powinien sam się domyślić, dlaczego się złościmy (ponieważ tak naprawdę kiedy nasza złość jest niezrozumiała dla partnera, zamiast się domyślać, sam zareaguje frustracją).

Przebieg zajęć:

  1. Nauczyciel bibliotekarz wita uczestników spotkania i podaje temat warsztatów.

  2. Uczniowie wymieniają emocje towarzyszące im w życiu codziennym, a następnie próbują zdefiniować pojęcie złości. Swoje myśli zapisują na tablicy.

    Nauczyciel podaje definicję złości.

    „Złość to uczucie silnego wzburzenia, irytacji połączone z niechęcią do kogoś lub czegoś, wrogością, agresją” (za Wielkim słownikiem języka polskiego pod red. Bogusława Dunaja).

  3. Prowadzący podaje słowa odnoszące sie do złości. Uczniowie sprawdzają, czy potrafią podać ich więcej:

    rozdrażniony, poirytowany, kipiący ze złości, rozwścieczony, wściekły, wybuchowy, zły

  4. Chętni uczniowie wymieniają sytuacje, które doprowadzają ich do złości, oraz zastanawiają się, jakie to uczucie, kiedy ogarnia ich gniew.

  5. Uczestnicy spotkania odpowiadają na pytania zawarte w kartach pracy (Załącznik nr 1).

  6. Prowadzący rozdaje uczniom kartki z kwestionariuszem złości (tylko do wiadomości ucznia) (Załącznik nr 2).

  7. Uczestnicy warsztatów w grupach do każdej poniżej przedstawionej scenki układają gorącą myśl, która im przychodzi do głowy z powodu złości. Ochotnicy przedstawiają ją na forum.
    1. Grasz w swoją ulubioną grę i przegrywasz.
    2. Gdy wczoraj dostałeś na obiad brokuły, powiedziałeś mamie, że ich nie znosisz. Dziś po raz kolejny nakłada je na twój talerz.
    3. Jesteś w szkole i rozwiązujesz zadania z matematyki. Dotarłaś do zadania, którego nie potrafisz rozwiązać.

    Prowadzący mówi młodzieży, że gorące myśli podsycają złość i sprawiają, że staje się ona jeszcze groźniejsza. Zrobienie sobie przerwy i zastosowanie zimnych myśli jest szansą na ostudzenie gorących emocji. Przykłady reakcji:
    • Grasz w swo„No cóż…”.
    • „Zniszczenie się nic nie pomoże”.
    • „Przeżyję to”.
    • „Poradzę sobie z tym”.
    • „To nie jest warte mojej złości”.
    • „Wszystko jedno”.

    Uczniowie wyobrażają sobie następujące sytuacje:
    • Mama krzyczy na ciebie, bo drażnisz się z bratem, a to on zaczął kłótnię.
    • Właśnie wypadłaś z gry.
    • Nie możesz znaleźć pracy domowej, a autobus odjeżdża za kilka minut.
    • Chcesz wypożyczyć Potop, a koleżanka wzięła ostatni egzemplarz.

    Uczniowie biorą głęboki wdech i do każdej sytuacji układają zimną myśl. Przedstawiciele grup przedstawiają wykonaną pracę na forum.

  8. Młodzież słucha piosenki Złość przychodzi i odchodzi, a następnie wraz z nauczycielem bibliotekarzem ustala kroki pierwszej pomocy w przypadku złości (zatrzymać się, odetchnąć, pomyśleć, działać, nie robiąc nikomu krzywdy).

  9. Prowadzący omawia z uczniami trzy zasadnicze sposoby wyrażania złości.
    1. Pasywny-unikający – opierający się na tłumieniu uczuć, unikaniu tematu lub osób, z którymi się on wiąże, przy jednoczesnym odczuwaniu frustracji i dyskomfortu. Może powodować objawy psychosomatyczne, np. bóle głowy, karku lub żołądka, nadmierne napięcie mięśniowe. Często powoduje, że kumulowane emocje wybuchają niespodziewanie w sposób nieadekwatny do bodźca, który tę reakcję wywołał.
    2. Agresywny-konfrontacyjny – nastawiony na walkę, wykluczający porozumienie. Reakcja agresywna może mieć charakter fizyczny (bicie, szarpanie, popychanie) i psychiczny (agresja słowna, obrażanie, wyszydzanie).
    3. Asertywny-konstruktywny – nastawiony z jednej strony na uwolnienie ekspresję naszych uczuć, z drugiej na dialog, który może przynieść pozytywne konsekwencje dla obu stron. W reakcji asertywnej spokojnie, z szacunkiem dla rozmówcy, ale stanowczo wyrażamy swoje uczucia i oczekiwania. Druga osoba, nawet jeśli wywołała naszą złość, jest tutaj partnerem.

  10. Młodzież próbuje przedstawić przykłady sposobów wyrażania złości. Można posłużyć się kwestionariuszem złości lub podać swoje wzorce. Na przykład:

    „Na korytarzu ktoś mnie uderzył albo popchnął. Co wtedy zrobiłem?
    1. Użyłem metody kontroli gniewu (sposób asertywny).
    2. Odwróciłem się i odszedłem (sposób pasywny).
    3. Wypowiedziałem agresywne słowa (sposób agresywny).
    4. Uderzyłem tę osobę albo popchnąłem (sposób agresywny)”.

  11. Nauczyciel rozdaje młodzieży kartki, na których wypisane są sposoby pozbywania się złości (Załącznik nr 3). Uczniowie mają postawić znak plusa obok techniki, która mogłaby zadziałać w ich przypadku.

    Prowadzący wraz z uczniami analizują wykonaną przez siebie pracę.

  12. Nauczyciel bibliotekarz na zakończenie spotkania wygłasza cytat z książki Jacka Ketchuma Dziewczyna z sąsiedztwa: „Złość, nienawiść i samotność są niczym pojedynczy przycisk, czekający na palec, który poprowadzi człowieka do destrukcji”.

  13. Uczniowie oceniają przeprowadzone zajęcia w skali 1 do 10.

Załącznik nr 1. Karta pracy

Odpowiedz TAK lub NIE.

  1. Czy kiedykolwiek złość pomogła ci zdobyć dobre oceny? TAK NIE
  2. Czy zdarzyło ci się usłyszeć: „Chciałbym/chciałabym zostać twoim przyjacielem, bo podoba mi się to, że tracisz nad sobą kontrolę”? TAK NIE
  3. Czy rodzice stają się dla ciebie milsi, kiedy się złościsz? TAK NIE
  4. Czy zdarzyło ci się zasnąć z uśmiechem na twarzy, bo wspomniałeś/wspomniałaś wszystkie chwile w ciągu dnia, kiedy się złościłeś/złościłaś? TAK NIE

Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś/odpowiedziałaś „nie”, oznacza to, że złość nie pomaga ci w żaden sposób. Odpowiadaj dalej.

  1. Czy kiedykolwiek miałeś/miałaś problemy z powodu tego, co powiedziałeś albo zrobiłaś, gdy się rozzłościłeś/rozzłościłaś? TAK NIE
  2. Czy kiedykolwiek poczułeś/poczułaś się źle, bo się uspokoiłeś/uspokoiłaś i postanowiłeś/postanowiłaś, że nie powiesz albo nie zrobisz czegoś w złości? TAK NIE
  3. Czy udało ci się z powodzeniem zakończyć zadanie, bo nie wpadłeś/wpadłaś w złość? TAK NIE

Wniosek: Złość nie pomoże ci zdobyć przyjaciół ani nie sprawi, że problemy w domu znikną. Może za to przynieść sporo kłopotów, dlatego warto się nauczyć ją poskramiać.

Załącznik nr 2. Kwestionariusz złości

Odhacz stwierdzenia, które najlepiej do ciebie pasują. Potem przeczytaj je ponownie i postaw literę P obok tych trzech, z którymi masz największe problemy.

  • Denerwuje mnie, kiedy inni się ze mną nie zgadzają.
  • Nie lubię się złościć.
  • Chętniej udawałbym/udawałabym, że się zgadzam, niż wdał/wdała się w awanturę.
  • Zwykle jestem tą osobą, która ustępuje w sprzeczkach.
  • Kiedy się złoszczę, to potem zawsze mam poczucie winy.
  • Często chowam złość w środku, żeby uniknąć kłopotów.
  • Zawsze po kłótni przychodzą mi do głowy lepsze słowa, których można było użyć.
  • Łatwo wyprowadzić mnie z równowagi.
  • Zazwyczaj złość mnie zaślepia i nie mogę wtedy myśleć.
  • Tak bardzo się wściekam, że aż muszę w coś walnąć.
  • Żywię urazę do ludzi, którzy działają mi na nerwy.
  • Ignoruję tych, którzy mnie irytują.
  • Gniew długo mnie trzyma.
  • W ciągu kilku minut potrafię z totalnego spokoju wpaść w furię.
  • Zazwyczaj czuję się źle po wybuchu złości.
  • Zwykle żałuję tego, jak się zachowuję, kiedy jestem wściekły/wściekła.
  • Rzucam przedmiotami, kiedy naprawdę się wścieknę.
  • Złoszczenie się to nic dobrego.
  • Fajni ludzie nie wpadają w złość.
  • Przebaczanie innym przychodzi mi z trudem.
  • Zdarza mi się wściekać z byle powodu.
  • Czuję sie znacznie lepiej po wybuchu złości.
  • Zwykle tracę nad sobą kontrolę w złości.
  • Nie lubię przyznawać się do błędów.
  • Zwykle unikam ludzi, na których jestem zły/zła.
  • Lubię się złościć.

Załącznik nr 3. Sposoby pozbywania się złości

Postaw znak plusa obok techniki, która mogłaby zadziałać w twoim przypadku.

  • Wypisz to – zapisz coś w pamiętniku, napisz wiersz, list lub piosenkę.
  • Wytrenuj to – wybierz bieg, spacer, pływanie, jazdę na rowerze, jazdę na rolkach, na nartach, surfowanie lub żeglowanie.
  • Wyrysuj to – narysuj, jak wygląda złość lub jak się czujesz.
  • Wypracuj to – zrób kolaż lub polep z gliny.
  • Wygadaj to – porozmawiaj z przyjacielem, inną osobą zaufaną lub doradcą.
  • Wyśpiewaj to – zaśpiewaj piosenkę ulubionego zespołu.
  • Wytańcz to – posłuchaj muzyki i wytańcz swoją frustrację.
  • Zrelaksuj się – wypróbuj tai-chi, medytację lub jogę.
  • Wyśmiej to – obejrzyj kabaret, komedię, humorystyczne scenki, spójrz na jaśniejszą stronę życia.
  • Wyczytaj to – poczytaj dobrą książkę lub gazetę.

Jakie są dodatkowe sposoby pozbycia się złości?

Bibliografia

  • Goetz M.: Opanuj swój gniew, „Głos Nauczycielski” 2014, nr 30/31, s. 15.
  • Kubala-Kulpińska A.: Zrozumieć złość, „Życie Szkoły” 2020, nr 3/4, s. 62-66.
  • Larson J.: Najpierw pomyśl. Trening umiejętności radzenia sobie z gniewem i agresją uczniów szkół ponadpodstawowych, Warszawa: Fraszka Edukacyjna, 2012.
  • Stewart J.: Jak sobie radzić ze złością. Treningi dla nastolatków. Scenariusze lekcji i karty pracy dla uczniów, Warszawa: Fraszka Edukacyjna, 2018.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
04/2024

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 04/2024

W cenie 24,50 zł

Zamów numer
Informacje

Źródło:
Biblioteka w Szkole nr 04/2024

Typ: Scenariusze zajęć

Temat:
Emocje

Poziom:
Szkoła średnia, Klasy IV-VIII

Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.